درگذشت محمدعلی اسلامی ندوشن، نویسنده و پژوهشگر سرشناس ایرانی

رادیو فردا:  محمدعلی اسلامی ندوشن در سال‌های اخیر در کانادا در کنار فرزندان خود زندگی می‌کرد.

محمدعلی اسلامی ندوشن، نویسنده و پژوهشگر سرشناس ایرانی، که در کانادا زندگی می‌کرد روز پنجم اردیبهشت در ۹۷ سالگی درگذشت.

شیرین بیانی، همسر آقای اسلامی ندوشن، با اعلام این‌که این چهره فرهنگی «کسالت نداشت»، گفته که پیکر او در کانادا «به طریق اسلامی» به امانت به خاک سپرده می‌شود.

محمدعلی اسلامی ندوشن در شهریور سال ۱۳۰۴ خورشیدی در ندوشن یزد به‌دنیا آمد و تحصیلات خود را تا سوم متوسطه در شهر یزد گذراند. سپس در سال ۱۳۲۳ برای ادامه تحصیل به تهران رفت و در دانشگاه تهران در رشته حقوق لیسانس گرفت. او مدرک دکترای حقوق بین‌الملل خود را از دانشکده حقوق دانشگاه پاریس گرفت.

آقای اسلامی ندوشن در سال ۱۳۳۴ به ایران بازگشت و به مدت چند سال قاضی دادگستری بود. او پس از ترک این شغل، به تدریس در دانشگاه تهران مشغول شد و در مدت ۵۰ سال بیش از ۵۰ کتاب و صدها مقاله در باب فرهنگ و تاریخ ایران و ادبیات فارسی به رشته تحریر درآورد.

برخی از آثار او عبارتند از: ماجرای‌ پایان‌ناپذیر حافظ، چهار سخنگوی‌ وجدان‌ ایران، زندگی‌ و مرگ‌ پهلوانان‌ در شاهنامه، داستان‌ داستان‌ها، سرو سایه‌فکن، ایران‌ و جهان‌ از نگاه‌ شاهنامه، نامه‌ نامور، ایران را از یاد نبریم، به‌ دنبال‌ سایه ‌همای، ذکر مناقب‌ حقوق‌ بشر در جهان‌ سوم، سخن‌ها را بشنویم، ایران‌ و تنهائیش، ایران‌ چه‌ حرفی‌ برای‌ گفتن‌ دارد؟

آقای اسلامی ندوشن در سال‌های اخیر در کانادا در کنار فرزندان خود زندگی می‌کرد.
+20
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۶
  chi begam ke nagoftanesh - در ماموریت، نورد
  این افراد ایران را زنده نگه میدارند، ایشون را خیلی ها در ایران میشناسند، روحش شاد و یادش گرامی، به خانواده ایشان تسلیت میگم،
  0
  19
  ‌سه شنبه ۰۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۳:۱۲
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.