چرا مردم کره یک سال جوان‌تر می‌شوند؟

در کره جنوبی کودک از همان بدو تولد یک‌ساله محسوب می‌شودبی بی سی:"چند سالت است؟" پرسش ساده‌ای که جواب سرراستی دارد اما برای مردم کره جنوبی جواب این پرسش چندان هم سرراست نیست.

در کره جنوبی، وقتی کودکی متولد می‌شود او را یک‌ساله به حساب می‌آورند و با شروع سال جدید یک سال دیگر به آن اضافه می‌کنند یعنی اگر کودکی در ماه دسامبر به‌ دنیا بیاید در فاصله چند هفته دو‌ساله می‌شود.

این روش "سن‌شمار کره‌ای" به‌زودی تغییر می‌کند چون یون سوک یول، رئیس جمهور جدید کره جنوبی تلاش می‌کند این روش شمارش سن افراد را که قرن‌ها سابقه دارد، منسوخ کند.

لی یونگ‌هو، رئیس کمیته انتقالی دولت منتخب می‌گوید دولت جدید امیدوار است بتواند روش شمارش سن در کره جنوبی را استاندارد کند تا با بقیه نقاط جهان همسان شود.

او می‌گوید این تفاوت در محاسبه سن باعث "سردر‌گمی مداوم" و "هزینه‌های بیهوده اجتماعی و اقتصادی" می‌شود.

پیشنهاد جدید مورد استقبال گروهی قرار گرفته است اما کارشناسان در مورد پیاده‌سازی آن تردید‌هایی دارند.
یک پرسش، سه پاسخ
در کره جنوبی سه روش برای محاسبه سن افراد وجود دارد.

به طور رسمی از سال ۱۹۶۲ این کشور از روش شمارش سن جهانی پیروی می‌کند و در بیشتر مدارک رسمی تاریخ تولد فرد مبنای محاسبه قرار می‌گیرد.

اما این کشور روش رسمی دیگری هم برای محاسبه سن افراد دارد که کودکان با سن صفر به دنیا می‌آیند و هر سال در ماه ژانویه یک سال به عمر آنها اضافه می‌شود. در این روش کودکی که در ماه دسامبر ۲۰۲۰ به دنیا آمده باشد در ژانویه ۲۰۲۲ دو‌ ساله می‌شود. هر چند به طور رسمی تا دسامبر این سال دو ساله نشده باشد.

این روش برای تعیین سن قانونی افراد در عرصه‌هایی که بر درصد بالایی از جمعیت اثر می‌گذارد استفاده می‌شود، مانند سن دوره خدمت سربازی یا سن نوجوانانی که باید از آنها در برابر آزار‌های گوناگون محافظت شود.

و روش شمارش "سن‌شمار کره‌ای" که کمابیش همه افراد جامعه از آن استفاده می‌کنند و مبنای محاسبه آن این است که هر کودک در بدو تولد یک سال دارد و هر سال نو، بدون توجه به تاریخ تولدش یک سال به عمرش اضافه می‌شود.

با این روش‌های محاسبه سن، کیم ته‌یونگ معروف به وی (V) از گروه بی‌تی‌اس، گروه موسیقی پاپ مشهور کره جنوبی که ۳۰ دسامبر ۱۹۹۵ به دنیا آمده است ۲۸ سال (سن‌شمار کره‌ای)، ۲۵ سال (روش بین‌المللی) یا ۲۷ سال (روش رسمی دیگر شمارش سن کره‌ای) دارد.

برای عده‌ای ممکن است سن فقط عدد باشد اما در کره جنوبی سن موضوع بسیار مهم و حساسی است.

شین جی‌یونگ، استاد زبان‌و‌ادبیات کره‌ای در دانشگاه کره به بی‌بی‌سی می‌گوید:"از نظر مردم کره جنوبی محاسبه اینکه کسی بزرگ‌تر یا کوچک‌تر از آنهاست مهم‌تر از نام آن افراد در عرصه‌های اجتماعی است. مردم به این آگاهی برای خطاب قرار دادن آن فرد و لقب وعنوان‌های مورد‌استفاده نیاز دارند".
با روش‌های گوناگون محاسبه سن، کیم ته‌یونگ معروف به وی (V) از گروه بی‌تی‌اس سه سن مختلف داردمحاسبه سن کره‌ای سنتی است که ریشه در چین باستان و مناطق دیگر آسیا دارد اما کره جنوبی تنها کشوری است که هنوز این سنت در آن برقرار است.

کیم‌ اون‌یو، استاد حقوق و علوم‌سیاسی دانشگاه هانسونگ، می‌گوید:"جهانی شدن باعث آگاهی بیشتر کره‌ای‌ها از سن بین‌المللی شد. این موضوع به‌ویژه بر نسل جوان اثر گذاشت چون احساس می‌کردند روش‌‌های سنتی سن‌شماری کره مورد تمسخر قرار می‌گیرد".

جدا از تمسخر این سیاست اثرات واقعی بر زندگی مردم کره جنوبی دارد.

برای مثال بعضی والدین تلاش می‌کردند در تاریخ تولد فرزند خود دست ببرند چرا که فکر می‌کردند کودکی که در ماه دسامبر به دنیا آمده است برای ورود به مدرسه و مراحل پس از آن در زندگی با زیان‌ها و موقعیت‌های نامناسبی رو‌به‌رو خواهد شد.

در دوران همه‌گیری هم درخواست‌هایی برای استفاده از سن استاندارد مطرح شد. چون مقامات بهداشتی سن بین‌المللی و سن کره‌ای افراد را برای تعیین محدوده سنی تزریق واکسن به‌جای یکدیگر استفاده کردند که منجر به سردرگمی‌های فراوانی شد.
یون سوک یول از اولین روزهای کارزار انتخاباتی خود خواستار کنار گذاشتن روش سنتی محاسبه سن افراد در کره جنوبی شده بودلی یونگ‌هو که گفته است این روش محاسبه سن باعث "هزینه‌های بیهوده اجتماعی و اقتصادی" می‌شود در ادامه به مواردی از شکایت‌های حقوقی اشاره کرده است که بر اثر نابسامانی در محاسبه سن فرد در مورد حقوق و مستمری‌های بازنشستگی افراد رخ می‌دهد و گاه کار به دادگاه عالی می‌کشد.
کنار گذاشتن سنت‌ها؟
این اولین تلاش دولت کره جنوبی برای یکسان‌سازی محاسبه سن افراد در این کشور نیست.

در سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۱ دو حقوقدان لوایح مشابهی به مجلس پیشنهاد دادند که در مجلس کره به تصویب نرسید.

با وجود موافقت دولت جدید با این پیشنهاد هنوز کارشناسان اختلاف‌نظرهایی در مورد اثرات این تصمیم بر جامعه کره دارند.

یانگ یوسونگ، پژوهشگر ارشد مرکز مطالعات شرقی در دانشگاه دانکوک به بی‌بی‌سی می‌گوید سن‌شمار کره‌ای بازتابی از سنت و فرهنگ این کشور است.

"به نظر نمی‌رسد کنار گذاشتن سنت‌ها چندان باعث نگرانی جامعه ما باشد. آیا ما در خطر رها کردن ویژگی‌های فرهنگی یگانه خودمان و رسیدن به همرنگی ملال‌آوری هستیم؟"

آنچه همه در مورد آن اتفاق‌نظر دارند این است که حتی با پذیرش سن بین‌المللی، مردم کره، به‌طور رسمی یا غیر‌رسمی بعید است به این زود‌ی‌ها دست از "سن‌شمار کره‌ای" بردارند.
+2
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.