واکنش مقام ایرانی به موضوع گردشگران روس: جاذبه‌های ما زیارتی است

دویچه وله: اظهارات تازه سفیر روسیه در باره موانع سفر گردشگران روسی به ایران با واکنش‌های متفاوتی مواجه شده است. او حجاب اجباری و ممنوعیت مصرف مشروبات الکلی را از این موانع دانسته است.

اظهارات تازه لوان جاگاریان،‌سفیر روسیه در ایران واکنش‌های متفاوتی را به دنبال داشته است. به نوشته رسانه‌های ایران جاگاریان چند روز پیش در مصاحبه با روزنامه ایزوستیای روسیه گفته است که حجاب اجباری و ممنوعیت مصرف مشروبات الکلی باعث شده که توریست‌های روسی رغبتی برای سفر به ایران نداشته باشند.

جاگاریان در این مصاحبه ضمن تصریح ظرفیت‌های توریستی و قدمت تاریخی ایران بر دیدنی‌های ارزشمند آن تاکید می‌کند، ولی می‌گوید که بارها به ایرانی‌ها گفته است: «دو مساله عمده مانع ورود شهروندان روس و نه تنها گردشگران به ایران می‌شود. یکی مساله دستورالعمل پوشش زنان است که امروزه حجاب حتی در گرما در همه جای این کشور، اجباری است و دیگری اینکه مشروبات الکلی ممنوع است.»

این اولین بار نیست که جاگاریان چنین بحثی را مطرح می‌کند. او مرداد سال ۱۳۹۶ هم در مصاحبه‌ای با ایسنا گفته بود که "ما نمی‌توانیم به زور گردشگران را به ایران بفرستیم، ایران کشوری باستانی و تاریخی است، ولی اینجا محدودیت‌هایی وجود دارد. این محدودیت‌ها باعث می‌شود که روس‌ها، کشورهایی چون تایلند، امارات، اروپای جنوبی و ترکیه را ترجیح دهند. ما این محدودیت‌ها را درک می‌کنیم و آن را رعایت کرده و به آن احترام می‌گذاریم، ولی گردشگران ما ترجیح می‌دهند به جای دیگری سفر کنند."

تراز فاحش در ارقام مسافران دو کشور هم ا‌ظهارات جاگاریان را تایید می‌کند و به عقیده بسیاری از صاحب‌نظران موید این واقعیت هم هست که بخشی از مردم ایران نیز برای فرار از محدودیت‌های یادشده به جای ایرانگردی، به کشورهای همسایه می‌‌روند.

اظهارات تازه جاگاریان گرچه نادرست تلقی نمی‌شود، ولی واکنش‌ها نسبت به آن متفاوت بوده است.

رسول موسوی، معاون وزیر خارجه جمهوری اسلامی در توئیتی تلویحا اظهارات جاگاریان را به تقاضا برای مجازشدن "عرق خوری" تعبیر کرده است و گفته که مشکلات توریسم ایران به "ضعف مدیریت و ضعف زیرساخت‌ها" مربوط می‌شود. او ولی توضیح نداده که چرا در ۴۰ سال گذشته و حتی از سال ۱۳۹۸ هم که گردشگری در ایران صاحب وزارتخانه اختصاصی شده این ضعف‌ها برطرف نشده است
 اکثر کاربران با لحنی تاییدآمیز نسبت به اظهارات سفیر روسیه واکنش نشان داده‌اند. شهروندی به کنایه پرسیده مگر ما متحد روسیه نیستیم، پس چرا به حرف‌های سفیر توجه نمی‌کنید؟
کاربری هم گفته که اگر سفیر کشور دیگری این حرف‌ها را زده بود، حالا از در و دیوارش بالا رفته بودند.
کاربری به این واقعیت اشاره کرده که ممنوعیت‌ها و محدودیت‌های مورد اشاره سفیر روسیه تنها گریبان توریست‌های خارجی را نگرفته و بهتر است که با رساندن تقلب به او در موردش روشنگری صورت گیرد!
اظهاراتی که قبلا بحث‌‌انگیز نشد
البته میزان پایین سفر توریست‌های خارجی به خصوص از کشورهای غربی و غیرمسلمان به ایران تنها به روسیه محدود نمی‌شود. ضعف زیرساخت‌ها و ضعف فرهنگ تعامل و برخورد با گردشگران در کنار مشکل حجاب اجباری و ممنوعیت ‌مربوط به مشروبات الکلی گلوی صنعت توریسم در ایران را می‌فشارند و بحث چاره‌جویی برای آنها هم سال‌هاست که گاه و بی‌گاه مطرح می‌شود. ولی به گفته کارشناسان، به خصوص عدم توجه به نقش توریسم در تعامل گسترده‌تر فرهنگی و اقتصادی با جهان از سویی و سماجت در حفظ و تداوم قیدوبندهای ایدئولوژیک حتی برای غیرباورمندان و غیرمسلمان‌ها گذر از این معضلات را آسان نمی‌کند.

حرف‌های مشابه جاگاریان در سال ۱۳۹۶ چندان واکنشی برنیانگیخت. ولی اظهارات تازه او با واکنش‌هایی مواجه شده، امری که می‌تواند به جنجالی‌ و حساسیت‌برانگیزشدن برخی اقدامات و حرف‌های او در سال‌های اخیر بی‌ارتباط نباشد.

اقدام جاگاریان در تجلیل علنی از گریبادوف، سفیر بحث‌انگیز روسیه تزاری در دوران قاجار که تدوین معاهده ترکمنچای به او نسبت داده می‌شود، یا نشستن او بر صندلی‌هایی در ایوان سفارت روسیه همراه با سفیر بریتانیا که به نوعی یادآور اجلاس سران بریتانیا و آمریکا و شوروی در دوران اشغال ایران در جریان جنگ جهانی دوم بود و نیز فراخوان او به مردم ایران که به این یا آن رسانه گوش نکنند در سال‌های اخیر کم و بیش بحث‌انگیز و جنجال‌ساز بوده است.
+4
رأی دهید
-76

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۵
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  فعلا مشهد شده تایلند فقط کم ارزونتر
  2
  32
  ‌پنجشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۳:۵۲
  ۴۶
  آلونا ازنامنسکایا - اورلاندو، ایالات متحده امریکا

  بحث مشروب و حجاب فقط یک قسمته ولی دلایل مهمتری هم وجود دارد مهمترین دلیل قطع بودن ایران از بانک های جهانی است توریست نمی تواند با خودش یک کیسه اسکناس بیاورد بلکه باید با کارت اعتباری خرج کند و هیچ کارت بین المللی در ایران کار نمی کند مشکل دیگر ندانستن زبان انگلیسی در جامعه است رستورانها باید منوی انگلیسی داشته باشند راننده تاکسی ها باید کمی انگلیسی بدانند یادم هست چند سال پیش تو جاده شمال یک رستوران رفته بودیم یک زوج خارجی هم آمده بودند و مرتب به پیشخدمت می گفتند یوگورت و پیشخدمت نمی فهمید که من همانجا گفتم اینها ماست می خواهند دیگه یک چیزهای ساده ای را هر پیشخدمتی باید بداند در هر حال باین وضعیت حالا حالا ها خبری از توریست نیست
  2
  22
  جمعه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۲:۰۶
  ۴۲
  Momiji - توکیو، ژاپن

  جاذبه های شما همه زیارتیست ، اونهم چه زیارتی !!؟ اگر زائرین عربی که به مشهد میرن و لذت زیارتشون رو در اینستا و دیگر سایتها درج کنند ، اونوقت از همه جا واسه زیارت هجوم میارن و کاسبی الم اُلاغ هم از همیشه سکه تر میشه !
  2
  29
  جمعه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۲:۱۶
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  شما .....خوردی که میگی جاذبه های ما زیارتی است. چهارتا جسد گدا گشنه عرب یک طرف حیاط خلوت بهشت یک طرف؟ مرتیکه جوعلق با این عقیده کثافت و بوگندوتون
  2
  27
  جمعه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۳:۳۳
  ۲۷
  Esperanto - لندن، انگلستان

  کم مونده این آقای سفیر در مورد لباسهای زیر مردم ایرانم اظهار فضل کنه. شما فعلا برید جنایت جنگی در اوکراین رو لاپوشانی کنید
  2
  22
  جمعه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۵:۱۵
  ۶۲
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  ودکا حضرت زینب. ویسکی امام حسین. شراب معصومه زهرا. اینجا یک کوکتل هم به دارند به نام Sex on the Beach. مخلوطی است از ودکا.لیمو. ذغال اخته. لیکور هلو.ما هم فقط با خرما قاطی کنیم. به نام Sex on the rasorola .چه درامدی خواهد شد .نمی دانم. همه چی آزاد است.تریاک به سبک آقا. محبت خانه آقا رضا و حضرت معصومه زهرا. دزدی و اختلاس به سبک پدر خوانده. حالا چرا گیر دادند.فقط به آب انگور ؟ تازه ممنوع ممنوع هم نیست. فقط باید ۷۰ سال صبر کنیم. و از جوی روان بنوشیم. همزمان با آن سکس با ۷۰ تا حوری. ارگاسم هم که ۲۴ ساعت طول می کشد. منی هم که همینجوری لیتر لیتر بیرون می یاد.سایت عزیز سانسور نکنید. به یزدان قسم پورنو نیست. کلمه به کلمه در حدیث‌ها خودشان نوشته شده.هم سنی‌ها هم شیعه. زندگی رسول ابن اساق،ال بکی شاگردش.ابن هاشم. ۸۲۳ در مصر. و بعد‌ها هم در حدیث‌ها شیعه ها. تازه من خودم هم یک کمی سانسور کردم. چیزی که این‌ها در وصف بهشت می نویسند. اینجا می گوید. برا زیر ۱۶ سال ممنوع
  1
  7
  جمعه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۶:۳۲
  ۵۰
  ordak - بن، آلمان
  خب مسافران روس روی را هم ببرید مشهد جای گلاب شراب امام هشتم رضا انگور و صیغه علم الهدابهشون بدین مثل عراقی‌ها و لبنان ها و و هندیها
  1
  7
  جمعه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۷:۰۴
  ۶۲
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  [::آلونا ازنامنسکایا - اورلاندو، ایالات متحده امریکا::]. نتیجه اخلاقی نوشته شما. هم چیز گل و بلبل است. زیاد ربطی به آخوند ندارد.خودمان مقصر هستیم. در اینکه زبان انگلیسی را ول کرده و در مدارس عربی شده زبان اول.که مقصر آخوند نیست. در اینکه ۴۳ سال است. ایران را یک زندان بزرگ کرده و با تمام دنیا دشمن هستیم.بجز ملت مظلوم سبرا و شتیلا .که مقصر آخوند نیست. ضمنا خود سبرا و شتیلا همه کارت ها اعتباری را دارند. ما هستیم که شدیم. کاسه از آش داغتر. زبان ندانستن و این چیزها.هم تونس است. هم مراکش. در ترکیه هم همه مثل بلبل انگلیسی سخن نمی گویند. ولی توریست‌ها روز به روز بیشتر می شوند. این اوضاع ما اصلا ربطی به دولت آخوندی ندارد. مقصر مستضعف است. که زبان نمی دانند. تمامی پیشخدمت‌ها و راننده تاکسی را باید بفرستیم دانشگاه. همه لیسانس زبان و ادبیات انگلیسی بگیرند. تا راننده تاکسی به سبک هاملت شکسپیر طلب کرایه تاکسی را کند.
  1
  4
  جمعه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۷:۱۴
  ۶۲
  Diavik - استکهلم، سوئد
  احمقها دو دسته اند، دسته اول با دسته دوم هیچ فرقی ندارد ولی آنقدر زیادند که در یک دسته جا نمیگیرند!
  1
  11
  جمعه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۷:۵۲
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.