چطور دچار کهیر خورشیدی نشویم؟

کهیر خورشیدی یک واکنش آلرژیک نادر به قرار گرفتن در معرض نور خورشید است. این عارضه باعث ایجاد بثورات خارش‌دار یا کهیر روی هر پوستی که در معرض آفتاب قرار گرفته است، می‌شود. هرچه پوست بیشتر در معرض نور خورشید باشد، واکنش جدی‌تر خواهد بود.

به‌گزارش Web MD هیچ درمانی برای کهیر خورشیدی وجود ندارد. این عارضه، یک بیماری مزمن است که نیاز به مدیریت روزانه دارد، آن‌هم اغلب با دور ماندن از نور خورشید. برای برخی افراد لباس محافظ برای مبتلا نشدن به این عارضه کافی است، اما افراد دیگر باید از نور خورشید دوری کنند.

علامت اولیه کهیر خورشیدی، شروع ناگهانی راش یا کهیر (درماتیت خورشیدی) است. ممکن است تنها چند لحظه قرار گرفتن در معرض نور خورشید کافی باشد تا واکنش ایجاد شود. واکنش معمولاً محدود به پوستی است که در معرض نور خورشید است. علائم درماتیت خورشیدی عبارتند از: تاول یا کهیر، برجستگی‌های ریز روی پوست، درد یا خارش پوست، سرخی پوست و پوسته‌پوسته شدن، یا خونریزی.

علاوه‌ بر علائم پوستی، برخی از افراد علائم دیگری مانند سردرد، خستگی، حالت تهوع، تغییرات ضربان قلب و تنفس را گزارش می‌کنند. اگر نواحی وسیعی از پوست در معرض نور خورشید باشد، علائم می‌توانند بدتر شوند. در موارد نادر، کهیر خورشیدی می‌تواند منجر به آنافیلاکسی شود، یک واکنش آلرژیک تهدید‌کننده زندگی.

علائم کهیر خورشیدی معمولاً پس از قطع قرار گرفتن در معرض آفتاب شروع به محو شدن می‌کند. بثورات معمولاً در عرض ۲۴ ساعت از بین می‌رود، البته تا زمانی که در معرض آفتاب قرار نگیرید.

مشخص نیست که چه چیزی منجر به کهیر خورشیدی می‌شود. کارشناسان معتقدند که این عارضه، یک واکنش ایمنی است. سیستم ایمنی بدن شما به اشتباه سلول‌های تحت‌تاثیر خورشید را به‌عنوان سلول‌های خارجی شناسایی و به آن حمله می‌کند که این امر منجر به قرمزی، التهاب، خارش و سایر علائم می‌شود.

کهیر خورشیدی معمولاً یک بیماری مادام‌العمر است. هیچ درمانی برای کهیر خورشیدی وجود ندارد. پیشگیری از قرار گرفتن در معرض نور خورشید و مدیریت علائم درمان اصلی هستند. پس:

    از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کنید. می‌توانید لباس‌های گشادی بپوشید که سینه، بازوها و پاهای شما را بپوشاند. کلاه‌های لبه پهن و عینک آفتابی می‌توانند از صورت شما محافظت کنند. در ساعات اوج آفتاب، در داخل خانه یا در سایه بمانید.

    استفاده از کرم ضد‌آفتاب ممکن است از پوست شما در برابر نور خورشید محافظت کند. محققان دریافته‌اند که اشعه‌های UVB بیشتر احتمال دارد واکنش ایجاد کنند، بنابراین باید به‌دنبال ضد آفتاب‌هایی باشید که این اشعه‌ها را مسدود می‌کنند.

    از آنجایی که کهیر خورشیدی یک آلرژی است، داروهای ضد آلرژی می‌تواند در کنترل بیماری مفید باشد. پزشک شما دارویی را که موثرترین باشد پیشنهاد خواهد کرد.

    پزشک شما ممکن است استفاده از فتوتراپی (قرار گرفتن کوتاه‌مدت در معرض نور) را برای ایجاد تحمل در برابر نور خورشید پیشنهاد دهد. این درمان از همان روش واکسن‌های آلرژی استفاده می‌کند که در آن دوزهای کوچکی از آلرژن‌ها را دریافت می‌کنید تا به مرور زمان نسبت به آنها حساسیت‌زدایی کنید.

    اگر درمان‌های استاندارد اثر مطلوب را نداشته باشند، ممکن است برای توقف واکنش‌های هیستامین به داروهای سرکوب‌کننده سیستم ایمنی نیاز داشته باشید. تحقیقات نشان می‌دهد که تزریق ایمونوگلوبولین‌ها یا تبادل پلاسما نیز برای کنترل کهیر خورشیدی مفید است.
+1
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.