کالبد شکافی توله یوز تلف‌شده در آشپزخانه + ویدیو و عکس

سرپرست اداره محیط‌زیست سمنان که پیش‌تر جنسیت دو توله‌یوز را «ماده» اعلام کرده بود، حالا می‌گوید هر سه «نر» بودندایندیپندنت فارسی: سازمان محیط زیست ایران جنسیت هر سه توله‌ یوز متولدشده در مرکز تکثیر توران را نر اعلام کرد. این سازمان پیش از این گفته بود که هر سه توله ماده‌اند و فراخوانی هم برای تعیین نام آن‌ها صادر کرده بود.

بهرام علی ظاهری، سرپرست اداره‌کل محیط زیست سمنان، گفت در حاشیه جلسه‌ای که روز پنجشنبه برگزار شد، دامپزشکان پس از معاینه مجدد توله‌ یوزها، جنسیت هر سه توله را نر اعلام کردند. ظاهری با بیان این خبر گفت: «پس از بررسی‌های لازم و علمی، عنوان شد که تشخیص جنسیت گربه‌سانان مخصوصا یوزپلنگ در روزهای اول که توله‌ها متولد شده بودند، بسیار سخت و حساس است و اندام‌های تناسلی آن‌ها به‌راحتی قابل تشخیص نیست و با رشد حیوان، تعیین جنسیت مرحله‌به‌مرحله آسان‌تر خواهد بود.»

ظاهری در حالی جنسیت توله یوزها را «نر» اعلام کرد که یکشنبه گفته بود: «جنسیت دو توله به صورت قطعی ماده اعلام شده است.»

همچنین پیش از این شنیده شده بود که «ایران»، یوز ماده چهار ساله و مادر این توله‌ها، به علت سزارین و طبیعی نبودن زایمان، فعلا توله‌‌یوزها پس‌ می‌زند و همین باعث شده است که آن‌ها را جدا از مادرشان نگهداری کنند. این درحالی‌ است که در ویدیویی که همان روزهای اول، از زمان پس از به‌هوش‌آمدن «ایران» منتشر شد، او داشت توله‌هایش لیس می‌زد که با ادعای سازمان محیط زیست در تناقض است.

از سوی دیگر، برخی کارشناسان محیط زیست و کاربران رسانه‌های اجتماعی به محل نگهداری این توله‌یوزها اعتراض کرده‌اند. نگهداری توله‌یوزها با کمترین امکانات در یک اتاقک نگهبانی، صلاحیت سازمان محیط زیست برای این پروژه را بیش از پیش زیر سوال می‌برد.

این سازمان روز چهارشنبه از تلف‌شدن یکی از توله یوزها خبر داد. دکتر بهرنگ اکرامی، پزشک معتمد مرکز تکثیر یوز آسیایی، با اعلام این خبر گفت: «این توله از زمان تولد ضعیف بود و در این چهار روز، افزایش وزنی نداشت‌. بعد از کالبدشکافی، علت تلف شدن ناهنجاری مادرزادی ریه سمت چپ و چسبندگی آن تعیین شد.»

ظاهری، سرپرست اداره کل محیط زیست استان سمنان، نیز در مورد این اتفاق گفت: «جلسه فوری و اضطراری بررسی علل تلفات تکثیر گربه‌سانان در اسارت با توجه به یافته‌های علمی و تجارب جهانی، با حضور معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان، تیم علمی و اجرایی و دامپزشک معتمد برگزار شد و علت تلف‌شدن یکی از سه توله ضعیف بودن در بدو تولد و وزن ۳۰۰ گرمی آن و ناهنجاری مادرزادی ریه سمت چپ و چسبندگی ریه تعیین و صورتجلسه گزارش با حضور حاضران در جلسه امضا شد.»

از کالبدشکافی توله‌یوز تلف‌شده ویدیویی در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد این اقدام در محل نگهداری دیگر توله‌یوزها انجام شده است. در این ویدیو، درحالی‌که کالبدشکافی روی کانتر یک آشپزخانه اوپن و در کنار وسایل آشپزخانه و در محیطی غیراستریل انجام می‌شود، صدای دیگر توله‌یوزها هم به گوش می‌رسد.انتشار این ویدیو از محل کالبدشکافی توله‌یوز تلف‌شده این سوال را ایجاد می‌کند که آیا عمل سزارین «ایران» هم در چنین محیطی انجام شده است؟ و آیا سازمان محیط زیست با وجود اطلاع از تاریخ زایمان «ایران»، امکانات مناسب و بهداشتی برای این رخداد مهم را از پیش آماده کرده بود؟
+84
رأی دهید
-41

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  الفارد - وردینگ، انگلستان

  اون مرحوم بدبخت یوز که گیر یه مشت پف. یوز افتاده بود، تنها شانسی که تو این دنیا آورد همین ارتحال نابهنگامش بود وگرنه که بدبختی اون دوتای دیگه تازه شروع شده!. و البته زندگی در مملکت زیبای ما در حکم همون زندان با اعمال شاقه است و بس، حالا میخواهی آدم باشی یا هر جونور دیگه !
  3
  70
  جمعه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۱:۱۲
  ۴۷
  حق گو لندن - لندن، انگلستان

  در آن مملکت برای لایک و فالوئر هر کاری می‌کنند .
  2
  40
  جمعه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۴:۱۲
  ۲۷
  Esperanto - لندن، انگلستان

  اگر فردا گفتند کالبدشکاف هم آشپز سازمان محیط زیست بوده تعجب نکنید.
  1
  67
  جمعه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۴:۵۰
  ۳۸
  Negin.uae - دوبی، امارات متحده عربی
  حالاکه جفتشون نرهستن اسمهاشون بشه برسام و برنا.
  3
  2
  جمعه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۱
  ۴۰
  paksan - ایران، ایران
  مملکتی که بعد از مرگ همه چیز براشون مهمه و قبل مرگ هیچکس هیچی بلد نیست و منظرند بیمار بشی و مریض که دکترا صف بکشند با رقمهای سنگین. یعنی این دو نفر قطعا باید از محیط زیست اخراج بشوند که بعد از تولد این توله ها آنها رو در بدترین شکل نگه داری کردند و توجهات لازم با توجه به اهمیت این توله ها رو نکردند حالا راه افتادن کالبد شکافی.
  0
  0
  جمعه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۱:۱۷
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.