سفارت روسیه در تهران مدعی « تحریف » سخنان سفیرش در مورد عدم تمایل گردشگران روس شد

 سفیر روسیه در ایران پارسال نیز تصویری از مطالب رادیو فردا نشان داد و این رسانه را به تخریب روابط ایران و روسیه متهم کردرادیو فردا:در پی اظهارات سفیر روسیه در ایران درباره عدم تمایل گردشگران روسی برای سفر به ایران به خاطر ممنوعیت مشروبات الکلی و حجاب اجباری، با وجود انعکاس اظهارات او در رسانه‌های متعدد داخلی ایران، سفارت روسیه به درج این خبر از سوی رادیوفردا و بی‌بی‌سی فارسی اعتراض کرد.

روزنامه‌های داخلی ایران چون «انتخاب» و «دنیای اقتصاد» و خبرگزاری‌های ایسنا و خبرآنلاین سخنان لوان جاگاریان، سفیر روسیه در ایران، در مصاحبه‌ای با روزنامه ایزوستیا، چاپ مسکو، را بازتاب داده‌اند که گفته است: «من بارها و با صراحت به ایرانی‌ها گفته‌ام که دو مسئله عمده مانع ورود شهروندان روس و نه تنها گردشگران به ایران می‌شود. یکی مسئله دستورالعمل پوشش زنان است که امروزه حجاب حتی در گرما در همه جای این کشور اجباری است و دیگری اینکه مشروبات الکلی ممنوع است.»

این خبر و همچنین واکنش رسول موسوی، دستیار وزیر امور خارجه ایران، به همین جملات، بدون تکذیب صحت اصل خبر از سوی وی، در میان خبرهای رسانه‌های فارسی‌زبان دیگر ازجمله رادیوفردا نیز بازتاب داشت.

اکنون به نوشته خبرگزاری ایسنا، سفارت روسیه در ایران روز پنج‌شنبه بیانیه‌ای صادر کرده و مدعی «تحریف» در خبر شده است.

این سفارتخانه به عنوان توضیح هم نوشته است:‌ «گفته‌های سفیر روسیه در وهله اول خطاب به گردشگران روسی بود که قصد سفر به ایران را دارند و می‌بایست قوانین محلی را که ما بسیار به آنها احترام می‌گذاریم، رعایت کنند.»

در ادامه این بیانیه، سفارت روسیه بدون ارائه شواهد و مدارکی، رادیوفردا و بی‌بی‌سی فارسی را به «نژادپرستی» متهم کرده است.

خبرگزاری ایسنا در ادامه گزارش خود در مورد بیانیه سفارت روسیه، جملات یادشده از لوان جاگاریان، سفیر روسیه در ایران، در مصاحبه‌ای با روزنامه ایزوستیا را نیز بار دیگر منتشر کرده است که تفاوتی با نسخه قبلی درج‌شده در رسانه‌های داخلی ایران و رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از کشور در آن دیده نمی‌شود.

لوان جاگاریان، سفیر روسیه در ایران، روز شانزدهم اسفند امسال نیز در واکنش به اخبار منتشر شده درباره درخواست‌ تضمین روسیه برای برجام، گفته بود: «از مردم ایران می‌خواهیم که به اظهارات رادیوهای بیگانه مانند رادیو فردا گوش ندهند».

او در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، نزدیک به سپاه پاسداران، بدون توضیح درباره جزئیات درخواست روسیه،‌ گفت که «سوءتفاهم شده است و توضیحات لازم را از طریق منابع دیپلماتیک به طرف ایرانی خواهیم داد».

انتقاد سفیر روسیه در ایران از رادیو فردا سابقه‌دار است. خرداد سال گذشته، لوان جاگاریان در واکنش به انتشار چند یادداشت‌ تحلیلی در رادیو فردا، این رسانه را متهم کرد که «تلاش می‌کند به رابطه دوستانه ایران و روسیه لطمه وارد کند».

او در گفت‌وگویی که ۲۷ خرداد پارسال در روزنامه «اعتماد»، چاپ تهران، منتشر شد، در حالی که تصویر یادداشت‌ منتشر شده در رادیو فردا را بر روی صفحه تلفن همراه خود نشان می‌داد، از انتشار این مطالب انتقاد کرد.

در آن مجموعه یادداشت‌ها که خشم سفیر روسیه را برانگیخت، رضا علیجانی، فعال سیاسی و تحلیلگر مسائل ایران، در چهار بخش موضوع نفوذ روسیه در سازمان اطلاعات سپاه پاسداران را بررسی کرده بود.
+3
رأی دهید
-54

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۶
  siavash786 - آمریکا، ایالات متحده امریکا
  آنرا که عیان است ، چه حاجت به بیان است ؟ این یارو هم مثل بعضی از هنرپیشه های ما ترسیده . تو فیلم بازی میکردن ، پولشون را میگرفتن عذرخواهی میکردن و بعد که فشاری وارد شد میگفتن ، منظورمان این نقش و این فیلم نبود و یا حرفاشون تحریف شده است .
  0
  13
  جمعه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۳
  ۱۰۵
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  بی تردید جناب سفیر جاگاریان ارمنی عشق و علاقه بسیار عمیقی به رژیم شیعه اسلامی ایران دارد. ۱. «ایران اسلامی» با ارسال کمکهای تسلیحاتی به «ارمنستان مسیحی» از طریق مرز نوردوز تا آخرین لحظه از اشغال قاراباغ توسط ارمنستان حمایت کرد. ۲. روسیه برای محکم کردن جای پای در سوریه ، هر چه گوشت دم توپ لازم داشت از همین «ایران اسلامی» تأمین کرد. ۳. روسیه به کمک وزیر امور خارجه اش« لاوروف ارمنی تبار» و که دوستی نزدیکی با همین جاگاریان «سفیر ارمنی تبار» و با انداختن صناب دور خرخره مردم ایران* و گروگانگیری «ایران اسلامی» در بازی مذاکرات «باصطلاح هسته ای» و به حاشیه راندن همین «ایران اسلامی» از صحنه تحارت بود که توانست قراردادهای میلیاردی خود برای تأمین بخش اعظم انرژی صنایع غول پیکر اروپا، بعبارتی ایتالیا و آلمان را تحمیل و تضمین کند. بی دلیل نبود که زمانی که پوتین نشست ، نشست و درست وسط سرمای زمستان، استراتژیک ترین سواحل دریای سیاه و کریمه(خانات کریمه) را درسته قورت داد، اروپا صدایش در نیامد و رسانه های اروپا تمام این اشغال را با بیخبر نگه داشتن مردم ابله اروپا سپری کردند.
  5
  6
  جمعه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۷
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.