با مقداد نیلی، داماد ابراهیم رئیسی، و برادرش میثم نیلی آشنا شوید

ایران وایر - احسان مهرابی: روز گذشته، جمعه ۱۶اردیبهشت۱۴۰۱ رسانه‌های خبری از افشای فایل صوتی یک جلسه خصوصی با حضور «مهدی طائب»، رییس قرارگاه عمار و برادر رییس سازمان اطلاعات سپاه خبر دادند. در بخشی از این جلسه خصوصی، درباره ماجرای سفر ترکیه خانواده قالیباف صحبت می‌شود؛ مهدی طائب ضمن دفاع از «قالیباف»، «میثم نیلی»، برادر داماد ابراهیم رئیسی را به عنوان پشتِ پرده رسوایی سفر خانواده قالیباف به ترکیه معرفی می‌کند. درباره میثم نیلی و برادرش «مقداد» چه می‌دانیم؟

با انتشار فایل صوتی مهدی طائب، رییس قرارگاه عمار و برادر رییس سازمان اطلاعات سپاه، بار دیگر نام میثم نیلی، برادر مقداد نیلی، داماد ابراهیم رئیسی مطرح شده است. در ماه‌های گذشته نیز نام این دو برادر و نقششان در انتصاب‌های دولت مطرح شده و یک نماینده مجلس از پدیده «مقدادیسم» سخن گفته بود.

در فایل صوتی مهدی طائب چه موضوعی درباره میثم نیلی مطرح شده است؟مهدی طائب، رییس قرارگاه عمار و برادر رییس سازمان اطلاعات سپاه در فایل صوتی منتشر شده، میثم نیلی، برادر داماد ابراهیم رئیسی را افشاکننده سفر خانواده قالیباف به ترکیه معرفی کرده است.

در این فایل صوتی یکی از حاضران در جلسه می‌گوید که میثم نیلی در دوره شهرداری محمدباقر قالیباف به دنبال یافتن مدارکی برای تخریب او بوده است.

مهدی طائب در این فایل صوتی همچنین می‌گوید که افشای سفر قالیباف به ترکیه توسط میثم نیلی، برادر داماد ابراهیم رئیسی، انجام شده و «مطمئن نیستیم که وزارت اطلاعات در این باره نقشی داشته» است.

مقداد نیلی داماد ابراهیم رئیسی کیست؟گفته شده که میثم و مقداد نیلی، فرزندان حسین نیلی احمدآبادی هستند که در دوره ریاست‌جمهوری «سیدعلی خامنه‌ای» و دولت «میرحسین موسوی»، یک دوره وزیر معادن و فلزات بود؛ اما در دولت بعد رای نیاورد. او در آخرین سِمت خود مدیریت صنایع الکترونیک سازمان صنایع دفاع را به عهده داشت.

خامنه‌ای از نیلی بسیار تجلیل کرده بود و مشهور بود که پیش از اینکه مقداد، داماد رئیسی شود نیز روابط خوبی با رهبر جمهوری اسلامی داشته‌اند.

مقداد نیلی، همسر «ریحانه‌سادات رئیسی» با وجود اینکه داماد رییس‌جمهور است، ولی از میثم، برادر خود کمتر در فضای عمومی حضور دارد. او از دانشجویان دانشگاه امام صادق بوده است؛ دانشگاهی که تعدادی از مدیران دولت «محمود احمدی‌نژاد» از آن فارغ‌التحصیل شده‌اند. اسامی ۱۵ نفر از فارغ‌التحصیلان دانشگاه امام صادق در پست‌های کلیدی کشور منتشر شده است که سمت‌هایی مانند وزارت کار، اقتصاد، کشور، ریاست بانک مرکزی و سازمان خصوصی‌سازی را در اختیار دارند.

او عضو هیات‌مدیره موسسه فرهنگی قرآن و عترت مکتب امام رضا است؛ موسسه‌ای که از دیگر اعضای هیات‌مدیره آن می‌توان به همسر ابراهیم رئیسی و دختر او اشاره کرد.

در زمان تشکیل کابینه گفته می‌شد که مقداد رییس دفتر ریاست‌جمهوری خواهد شد؛ اما این اتفاق رخ نداد.
میثم نیلی مشهورتر از برادرمیثم نیلی به دلیل سردبیری رجا نیوز و عضویت در جبهه پایداری شناخته‌شده‌تر از مقداد است. او همچنین مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی است و سمت‌های مختلفی در صداوسیما و وزارت ارشاد و سازمان تبلیغات اسلامی دارد.

میثم نیلی از حامیان محمود احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۸۴ بود و پس از انتخابات به عنوان «مشاور جوان» در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به فعالیت پرداخت. او در دولت دهم به سمت «مدیر کل امور فرهنگی» در وزارت کار منصوب شد.

میثم نیلی سمت‌های مختلفی نیز در صداوسیما و وزارت ارشاد داشته است و در آخرین مورد، برخی سایت‌ها حذف «سروش صحت» از برنامه «کتاب‌باز» را به میثم نیلی منتسب کرده بودند که دبیر شورای کتاب سازمان صداوسیماست.

میثم نیلی به اظهارات خاص خود مشهور است؛ از جمله اینکه کتاب کودک را ناموس خوانده و به ترجمه‌ای بودن کتاب‌های کودک انتقاد کرده بود.

نیلی گفته بود: «کتاب کودک و نوجوان مثل ناموس می‌ماند؛ به خصوص کودک. آن‌ها اجازه نمی‌دهند این اتفاق بیفتد. مثلا کتابی در کشور آلمان که همسایه کشور فرانسه است، منتشر می‌شود. آیا در فرانسه هم منتشر می‌شود؟ نمی‌گذارند، اجازه نمی‌دهند جهانِ آینده بچه‌های فرانسوی با آرمان آلمان شکل بگیرد. تازه آن‌ها به نظر نگاهشان همه در گفتمان و پارادایم لیبرالیزم هستند. ما معتقد به توحید هستیم؛ مگر می‌شود ما سبک زندگی، اندیشیدن و فلسفه برای کودکمان را از آن طرف بیاوریم؟»

پیش از این نیز برخی از برنامه‌سازان صداوسیما گفته بودند که او در بسیاری از اقدامات این سازمان نقش دارد و برخی از طرح‌ها از کانال او اجرا می‌شود.

انتقادها از میثم و مقداد نیلی چیست؟برخی سایت‌ها نیز نوشته بودند که میثم نیلی در انتصابات دولت رئیسی نقش داشته است. همچنین «محمود احمدی بیغش»، نماینده مجلس در نطقی خطاب به رئیسی گفته بود: «آن‌گونه که پیداست، در دولت شما نیز پدیده مقدادیسم همان نقش غلطی را ایفا می‌کند که آشناییسم (اشاره به حسام‌الدین آشنا، مشاور روحانی) در دولت روحانی ایفا می‌کرد.»

اشاره او به مقداد نیلی، داماد ابراهیم رئیسی و منظورش از آشنا، حسام‌الدین آشنا، مشاور حسن روحانی است که گفته می‌شد در دولت دوازدهم نقش مهمی داشت، هر‌چند در آخرین ماه‌های دولت قبل برکنار شد.

میثم و مقداد نیلی در دوره ریاست ابراهیم رئیسی بر قوه قضاییه نیز نفوذ زیادی داشتند و برخی از افراد برای پیگیری مربوط به قوه قضاییه به آنان مراجعه می‌کردند.

میثم نیلی از سوی وزیر ارشاد حکم عضویت در هیات امنای بنیاد سینمایی فارابی را دریافت کرد و این انتصاب در زمره انتصاب‌های فامیلی در دولت جدید تعبیر شد.

از سوی دیگر با وجود اینکه مقداد نیلی، داماد ابراهیم رئیسی است؛ مواضع سایت رجانیوز به مواضع «سعید جلیلی» نزدیک‌تر بوده است. این سایت اساسا در حمایت از دولت «محمود احمدی‌نژاد» تاسیس شد و پس از آن نیز همواره مواضعی تند در حوزه سیاست خارجی داشته است.

مواضع سایت رجانیوز مورد انتقاد جریانات اصول‌گرا نیز بوده است و از جمله «علی لاریجانی» سال ۱۳۹۰ از ۴۵ خبر رجانیوز شکایت کرده بود.
+48
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  منتظر الزورو - کپنهاگ ، دانمارک

  تعداد این انگل زاده های دزد, در نظام مقدس امام زمان و نایب بر حقش فقط بیشتر و بیشتر میشود.
  3
  69
  شنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۷:۳۱
  ۲۲
  راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش

  بزرگترین مشکل ما ایرانیان خود بزرگ بینی است. همه ما بلااستثناء فکر می‌کنیم خود ما شخصا شایسته رهبری این مملکت هستیم. از یک طرف طرفدار آزاد منشی کورش هستیم ولی دنبال یک رضا شاه هستیم که باچکمه مملکت را اداره کند. یا مثلا این مسلمانها ار رافت محمد سخن می‌گویند ولی همه را می‌کشند. همه را بیسواد می‌دانیم خودمان یک کتاب نخواندیم. مشکل ما مشکل فرهنگی است. ما متاسفانه در زمان شاه زیر بمباران تعالیم اسلام بودیم و یک دوگانگی بود که ما مسلمان شیعه هستیم یا ایرانی. شاه میرفت مشهد برای غبارروبی رضا ولی روز بعد میگفت کورش بخواب که ما بیداریم. کسی هم اعتراض کند میگویند که مردم مسلمان احمق و نادان بودند و شاه باید فیلم بازی می‌کرد و والا مسلمان نبود. این دورویی چون از نماد و شاه میهن می‌آید جانشین تفکر ایرانی شد که هرودت می‌گوید راستگویی چنان در پارسیان محترم بود که سربازان صمغ در دهان می‌گذاشتندکه اگر اسیر دشمن شدند دندانهایشان را بهم آورند و بمیرند ولی زیر شکنجه به دشمن دروغ نگویند. من همیشه گفتم که با توجه به کارهای بسیار خوب و مثبت شاه و فرح در واقع بنیانگذار جمهوری اسلامی همین شاه و فرح بودن
  11
  32
  شنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۸:۳۲
  ۵۲
  saeed scotland - لاس وگاس، ایالات متحده امریکا

  همشون بوی لجن میدن
  2
  63
  شنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۹
  ۲۲
  راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش

  مملکت ما از زمان صفوی حجم دار شده. هر کس آمده از وسعتش کاسته و به حجمش اضافه کرده.هر کس سک لایه از کثافت فکری در کل مملکت کشیده و دومی همینطور و سومی به همچنین. هیچکس کار فرهنگی درست نکرده.فقط دروغگویی و تزویر و کلک و دورویی. مرتب خرافات زیاد شده. راستگویی باشی همه را میرنجانی. آخوند منحرف جنسی وقتی با خامنه ای نباشی. سلطنت طلبها وقتی شاه را نستایی؟ مجاهدین وقتی مریم و مسعود را قافیه دار نگویی. مثلا بگویی رجوی و قجر عضدانلو دستشان برسد جرت می‌دهند. یک چیز بسیار بسیار مسخره😂😂 امروز بنویسی کرد به کردها توهین کردی باید بنویسی کورد😂. یا ترک بنویسی میبینی به نوکران آتا ترک‌ برمی‌خورد.اسلام 1400 سال نتوانست ماهیت ما را تغییر دهد ولی آخوندها متاسفانه موفق شدند حماقت و فساد و دروغگویی و دورویی را در جامعه ما گسترش دادند.حماقت جامعه ما را ببین. ما خدای توانارا تو میگیم و انتقاد و فحش هم بهش میدیم. کسی جرات میکنه از این گاگولها که میگن پیغمبرن انتقاد کنه. اسم محمد زنباز را بیاری سانسور میشی. مشکل ما فرهنگی است. به این خاطر هر چند وقت یک مشت اشغال مثل رئیسی روحانی و رفسنجانی می‌آیند گند میزنن
  3
  35
  شنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۰
  ۴۲
  Momiji - توکیو، ژاپن

  نیازی به آشنا شدن با این پاچه خوارها و مفسدین رژیم نیست ، همین که بو گند و کلافه کننده اش میاد ، کافیه
  5
  50
  شنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۳
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.