حکایت یک شهر و دو روز و دو عید

جمهوری اسلامی همواره مدعی است که زاهدان پایتخت وحدت اسلامی است. اما ٢٤ ساعت گذشته نشان داد که شوربختانه "وحدتی" در کار نیست و جمهوری اسلامی از لحظه بدو پیدایش خویش همان افسانه های مکرر و خام را تکرار می کند. این رژیم حاصلی جز ایجاد تفرقه و تبعیض بین شیعه و سنی (و بقیه هموطنان) چه در داخل کشور و چه در جهان بیرونی نداشته است. حکایت یک شهر و دو روز و دو عید زاهدان نه تنها داستان تلخ دو نماز عید در دو روز متفاوت است، بلکه قصه پر غصه رژیمی است که بنا به ادعای خودش برای وصل کردن آمده بود, اما هُنرش "فصل" کردن بود. بقول مولانا که می گفت: "تو برای وصل کردن آمدی/ نی برای فصل کردن آمدی". اما افسوس باز هم بقول مولانا : "کی توان با شیعه گفتن از عمر /  کی توان بربط زدن در پیش کر".

حکایت یک شهر و دو روز و دو عید حقیقتا حکایت انزوا و ایزوله شدن و تنها ماندن جمهوری اسلامی در جهان اسلام است. بقیه دنیای اسلام دیروز (دوشنبه) را عید گرفتند. اما جمهوری اسلامی که خود را ام القرای جهان اسلام معرفی می کند، علیرغم رویت هلال ماه در اصفهان به دلیل سماجت حاضر نشد با بقیه جهان اسلام همراه شود و بقول معروف "علی ماند و حوضش". حتی بشار اسد در سوریه و کسانی که از جمهوری اسلامی پول دریافت می کنند دوشنبه را عید گرفتند. حوثی های یمن هم دوشنبه را عید گرفتند. مهدی المشات رئیس دولت حوثی ها امامت نماز عید دیروز را به عهده داشت. در زاهدان به اصطلاح پایتخت وحدت اسلامی وحدتی در کار نبود و اهل سنت مثل بقیه بلوچستان و جهان اسلام دوشنبه را عید گرفتند. شبکه تلویزیونی استان بنام هامون هم کوچکترین اشاره ای به حضور دهها هزار مردم بلوچ در نماز عید زاهدان نکرد. اما امروز (سه شنبه) نماز عید حکومت را پوشش گسترده داد. چه تبعیضی بالاتر از این؟ البته فقط جمهوری اسلامی نبود که خود را تافته جدا بافته ای می داند. طالبان افغانستان  هم با بقیه جهان اسلام همراهی نکردند و روز یکشنبه عید گرفتند.

در بسیاری از شهرهای ایران بر خلاف نص صریح قانون اساسی خود جمهوری اسلامی به اهل سنت اجازه اقامه نماز عید ندادند.  باید به جمهوری اسلامی گفت وحدت در عمل است و نه در ادعا و حرف. وانگهی وحدت باید جاده ای دو طرفه باشد، نه یکطرفه. باز هم بقول مولانا: "لیک گر در ده به گوشه یک کسست / های هویی که برآوردم بسست"

عبدالستار دوشوکی- مرکز مطالعات بلوچستان ـ لندن - سه شنبه ١۳ اردیبهشت ١٤٠١
+71
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۲
  ariannoname - تهران، ایران

  در ایران 100% هم رویت همه برنامه ها انلاین برای فاز ماه هست دوشنبه بطور حتمی عید بوده اما اینا چون میخوان مردم گناه کبیره کنند و روز عید روزه بگیرند و حرف خودشونم به کرسی بنشونند سه شنبه عید گفتند و تو ارتش سایبری داری این پست رو میخونی هنوز عاشقشونی نه ؟ شایدم مترسکی و عقل نداری!
  2
  59
  ‌سه شنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۳
  ۴۸
  دو کلمه حرف حساب - حصار، ایران

  این کجاش عید؟؟ مسلمان داره مسلمان میکشه. مسلمان داره مسلمان رو زندانی و شکنجه میکنه. تازه سر قضیه ماه دیدن هم این افتضاح. آخر مشنگ بودن هم حدی داره. یک عده که دارند به اسم اسلام کشور رو چپاول میکنند، فقط من نمیدونم با این هم جور ستم چرا ملت حالیشون نمیشه.
  2
  61
  ‌سه شنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۷
  ۳۹
  shahinsgd - اسن، آلمان

  به جهنم! بزنن همدیگرو پاره کنن یه مشت ک. مغز!
  6
  63
  ‌سه شنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۰
  ۷۸
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان

  عید فطر امسال هم به پنالتی رسید. این اخوند ها 1400 سال است قادر نیستند ابتدا و انتهای یک ماه قمری را محاسبه کنند.واقعا کودن تر بی شعور تر و عقب مانده تر از اخوند جماعت شما قوم و قبیله ای را نشان دارید؟؟ حال تقویم جلالی حکیم عمر خیام ما را ببینید که محاسبه ان بحدی دقیق و رسا است که در هیچ تقویمی در دنیا نمیتوانید شبیه انرا ببنید .انگاه این جماعت مدعی ایرانی بودن همه ساله بین دو تا 4 ملیون از شهر نیشابور بطرف مشهد مسافرت میکنند اما برای نیم ساعت در نیشابور جلوی حرم مبارک این عالم منجم و ریاضی دان که مورد احترام تمام دانشگاهیان معتبر جهانی است جهت زیارت توقف نمیکنند . وای که ما ملت چقدر متکبر و نادان هستیم. رسیدن بمشهد برای ما واجب تر از هر کاری است. لطفا بعد از این دیگر ادعای تو خالی و بی مایه نکنید
  1
  58
  ‌سه شنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۹
  ۷۸
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان

  البته این رقم 2 تا 4 ملیون مسافر که عرض کردم فقط مربوط بایام نوروز است
  1
  30
  ‌سه شنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۱
  ۵۹
  یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک
  [::دو کلمه حرف حساب - حصار، ایران::]. این کامنتی که زدی چرا حالیشون نمیشه، منو بیاد این شعر از حایده انداخت: تو این غربتی که هستم، دارم میمیرم حالیت نیست، بازم دستتو تو دستم میخوام بگیرم حالیت نیست.
  17
  4
  ‌سه شنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۱
  ۲۷
  Esperanto - لندن، انگلستان
  وقتی مدیریت نباشه وقتی برای اقتصاد اهمیتی قائل نشد اوضاع بهتر از این نمی شه. هشتاد میلیون آدم نمی دونند فردا چکارند. یک مملکت همه برنامه ریزیش رو باید معطل کنه و بنشینه ببینه یک عده مثل عصر حجر ماه رو می بینند یا نه؟ همه اش هم بخاطر لجاجت با علم و دانش امروزی و لجاجت با یک میلیارد مسلمان که یعنی ما تافته جدا بافته ایم. کشوری که ادعای ام اقرای جهان اسلام را داره چطوره که با یک میلیارد دیگه لج و لجبازی میکنه؟
  1
  11
  ‌سه شنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۸:۱۰
  ۲۲
  راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش
  این چه دین مسخره ای است که حتی دوتا آخوند و مفتی و خوجه و ملا و شیخ پیدا نمیکنی یک حرف بزنند. حالا این جفنگیات دوشنبه باشد یا سه شنبه چه فرقی می‌کند.حماقت و خریت تا چه اندازه که چند صد میلیون احمق در سراسر دنیا را علاف می‌کنند که ماه را دیدی یا ندیدی. این چه دردی از مردم دنیا دوا می‌کند. حتی اگر اسهال یک خر پیر در هند هم خوب میشد من میگفتم یک استفاده دارد. اگر کسی حتی فکر هم در این مورد بکند باید به روانشناس مراجعه کند
  2
  17
  ‌سه شنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۸:۳۰
  ۶۲
  Rosha50 - لانسینگ، انگلستان
  هر وقت کودکان سرزمینم به جای سطل آشغال در یخچال خانه شان دنبال غذا گشتند آنروز عید همه ماست !!!!.لطفا پیام های تبریک عید را از سر عادت برای هم نفرستید.
  1
  16
  ‌سه شنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۸:۴۵
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  یکی این رو به من بگه چرا همیشه ماه این اسگول بازی رو سر ماه رمضون در میاره؟ چرا محرم و عاشورا و تاسوعا و اربعین و نیمه شعبون جابجا نمیشه؟ همیشه فقط این رمضون مسخره بازی در میاره؟ 😀 باز بگین خدا نیست
  1
  7
  ‌سه شنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۹:۵۶
  ۵۰
  ordak - بن، آلمان
  اخه این مردار پرستها و علی پرستها و علی پرستها چه کارشون به ادمها، برن بچسپن به همون نحج البلاغه که به زبان انها یعنی لسانالحیوانات نوشته شده
  0
  0
  ‌چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۹
  ۲۲
  راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش
  [::ariannoname - تهران، ایران::]. اینها می‌خواهند مردم روز عید روزه بگیرند و گناه کبیره کنند؟؟؟؟؟!؟؟)🤣🤣🤣🤣این جفنگیات چی است؟ ؟؟ گناه کبیره و صغیره فقط مال آدمهای احمقی است که فریب یک آدم شیاد و جانشینانش را خورده اند. یعنی تو اگر بجای ساعت 2 مثلا ساعت 12 بخوری گناه کبیره کردی و خدا هم اینقدر نفهم است که نمیبینه اینها دروغ گفتن و تو را می‌فرسته جهنم. 🤣🤣🤣🤣. جالب اینکه 70 نفر هم بتو مثبت می‌دهند. 🤣🤣🤣🤣همه هم مخالف آخوندها هستند. این آخوندها با ما بیسوادها هزار سال دیگر می‌مانند
  0
  1
  ‌پنجشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۵:۲۱
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.