کاهش تاثیر واکسن تقویتی در برابر اومیکرون پس از سه ماه

آیا تزریق واکسن تقویتی کرونا لازم است؟ توصیه‌ها در این مورد متفاوت‌اند چون هنوز تحقیقات کافی در این زمینه این وجود ندارد. بر اساس یک پژوهش جدید، تاثیر واکسن تقویتی به خصوص در برابر اومیکرون پس از سه ماه بسیار کم می‌شود.

بر اساس داده‌های پژوهشی جدید، پس از واکسیناسیون تقویتی با واکسن بیون‌تک/فایزر (ٰBiontech/Pfizer) ایمنی در برابر سویه اومیکرون بیماری کرونا ابتدا بالا می‌رود و از میزان مراجعه مبتلایان به بیمارستان‌ها به شکل قابل توجهی کاسته می‌شود. اما پس از چند ماه ضریب این ایمنی ریزش می‌کند. نتیجه تحقیقات در مجله The Lancet Respiratory Medicine منتشر شده است.

سارا تارتوف، اپیدمیولوژیست و نویسنده اصلی این مطالعه از موسسه Kaiser Permanente  می‌گوید: «واکسن‌های تقویت‌کننده فایزر/بیون‌تک ابتدا مصونیت در برابر اومیکرون‌ را افزایش می‌دهند، اما پس از سه ماه این ایمنی کاهش می‌یابد».

محققان روند بیماری ۱۱۱۲۳ نفر را مورد مطالعه قرار داده‌اند  که ابتلا به کووید-۱۹ به عفونت حاد دستگاه تنفسی آنها و بستری شدن در بیمارستان منجر نشده است. در دوره‌ای که این تحقیق انجام شد، یعنی از دسامبر ۲۰۲۱ تا فوریه ۲۰۲۲، هر دو سویه کرونا یعنی دلتا و اومیکرون شیوع داشتند.

نتیجه مطالعه نشان داد که اثربخشی سه دوز واکسن بیون‌تک/فایزر برای جلوگیری از بستری شدن مبتلایان به سویه اومیکرون در بیمارستان در سه ماه اول ۸۵ درصد بوده، اما پس از حدود سه ماه به ۵۵ درصد کاهش یافته است.

اثربخشی سه دوز واکسن تقویتی برای جلوگیری از روند شدید بیماری که منجر به بستری شدن بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه شود، در سه ماه اول در مقابل سویه اومیکرون ۷۷  درصد بوده، اما پس از سه ماه یا بیشتر به ۵۳ درصد کاهش یافته است.

این روند برای سویه دلتا تقریبا مشابه بوده، با این حال اثربخشی واکسن تقویتی بر روند بیماری بالاتر از سویه اومیکرون بوده است. این تحقیقات می‌گوید که با این حال اثر واکسن تقویتی برای مصونیت در برابر اومیکرون  پس از سه دوز به طور قابل توجهی بیشتر از دو دوز بوده است.

کمیسیون دائمی واکسیناسیون آلمان در حال حاضر واکسن تقویتی دوم را برای افراد بالای ۷۰ سال و افرادی که بیماری‌های قبلی دارند توصیه می‌کند. کارل لاترباخ، وزیر بهداشت آلمان حتی چهارمین واکسین تقویتی را برای افراد بالای ۶۰ را توصیه کرده، اما آژانس دارویی اتحادیه اروپا EMA گفته است که در حال حاضر دوز چهارم برای همه شهروندان ضروری نیست و شاید با توجه به خطر بالاتر ابتلا به نوع شدید بیماری زدن آن عمدتا برای افراد ۸۰ سال به بالا منطقی باشد.
+3
رأی دهید
-5

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.