گاف تاریخی قالیباف در پخش زنده همزمان با سرنوشت مشکوک نادر طالب‌زاده


نادر طالب‌زاده از چهره‌های رسانه‌ای طرفدار حکومت ایران بود که علاوه بر فیلمسازی، مجری‌گری در تلویزیون، مسئولیت به عنوان دبیر جشنواره عمار و راه‌اندازی شبکه افق تلویزیون، بارها به دلیل اظهارات جنجالی درباره سیاست، رسانه و سینما خبرساز شده بود.

او متولد ۱۳۳۲ در تهران بود. در ۱۶ سالگی از ایران به آمریکا رفت و ۱۰ سال در این کشور زندگی کرد و تحصیلات آکادمیک را ادامه داد، از جمله در رشته سینما در دانشگاه کلمبیا.

او در مصاحبه‌ای توضیح داده است که ابتدا دانشجوی پزشکی بود و بعد به ادبیات علاقه‌مند شد و در نهایت سینما را برای تحصیل انتخاب کرد.

همزمان با دورانی که در دانشگاه درس می‌خواند، نظام سیاسی ایران در حال تغییر بود. او در سال ۱۳۵۷ به ایران بازگشت و به گفته خودش "ده روز پس از پیروزی انقلاب"‌ مجوز روزنامه انگلیسی زبان تهران تایمز را گرفت. البته بعدها امتیاز این نشریه به سازمان تبلیغات اسلامی واگذار شد و هنوز منتشر می‌شود.
آقای طالب‌زاده از سال ۱۳۵۹ در سیمای جمهوری اسلامی مشغول به کار شد و به عنوان مستندساز به جبهه رفت و بعد به تهران بازگشت و در مرکز تولید فیلم تلویزیون کارش را ادامه داد. او سابقه همکاری با مرتضی آوینی را هم داشت که به گفته خودش بعد از پایان جنگ بوده است. او از دو مستند "فجر و شقایق" و "ساعت ۲۵" نام برده است که زیر نظر آقای آوینی و در قالب مجموعه روایت فتح ساخته شد.

او سابقه حضور در جنگ بالکان به عنوان مستندساز را هم داشت و ساخت سریال "بشارت منجی" درباره عیسی مسیح از معدود کارهای داستانی او بود که سال‌ها تولیدش طول کشید و اواخر دهه ۱۳۸۰ از تلویزیون پخش شد. این سریال ابتدا "انجیل به روایت بارنابا" نام داشت و در نهایت تغییر اسم داد و یک نسخه سینمایی از آن هم تدوین شد و به نمایش درآمد.

اما آنچه در سال‌های اخیر باعث شهرت او شد، اظهار نظرهایش درباره مسائل مختلف در تلویزیون و دیگر رسانه‌ها بود. به عنوان مثال بعد از انتخابات خبرساز سال ۱۳۸۸ او اعتراض میرحسین موسوی و مهدی کروبی را "ادعاهای دروغین" خواند و در عین حال از رویکرد تلویزیون هم انتقاد کرد. مثلا یک سال بعد از انتخابات در نشستی گفت که باید در صدا و سیما "میزگردهای مفصلی" برگزار می‌شد و "همه جمع می‌شدند و درباره این موضوعات صحبت می‌کردند."
+32
رأی دهید
-5

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.