«توهین تاسف بار تلویزیون ایران اینترنشنال به زنان بلوچ»

تلویزیون ایران اینترنشنال در بخش خبری تحت عنوان "بازگو کردن درد و رنج زنان بلوچ ـ صدای زنان" در گفتگویی با یک غیر بلوچ که با مسائل بلوچستان بخصوص "زنان بلوچ"  مثل اکثر غیر بلوچها آشنایی ندارد, بجای اینکه به مشکلات زنان بلوچ که بخش فعالی از جامعه بلوچستان هستند, بپردازد, شوربختانه با بازتولید کلیشه های تبعیض آمیز علیه مردم بلوچ پرداخت. تا باور نادرست و ذهنیت غلط مخاطب نسبت به "بلوچ" تقویت شود.
 
مجری تلویزیون ایران اینترنشنال عامدانه یا "ناآگاهانه" در راستای تشدید ذهنیت ناخودآگاه مخاطبین در باره بلوچها با ظرافت تعمدی از کارشناس فارس زبان و غیر بلوچ می پرسد آیا مشکلات زنان بلوچ ناشی از فرهنگ این منطقه است یا اینکه ریشه اقتصادی دارد. کارشناس نیز برای تقویت ذهنیت "ضد بلوچی" مخاطب به اصطلاح "مشکلات فرهنگی" را برجسته می کند و به معضلات فرهنگی نظیر ازدواج در سنین پایین و جامعه مردسالار منطقه و غیره می پردازد تا بار گناهان جمهوری اسلامی سبک تر شود.
 
اگرچه برخی از مدیران تلویزیون ایران اینترنشنال در جمهوری اسلامی مقام و منصب داشته اند, اما انتظار نمی رفت مشکلات بلوچستان را به فرهنگ بلوچ که به عقیده من از فرهنگ جاهلانه شیعیانی که شب و روز دنبال امام زمان در چاه جمکران می گردند, پیشرفته تر است. اگرچه از نظر اقتصادی و امکانات توسعه عامدانه عقب نگه داشته شده اند. با این حال در شهرهای سیستان و بلوچستان, زنان بلوچ در مدیریت های بالا از جمله معاونت استاندار, فرماندار برخی از شهرها, شهردار, بخشدار و دهیار و روسای برخی ادارات به کار مشغولند.  در کشور پاکستان زنان بلوچ وزیر کابینه فدرال (یعنی سراسر پاکستان) بوده اند. در کشورهای عربی نظیر عمان و بحرین زنان بلوچ در کابینه حضور دارند نمونه آن فاطمه بلوچ است که قبلا وزیر بهداشت و اکنون وزیر تامین اجتماعی کابینه بحرین است. رئیس سازمان فضایی امارات که کاوشگر به مارس فرستاد, یک زن بلوچ است که در کابینه امارات وزیر نیز است. سفیر ایران در کشور برونئی یک زن بلوچ است. از این نمونه ها بی شمار هستند.
تلویزیون ایران اینترنشنال در بخش خبری تحت عنوان "بازگو کردن درد و رنج زنان بلوچ ـ صدای زنان"بر طبق گزارش جام جم و بررسی آمارهای استانی انتخابات شوراهای شهر و روستای کشور، براساس ثبت نام بانوان در این انتخابات سیستان و بلوچستان از نظر تعداد رده دوم را در کشور داراست. استانهای تهران, فارس, خراسان رضوی و مازندران در رده هایی پائین تر از بلوچستان قرار دارند. اگرچه در مقایسه با کل جمعیت استانی, بلوچستان با فاصله بسیار زیادی در صدر درصدی مشارکت زنان قرار دارد. در بسیاری از روستاهای بلوچستان نظیر افضل آباد خاش زنان شورای روستا را اداره می کنند. به گفته بخشدار مرکزی خاش، این بخش ١٤ دهیار خانم دارد و این دهیاران زن همواره جزو موفق‌ترین دهیاران شهرستان و استان بوده‌اند.
 
علیرغم این واقعیت ها, متاسفانه مسئولین تلویزیون ایران اینترنشنال عامدانه ذهنیت غلط برخی از هموطنان را علیه جامعه بلوچ و زنان بلوچ تشدید می کنند, تا ظلم و تبعیض رژیم جمهوری اسلامی توجیه شود. برخی از مدیران این شبکه دقیقا کپی برداری از جمهوری اسلامی می کنند. دو روز پیش یک پاسدار غیربومی بنام جواد سپاهی فرماندار چابهار, زادگاه نگارنده, شد. هیچکس نمی تواند کوچکترین اعتراضی به اینکه چرا یک غیربومی باید در مورد چابهار تصمیم بگیرد, بکند. هیچ کس هم نمی تواند به مدیران فارس تلویزیون ایران اینترنشنال از گل نازکتر بگوید و اعتراض بکند که چرا یک غیر بلوچ و ناآگاه به مسائل بلوچستان, باید اینگونه توهین آمیز در مورد به اصطلاح "عقب ماندگی" فرهنگی جامعه "پدرسالار" بلوچستان باور غلط و ذهنیت هموطنان را نسبت به جامعه بلوچ مخدوش کند؟ کوچکترین اعتراض هم توسط مدیران انتقاد ناپذیر و نابردبار این رسانه با بایکوت و تبعیض مواجه خواهد شد.
 
بنده امیدوارم که تلویزیون ایران اینترنشنال در اسرع وقت از مردم بلوچ عذرخواهی کند و سیاست های تبعیض آمیز و تخریبی جمهوری اسلامی بر علیه بلوچها را رها کند. بقول معروف "ما را به خیر تو امید نیست شر مرسان".  نمی توان به ظاهر برای پوشش دادن اخبار بلوچستان و زنان بلوچ برنامه ساخت. اما در همان برنامه طوری سوال و جواب و اظهار نظر کارشناسانه کرد, که گویی ریشه همه مشکلات و تقصیرات از "فرهنگ مردسالارانه", عقب مانده و سنتی بلوچستان است و نه از تبعیض و تحقیر و توهین رژیم جمهوری اسلامی و عوامل آن.
 
عبدالستار دوشوکی - مرکز مطالعات بلوچستان ـ لندن  - یکشنبه ۲٨ فروردین ١٤٠١
+53
رأی دهید
-30

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۶
  chi begam ke nagoftanesh - در ماموریت، نورد

  کجا توهین کرد، چرا ... میگید، فقط گفت سیاست های اشتباه جمهوری اسلامی باعث ایجاد و تشدید مشکلات و معضلاتی شده از جمله فرهنگ مرد سالاری و یا فقر و اعتیاد، حرف بدی نزد، البته من خودم کلا با ایران اینتر اشغال مخالفم در زمینه های بسیاری
  13
  91
  یکشنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۸
  ۳۸
  TanTanMilo - دوبلین ، ایرلند

  من توهین ندیدم توش. این از لحاظ آماری داره میگه و تمام صحبتهایی رو که کرد متاسفانه درسته. چیز خاصی نگفت بنده خدا
  10
  91
  یکشنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۱
  ۵۳
  سرزمین اریا - کویت ، کویت
  عبدالستار دوشوکی یه تجزیه طلب بلوچ هست .البته به لطف وجود داریوش شاه و لشکر ایران دوستان آرزوهای محال خود رو به گور خواهند برد. زنده باد ایران و لعنت بر سعودی انترناسیونال که به وسیله مشتی ایرانی نماهای مزدور در جهت منافع بیگانگان فعالیت میکنه
  27
  25
  یکشنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۷
  ۳۵
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  در کشورهای غربی یک اصطلاح گاهی بکاربرده می شود و ان »راسیسم معکوس« است، یعنی سیاهپوستان ضد سفید. ما که در غرب زندگی می کنیم، این تنفر معکوس را گاهی زیر جلی حس می کنیم، به هر چیزی مشکوک و اگر انتقادی از ما بشود، آنرا ممکن است به راسیسم ربط بدهیم. دوستان بلوچ که تاج سر همه ی ما هستند ، و ما اکثرا عاشق فرهنگ و زبانشان هستیم، عنایت بفرمایند که در این تحلیل چون کارشناس فارسی زبان است، اورا فاقد صلاحیت و دارای نگاه تبعیض آمیز می داند، که یک پیش‌داوری ناشی از نگاه معکوس به سایر ملیت هاست ( خدای نکرده البته! ). بلوچ ها عزیزند، با هر زبان و فرهنگ و دینی که باشند مایه ی افتخار ما هستند، مشکلات آنها بخشی از ان مشترک با کل سیستم ایران است ولی با اقلیم و آب و هوا هم آمیخته شده است. امیدوارم در آینده ایران برای شما بهشت روی زمین باشد.
  7
  13
  یکشنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۷
  ۴۸
  ab5534 - هلسینکی، فنلاند

  چند بار گوش کردم توهینی نشنیدم
  0
  38
  یکشنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۸
  ۳۴
  khyar - اوپسالا، سوئد

  کدوم احمقی سعودی اینتر نشنال میبینه بجز نوری زاده ، ابی و و‌جهار تا وطن فروش این سایت ؟.
  35
  15
  یکشنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۳
  ۲۴
  ab shangooli - لندن، انگلستان
  این آقای عبدالستار دو شوکی که این متن اعتراضی رو نوشته ، خودش بلوچ هست و مهره کثیف جمهوری اسلامی هست و قبلأ در زمان روح ا۰۰۰ زم دستش رو شده بود و متأسفان ایشون مدافع حقوق مردم دوست داشتنی بلوچ کشورمون هم هستند ، بهر صورت در تمام این ویدئو توهینی شنیده و دیده نشد.
  7
  22
  یکشنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۰
  ۷۲
  Sasan 55 - پاریس، فرانسه
  خب تمام صحبتهایی که کارشناس برنامه کرد آماری و منتقدانه و درست بود کاملاً‌هم‌اشاره کرد که سیاستهای اشتباه جمهوری اسلامی و فرهنگ مردسالار منطقه موجب این معظلات برای زنان منطقه شده ،بعقیده من حامیان ابله جمهوری اسلامی برای کوبیدن منتقدانشان باید کمی بیشتر زحمت بکشند و مطالب مناسبتری پیدا کنند .
  3
  19
  یکشنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۲
  ۳۵
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  دوشوکی تجزیه طلب است، بلوچ هم نیست
  6
  4
  یکشنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۱ - ۲۱:۳۰
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.