ابن ملجم مرادی کیست؟

روزیاتو نوشت: نام ابن ملجم مرادی تنها در آخرین روزهای زندگی و در نتیجه به شهادت رساندن حضرت علی‌ بن‌ ابی‌طالب (علیه‌ السلام) بر سر زبان ها افتاد. اِبن‌مُلجَم ، عبدالرحمان بن عمرو بن ملجم مرادی (م ۴۰ق/۶۶۱م)، مردی از خوارج بود که امام اول شیعیان ، امیرالمؤمنین حضرت علی (علیه‌ السلام) را به شهادت رساند.
 
عبدالرحمن بن ملجم مرادى کندى از بازماندگان خوارج در جنگ نهروان بود. وی در سحرگاه نوزدهم ماه رمضان در مسجد کوفه امیرالمومنین امام علی علیه السلام را مضروب ساخت و منجر به شهادت اولین امام شیعیان شد.
 
بلاذری به نقل از کلبی او را عبدالرحمان بن عمرو بن ملجم خوانده است. گفته‌اند تبار وی به اعراب حمیری می‌ رسد. ابن ملجم از قبیله مراد بود که با بنی جبله از قبیله کنده هم پیمان بودند. برخی نیز او را از قبیله تجوب، یکی از قبایل حمیری و هم پیمان قبیله مراد خوانده‌اند، اما بلاذری می گوید که تجوب جد او بوده است.
زندگی ابن ملجم مرادی از زندگی ابن ملجم اطلاع روشنی در دست نیست، زیرا نامش تنها در آخرین روزهای زندگی و در نتیجه به شهادت رساندن علی بن ابی‌طالب (علیه‌ السلام) زبانزد شد. قدر مسلم این است که ابن ملجم از پیروان حضرت علی (علیه‌ السلام) بود که پس از ماجرای حکمیت در جنگ صفین به خوارج پیوست.
 
ابن‌حجر عسقلانی می گوید که او جاهلیت را درک کرده است، او از قول ابوسعید بن یونس در تاریخ مصر، آورده است که ابن ملجم در گشودن مصر شرکت داشت. عمرو بن عاص، فرمانروای مصر، وی را که از سواران و قاریان بود و قرائت قرآن را از معاذ بن جبل آموخته بود، از مقربان و همراهان خود قرار داد.
 
گفته‌اند هنگامی که عمرو بن عاص از خلیفه عمر درباره مشکلات قرآن یاری خواست، عمر طی نامه‌ای به وی فرمان داد که عبدالرحمان ابن ملجم را در کنار مسجد جای دهد تا او قرآن و فقه به مردم بیاموزد، عمرو خانه‌ای را در کنار خانه ابن عدیس به ابن ملجم اختصاص داد.
 
اگر این دو روایت ابن حجر درست باشد، باید پذیرفت که ابن ملجم هنگام مرگ چندان جوان نبوده است. علاوه بر این روشن می‌گردد که وی در قرائت قرآن و معارف دینی آن روزگار چندان مهارت داشت که خلیفه مسلمانان و عمرو بن عاص او را رسماً به کار تعلیم قرآن گماردند.
 تصمیم‌گیری برای قتل علی بن ابی‌ابیطالب گروهی از خوارج در جنگ نهروان از لشکر امام علی (ع) جدا شده و در مقابل حضرت قد علم کردند. در کتاب طبری آمده که سه تن از خوارج به نام عبدالرحمن بن ملجم از قبیله کنده، برک بن عبدالله و عمرو بن بکر تمیمی که همدیگر را در مکه ملاقات کردند و با هم به مذاکره پرداختند.
 
آنها پس از اتمام مراسم حج، سوگند یاد کردند که علی (ع)، معاویه و عمرو عاص را که به اعتقاد خوارج، مسئول شرایط آن زمان مسلمانان و گمراه شدن آنها بودند، با انگیزه انتقام از کشتار یارانشان در نهروان، بکشند. روز کشتن را ۱۷ رمضان تعیین نمودند و هر کسی به شهر قربانی خود رفت. عبدالرحمن به کوفه، برک به دمشق و عمرو به مصر رفتند.
 
سرنوشت ابن ملجم درباره سرنوشت ابن ملجم چند نقل وجود دارد.
 
قول مشهور گزارش‌های متفاوتی از سرنوشت ابن ملجم در منابع تاریخی آمده است. اما آن چه شهرت دارد و در تاریخ آمده این است که امام علی (ع) در آخرین ساعات زندگی به مدارا با ابن ملجم فرزندانش را وصیت فرمود. پس از شهادت امام (ع)، ابن ملجم را برای قصاص نزد امام حسن (ع) آوردند و ایشان نیز با یک ضربه شمشیر ابن ملجم را قصاص نمود. این واقعه در شب ۲۱ ماه رمضان روی داد. مشهور است ام الهیثم دختر اسود نخعی جنازه او را گرفته و آن را به آتش کشید. (ارشاد، ج۱:۲۲؛ بحارالانوار، ج۴۲:۲۳۲، ۲۴۶، ۲۹۸)
 
قول غیر مشهور در مورد چگونگی کشته شدن ابن ملجم روایت های دیگری نیز وجود دارد که بعضی از آن ها عجیب و غریب می شوند. در برخی از این روایات ادعا شده که او را پیش از کشتن مثله کرده، حتی در چشمانش میله گداخته فرو بردند.
 
اما روایت مذکور با اسناد تاریخی دیگر سازگار نیست. همچنین نمی‌توان پذیرفت که فرزندان علی (علیه‌السلام) برخلاف وصیت صریح پدرشان اجازه چنان کاری را داده باشند. شگفت این‌ که چنین روایتی حتی در برخی از منابع شیعی راه یافته است.
 
سرنوشت قطام چه شد؟ قطام دختری که لقب زیباروی کوفه را یدک می کشید عاقبتی بهتر از ابن ملجم نیافت. به نحوی که در روایات آمده است بعد از کشته شدن ابن ملجم، مردم به سوی قطام هجوم آوردند. او را با شمشیر به قتل رسانده و جنازه اش را بیرون کوفه سوزاندند. (بحارالانوار، ج۴۲:۲۹۸؛ انوار العلویه:۳۹۰؛ نفائح العلام:۴۱۰)
مکان قبر ابن ملجم مرادی
ظاهراً جسد ابن ملجم در کوفه دفن شده است. ابن بطوطه جهانگرد معروف مسلمان که در قرن هشتم هجری، وارد کوفه شده است، می‌نویسد:
 
«در سمت غربی قبرستان کوفه، جای بسیار سیاه و تیره‌ای را در میدانگاه سفیدی دیدم. از احوال آن جویا شدم. گفتند که آن گور ابن ملجم شقی است. مردم کوفه هر ساله هیزم می‌آورند و به مدت ۷ روز بر گور او آتش می‌افروزند.» (رحله ابن بطوطه:۱۴۷؛ نفائح العلام:۴۰۹؛ تقویم شیعه:۲۹۳)
 
به گفته «محمد سعید طریحی»، عادت برافروختن آتش روی قبر ابن ملجم، در گذشته، همه ساله در ایام شهادت امیرمؤمنان (علیه‌السلام) در ماه رمضان، برقرار بوده است. اما امروزه این عادت، به‌طور کامل فراموش شده است. محل آن نیز نزدیک ضلع غربی مسجد سهله قرار داشته و دست‌کم تا چند دهه گذشته، آثار سیاهی خاک آنجا بر اثر آتش‌سوزی، نمایان بوده است.
+68
رأی دهید
-19

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  دیارکو - قره تپه، آذربایجان

  چه قیافه نحسی داشته این ملعون. خدا لعنتش کنه . بگو آمین
  167
  20
  ‌چهارشنبه ۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۲
  ۳۲
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان

  جالبه که در جمهوری اسلامی وقتی میخواهند در فیلمها افراد خبیث و گناهکار را نشان دهند میگردند یک آدم زشت پیدا میکنند و اونو زشت تر گریم میکنند! و هیچوقت از یک شخص خوش تیپ استفاده نمیکنند!! درحالیکه ریخت و قیافه این شخص بیشتر شبیه بسیجی ها و پاسدارها و آخوندهاست به هر کدومشون که نگاه کنید در کراهت چهره شبیه به همدیگر هستند و اصلاً بویی از زیبایی نبرده اند ولی وقتی میخواهند ابن ملجم و یزید و شمر برای فیلمهاشون پیدا کنند یکی رو که خیلی شبیه خودشون هست پیدا میکنند
  9
  189
  ‌چهارشنبه ۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۱
  ۵۳
  Tokyo_japan - توکیو، ژاپن

  اولا این عکس خود حضرت علی هست نه ابن ملجم مرادی .دومن هرکسی بود دستش درد نکنه.
  39
  183
  ‌چهارشنبه ۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۰
  ۵۵
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  ابن ملجمی پیدا نمیشود در بین خوارج سید علی چولاق که ایرانمان را از شر این چولاق رهایی یابد.
  6
  79
  ‌چهارشنبه ۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۹
  ۳۷
  کیانپور - ونکوور، کانادا

  [::Tokyo_japan - توکیو، ژاپن::]. من کاری به اسلام و علی ندارم ولی اگر کسی پدرت رو به قتل رسانده باشه و دیگران بگویند دست قاتل درد نکند چه حالی پیدا می کنی؟
  82
  18
  ‌چهارشنبه ۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۲
  ۲۲
  راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش

  همه دینهاو عقیده ها و ایدئولوژی ها را یک عده آدم زرنگ بوجود می‌آورند تا مردم را سرکیسه کنند. عده زیادی احمق در این وسط واقعا باورشان می‌شود که این جفنگیات واقعیت دارد. بعد همین‌ها جنگها و کشتارها می‌کنند. علی با آنکه پسر عموی محمد بود نفهمید که این غار بازیها همش کلک است. دین همانند سلطنت، جنگ برای قدرت است و جری ترین دشمن همانا برادر و پسر عمو و دوست است. در همه دینها می‌بینیم که بازیگران اصلی خود می‌دانند که همش کلک است و هر کس بدنبال منافع خودش است.علی و معاویه و محمد و عمر و ابوسفیان و ابولهب همه اقوام و پسر عمو بودند. حتی جری ترین دشمن خمینی نوه خودش حسین خمینی پسر مصطفی بود. برادر خامنه ای هم منتقد اوست. حتی در دین بهایی دو برادر که قصد پیغمبری داشتند برای همدیگر تروریست فرستادند و دهها از همدیگر کشتند. این دینها همه آدم پرستی را جای بت پرستی گذاشتند.همه هم می‌گویند دین من خوب است. من در همین سایت از خدا انتقاد کردم همه به به و چهچه کردند. تا از ارباب یا پیغمبر یا امام یا رهبر سازمان یا شاه یا مرشد خودساخته شان نام میبری می‌خواهند جرت بدهند. حماقت و خریت که شاخ و دم ندارد.
  3
  48
  ‌چهارشنبه ۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۷
  ۴۲
  fariba azizi - پاناما سیتی، پاناما

  دمش گرم
  11
  63
  ‌چهارشنبه ۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۴
  ۲۷
  Esperanto - لندن، انگلستان

  فرود فولادوند عقیده داره ابن ملجم ایرانی و برده بود و به خاطر انتقام کشتن ایرانی ها حضرت علی را کشت. این نام هم همان زمان برای تحقیر او بر او نهادند. و نام او در اصل ایرانیست. حالا تا چه حد این موضوع سندیت دارد رو من نمیدونم و اولین بار بود می شنیدم
  7
  48
  ‌چهارشنبه ۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۸
  ۶۲
  zavareh - رودسر، ایران

  دستش درد نکنه. ای کاش ما هم هزار تا از این ابن ملجم مرادی ها داشتیم تا حق یکایک این آخوندهای ضد ایرانی و بیشرف را کف دستش بگذاره.
  8
  66
  ‌چهارشنبه ۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۵
  ۵۹
  یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک
  ما هم فیروز نهاوندی ابولولو رضی‌الله‌عنها رو داریم.
  38
  22
  ‌چهارشنبه ۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۴
  ۴۷
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد

  جزییات این حادثه نه مهم است و نه ارزش تا یخی دارد ، مهم‌ترین چیز بینش و رفتار این جماعت است ، کینه ، انتقام ، قتل و ترور و قصاص و‌خون ریزی
  3
  39
  ‌چهارشنبه ۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۶
  ۴۶
  chi begam ke nagoftanesh - در ماموریت، نورد

  این مزخرفات رو کی نوشته، تعجب میکنم، ابن ملجم ایرانی بود، و اگه اشتباه نکنم ،اسم اصلیش فیروز نهاوندی بود، در واقع قاتل هر سه خلفای عرب یعنی عثمان عمر و علی هر سه ایرانی بودند
  5
  42
  ‌چهارشنبه ۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۴
  ۴۲
  sasan87 - سیاتل، ایالات متحده امریکا

  [::Tokyo_japan - توکیو، ژاپن::]. قد یه فندق مغز توی سرت نیست
  37
  10
  ‌چهارشنبه ۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۵
  ۷۹
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  هزاران درود بر این مرد بزرگ که قاتل بیش از 20000 انسان بیگناه (از جمله زن خوش فاطمه) را خاکمال کرد. علی مظهر شرارت است و ایرانیان نادان این ادم خونریز را می پرستند
  8
  44
  ‌چهارشنبه ۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۰
  ۷۹
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  [::Tokyo_japan - توکیو، ژاپن::]. علی یک ادم کوتاه قد و بشدت زشت و به قواره بود و تمام عکس های مربوط به او در حقیقت عکس های کلارک گیبل امریکائی هست که به سفارش پوستر چاپ کنی بنام علی اکبر علمی با تغییراتی توسط مینیاتوریست عرق خور ایرانی کشیده شده اند و من شاهد کشیدن آن ها بودم. فاطمه که به دست این ادم .....کشته شد گفته است: حتی یکروز شوهرم علی را ندیدم که از او بوی خون انسان مرده نیاید.
  7
  38
  ‌چهارشنبه ۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۹
  ۷۹
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  [::chi begam ke nagoftanesh - در ماموریت، نورد::]. بزرگان واقعی و افتخار ما ابن ملجم و دو شهید میهن پرست و فداکار دیگر هستند.
  6
  29
  ‌چهارشنبه ۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۰
  ۴۵
  maradona - براتیسلاوا، اسلوواکی
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان. فقط الان نزدیک یک ربع است که دارم از کامنتت می خندمم
  1
  16
  ‌چهارشنبه ۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۷
  ۴۶
  chi begam ke nagoftanesh - در ماموریت، نورد
  [::دیارکو - قره تپه، آذربایجان::]. آخه پروفسور این عکس اصلا وجود خارجی نداره، و در آن زمان عربها با شترسواری و کشتن هم دیگه مأنوس بودند، در ضمن میگن این عکس امامت حضرت علی میباشد، که منتسب کردند به او ، همینجوری سخنرانی میکنی برا خودت
  0
  15
  ‌چهارشنبه ۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۲
  ۵۹
  رها از جهل - اوین، ایران

  همینکه در ابتدا از شهادت امیر مومنان شروع کرده معلوم هست که نویسنده خود از ذوب شدگان کوره ولایتی هست حال چه ولایت علی جه ولایت شیخی!!. ابن منجم لقبی است که به او نسبت داده اند. نام اصلی او بهمن جازویه از سرداران و دلاوران ایرانی است که در زمان ساسانیان به دلیل حمله و کشتار بیرحمانه هموطنان ما بدست خالدبن ولی از یاران علی جان خود را بر کف نهاده و انتقام خون ایرانیان را از پیشوای شیعیان میگیرد و مسلمانان هویت او را به دو دلیل بزای 1400 سال مخفی نگه داشته اند. اول اینکه ایرانیان از او به عنوان یک قهرمان ملی یاد نکنند و دوم اینکه ایرانیان را قانع کنند که اسلام را داوطلبانه و بدون جنگ . خونریزی پذیرفته اند. بعد از اینکه سردار بهمن بدست اعراب اسیر میشود به همراه دیگر اسرا برای بیگاری و بردگی و یا فروش به دربار خلیفه وقت میبرند. از آنجاییکه او فردی بسیار توانا و باهوش و صنعتگر بوده خلیفه از فروش او منصرف و او را به کار میگیرد. نام او را میپرسند میگوید بهمن جازویه. از آنجاییکه تلفظ نام او برای اعراب مشکل بوده و اعراب نام حانوادگی ندارند
  3
  35
  ‌چهارشنبه ۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۶
  ۵۹
  رها از جهل - اوین، ایران

  ادامه. در نتیجه افراد را بنام پدر آنها ملقب میکردند زیرا اغلب اعراب به دلیل جنگها و خونریزی ها که موجب کشته شدن مردان و به اسارت گرقته شدن زنانشان میشد اغلب چند پدری و یا پدر مشخصی نداشتند پس فرزندان را را به نام پدر و شغل و پیشه ای که داشتند لقب میدادند. وقتی نام پدر و پیشه او را میپرسند میگوید که پدرش افسارگیر اسب بزرگان بوده که افسارگیر در عربی به معنی ملجم هست. این ساده ترین نامی بود که تازیان توانستد روی بهمن جازویه بگذارند. ابن ملجم (پسر افسارگیر). استاد فولادوند طی 15 سال تحقیق با ازایه اسناد و مدارک مدلل مدعی است ابن ملجم همان بهمن جازویه از سرداران وطن پرست و جان بر کف ایرانیان بوده.زنده یاد کسروی گفت: نردمی که در تاریکی نشسته اند نیازی به روشنایی ندارند.
  2
  33
  ‌چهارشنبه ۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۷
  ۲۲
  راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش
  [::رها از جهل - اوین، ایران::]. این چرت و پرتها چی است که شماها بلغور میکنید. اینها همه شام از علی و عمر عثمون و محمد و مابن ملجم یک مشت وحشی سوسمار خور بودند که همدیگر را می‌کشتند. چرا مثل این ترکیه ای ها میخواهید تاریخ درست کنید.شماها دمتان به کجا وصل است که مثل آخوندها تاریخ و حدیث می‌سازید. چرا تاریخ ایرانیان را زیر سئوال می‌برید. اینهم مثل آن نامه یزدگرد به عمر است که از خودتان در آورید.
  13
  6
  ‌چهارشنبه ۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۸:۲۰
  ۷۹
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  [::رها از جهل - اوین، ایران::]. عزیزم وقتی مردم ایران به واقعیت هائی که شما مرحمت و بزرگی فرموده و نوشته اید باورمند شدند یعنی از جهل رهائی یافته و به راه صحیح خواهند رفت و از نکبت اسلام خلاصی خواهند یافت
  1
  21
  ‌چهارشنبه ۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۹:۳۴
  ۴۲
  ارش یک دوست - تبریز، ایران
  اقا یا خانم ...راستگو بی طرف .....این چرندیات رو از کجا اوردی،،،این چرت و پرت ها رو به خیال خودت که نوشتی ، همش چاخان و جفنگ هستش، زیادی راست میگی و زیادی بی طرف هستی.....درسته که خود اسم دین باعث جنگ و خونریزی و نفرت میشه، ولی احمق بودن و متعصب بودن و جهالت داشتن،تقلید کردن تو هر دینی، بیشتر و بدتر از همه چیزاست و باعث دوری و نفرت میشه باعث میشه همه به هم بی احترامی کنن و چرندیات بگن،،، امان از جهالت و تعصب
  4
  4
  ‌چهارشنبه ۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۹:۵۱
  ۴۶
  حمید اندیشه - لندن، انگلستان
  دسش درد نکنه ولی با کاری که کرد دکون درست کرد برا آخوند و آخوندیسم!
  2
  11
  ‌چهارشنبه ۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۰:۲۹
  ۵۳
  Tokyo_japan - توکیو، ژاپن
  کیانپور - ونکوور، کانادا . اگر می دانستی که علی چند فرزند را بی پدر کرد هیچ وقت این سئوال را از من نمی کردی. او یک آدم کش و شیاد بود .
  5
  18
  ‌چهارشنبه ۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۱:۴۶
  ۲۸
  انسان باشیم - هیفا، اسرائیل
  اسم اصلی او بهمن جازویه و نژاد و تبارش ایرانی و ساسانی بود ؛ از سرداران و محافظان یزدگرد بود که به همراه شهربانو به عراق رفت برای اجرای نقشه قتل قاتلین و متجاوزین به شاهنشاه و ایران : نفر بعدی هم پیروز نهاوندی بود که عمر کشت ؛ این دو بزرگمرد و وطن پرست علی توسط بهمن جازویه به همراه ۱۲ محافظش قلع و قمع شدند و پیروز نهاوندی یا به قول اعراب فیروز ابولولو عمر نفله کرد: قطامی نبود ؛ بانو شهربانو که توسط وحوش عرب به کنیزی و غنیمت برده شده بود به دلیل هوش و تربیت شاهانه این مردان شجاع رهبری و مدیریت کرد تا انتقام خون پدر شجاع و وطن پرستش که برای وطن جان داد بگیره و بسیار خوب هم نقشه قتل اجرا شد ؛ سپس کشتن حسین و حسن و بعد برگشت به ایران ؛ که بدبختانه بدلیل سانسور و البته لعاب خرافات و اعتقاد به امام و مقدس بودن علی و پسرانش مردم و حکومت نه اجازه و بدتر از اون متجاوزین به ناموس و وطنشون عبادت و پرستش میکنن بدبختی بیشتر اطلاعی از حقیقت و اصل موضوع ندارند . همچنان طلا و پول در ضریح طلایی اونا میریزن برای شکنجه و نابودی خودشون
  3
  18
  ‌چهارشنبه ۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۲:۵۷
  ۲۲
  راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش
  [::ارش یک دوست - تبریز، ایران::]. برو حاجی اول فارسی یاد بگیر بعد بیا اینجا قاطی ایرانیهابنویس. ساخت آثار باستانی تمام شد یک دفعه ... گرفت؟؟؟
  2
  11
  ‌چهارشنبه ۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۳:۰۲
  ۵۲
  ابن ملجم(ع) - مونیخ، آلمان
  رفیق دمت گرم، اگر تو علی را شقه نمیکردی، تا اخر عمرش ۱۲۴ هزار بچه میداد بیرون،این یعنی ملت ایران الان بجای یک راس حسین یک تویله حسن و حسین و علی و نقی و تقی...داشت.
  0
  5
  جمعه ۰۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۸:۴۰
  ۴۷
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  این بزرگمرد یکی از بیمصرفترین و پرحاشیترین شخص جهان اسلام شقه کرد و با این کارش برای او یک شخسیت کاذب ساخت.طبق گفته پیروان فرقه مردار پرستی و علی پرستها، که ادعا دارند علی بدرد رهبری جامعه اسلامی میخورد،علی از فرط بیعرضگی ،وقتی جلوی چشمش به زنش دم در خونش تجاز کردند و حتی میخ ۱۳ سانتی بهش فرو کردند و باعث سقط نطفه ۲ ماهه اش شد که باز همین فرقه ادعا دارند پسر بود و اسمش را هم محسن گذاشته بودند(جنین ۲ ماهه)جرات نطق کشیدن نداشت، حداقل مرحوم ابن ملجم با شقه کردنش این بیعرضگیش را پوشاند.اگر ابن ملجم این کار را نکرده بود، علی انقدر توله میدا بیرون که سالهای هجری شمسی و قمری برا تعطیلات روز تولد و سقت شدنشون کفایت نمیکرد و مردار پرستتها مجبور بودند چندین ماه اصافه در سال را از تاریخ میلادی قرض بگیرند.
  0
  5
  جمعه ۰۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۸:۵۹
  ۴۷
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  [::انسان باشیم - هیفا، اسرائیل::]. [::انسان باشیم - هیفا، اسرائیل::]. تو بجای تاریخ جرافیا بیان کردی. نه جونم ک عرب بود چرا که در زمان علی ایرانیها اکثرا برده و کنیز بودند این جماعت به ایرانی حتی اجازه نمیدادند در مراکز خلاف انها زندگی کنند!! خوندن تاریخ ضرر نداره عمو
  1
  1
  جمعه ۰۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۹:۰۱
  ۳۷
  کیانپور - ونکوور، کانادا
  Tokyo_japan - توکیو، ژاپن. شما که استاد تاریخ هستی بگو. راستی شما گه اینقدر میهن پرستی می دونی سرکار خانم استر و جناب مردخای چند ایرانی رو با توطئه کشتند و چند کودک ایرانی رو یتیم کردند؟ نمی دونی لطفا کتاب تورات سفر استر رو بخون یه سری هم به همدان مقره این دو بزرگوار بزن
  1
  2
  یکشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۱:۱۸
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.