پدیده حضور کودکان ۵ ساله در «تیک تاک»

بی بی سی: کودکان ۵ ساله، از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند. این در حالی است که بسیاری از پلتفرم‌ها دارای قوانینی هستند که طبق آنها سن کاربران باید بیش از ۱۳ سال باشد.

یک مطالعه سالانه روی عادات رسانه‌ای، که توسط آفکام، نهاد ناظر بر رسانه های در بریتانیا انجام شده، نشان می‌دهد که یک سوم والدین کودکان ۵ تا ۷ سال می‌گویند کودکشان در شبکه‌های اجتماعی، حضور دارد.

در میان کودکان ۸ تا ۱۱ سال که از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند، تیک‌تاک پرطرفدارترین پلتفرم است، و ۱ کودک از هر ۳ کودک، در آن حساب کاربری دارد.

تیک تاک در واقع "یک پلتفرم برای افراد ۱۳ سال با بالاست"

یک سخنگوی تیک تاک گفت: "ما برای اعمال حداقل سن، هم در زمان ثبت نام و هم از طریق حذف فعالانه مستمر حساب‌های مشکوک زیر سن، فرآیندهایی داریم. برای ما هیچ چیز مهم‌تر از امنیت جامعه‌مان، به ویژه جوانان نیست".
'بسیار جالب'
این گزارش نشان داد که حتی کودکان جوان‌تر، که آفکام به آنها تیک تات (TikTot) می‌گوید، در تیک‌تاک ویدیو تماشا می‌کنند، از جمله ۱۶ درصد از ۳ تا ۴ ساله‌ها. ولی این می‌توانند شامل کودکانی باشد که والدینشان یا افراد بالغ دیگر به آنها ویدیو نشان می‌دهند و لزوما به این معنی نیست که آنها حساب‌های کاربری خودشان را داشته باشند. مدیر استراتژی و تحقیقات آفکام، گفت این یافته‌ها "واقعا شگفت انگیز" هستند.

او گفت: "من فرزندان ۱۱ ساله و ۸ ساله دارم. ۶۰ درصد از همسالان آنها در شبکه اجتماعی حضور دارند، که به نظر من کمی تعجب برانگیز است. پلت فرم‌های تکنولوژی بزرگ حداقل سن را در شرایط و ضوابط خود تعیین می‌کنند - ولی به نظر می‌رسد که اینها حقیقتا اعمال نمی‌شوند".

مدیر استراتژی و تحقیقات آفکام گفت والدین باید از فعالیت‌های کودکانشان در فضای مجازی مطلع باشند. او گفت: این همیشه آسان نیست که بدانیم آنها چه چیزی را تماشا می‌کنند و به نظر من، به عنوان یک پدر و مادر، ما وظیفه داریم با فرزندانمان درباره کاری که انجام می‌دهند گفتگوی خوبی داشته باشیم".

این نظرسنجی همچنان نشان داد ۲۲ درصد از والدین کودکان ۳ تا ۴ ساله و ۳۸ درصد والدین ۸ تا ۱۱ ساله گفتند به فرزندانشان اجازه می‌دهند قبل از رسیدن به حداقل سن، در شبکه‌های اجتماعی حساب کاربری داشته باشند.
حالت ناشناس
آفکام می‌گوید "بسیاری از کودکان می‌توانند از حساب‌های کاربری دیگر یا "فینستا (Finsta)، اینستاگرام جعلی" استفاده کنند تا جنبه‌های زندگی آنلاین خود را از والدینشان پنهان کنند". اینستاگرام یک پلت فرم برای افراد بالای ۱۳ سال است و شامل کنترل‌هایی برای والدین است. آفکام می‌گوید بسیاری از کودکان در شبکه‌های اجتماعی، حساب‌های کاربری متعدد در یک وب سایت یا اپلیکیشن شبکه اجتماعی دارند.

به گفته آفکام، ۲ نفر از هر ۳ کودک ۸ تا ۱۱ ساله از حساب‌های کابری متعدد در شبکه اجتماعی استفاده می‌کنند: "از میان آنها، حدود نیمی (۴۶ درصد) یک حساب کاربری دارند که به خانواده‌شان نشان می‌دهند". این نظرسنجی همچنان نشان داد یک نفر از هر ۵ فرد ۱۲ تا ۱۷ ساله در حالت ناشناس در فضای مجازی گشت می‌زنند یا سابقه مرور خود را پاک می‌کنند.

لایحه ایمنی آنلاین که به تازگی منتشر شده برای وب سایت‌ها و پلت فرم‌هایی که پورنوگرافی نشان می‌دهند، این الزام قانونی را گذاشته که از دسترسی کودکان به مضامین مضر یا نامناسب جلوگیری کنند. ولی این گزارش پیشنهاد می‌دهد که ممکن است اقلیت قابل توجهی در دور زدن از تکنولوژی‌هایی مهارت داشته باشند که برای جلوگیری از دسترسی به مضامین نامناسب طراحی شده‌اند.

آفکام گفت از هر ۲۰ کودک ۱ نفر "کنترل‌های والدین که برای جلوگیری از بازدید برنامه‌ها و وبسایت‌های خاص است را دور می‌زند ".
+1
رأی دهید
-4

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.