نمایش شمشیر اردشیر اول هخامنشی در نمایشگاه ایران باستان

ایران برای بیش از یک هزار سال کشور مسلط بر آسیای غربی بودایندیپندنت فارسی: شمشیر طلایی اردشیر اول هخامنشی به همراه تعداد دیگری از آثار منحصربه‌فرد از گنجینه‌های تاریخی موزه‌های سراسر دنیا در نمایشگاه «ایران باستان و جهان کلاسیک» در موزه گتی ویلا به نمایش درآمد.

 این نمایشگاه پس از مدت‌ها انتظار از ۶ آوریل بر پا شد و تا ۸ اوت ۲۰۲۲ ادامه خواهد داشت یکی از بزرگ‌ترین نمونه‌های برگزارشده از این نوع در آمریکای شمالی است.
پرفسور تورج دریایی استاد رشته ایرانشناسی در دانشگاه کالیفرنیا در ارواین و رئیس مرکز ایران‌شناسی ساموئل مارتین جردن پس از بازدید از این نمایشگاه در حساب اینستاگرام خود نوشت: «برای اولین بار: شمشیر اردشیر اول هخامنشی با سه کتیبه پدیدار شد.» او با اشاره به انتظار سه‌ساله خود برای دیدن این اثر تاریخی تصاویری از پشت نیام این شمشیر (خنجر) نیز منتشر کرد.

در تصاویر منتشرشده از این شمشیر طلایی که شباهت فراوانی به نقش برجسته سلاح‌های هخامنشی دارد فن طلاکاری و فلزکاری والای هخامنشی را می‌توان به روشنی دید.

این نمایشگاه آثار ارزشمندی از ایران باستان که از لحاظ تاریخی به نام پرشیا شناخته می‌شود به نمایش گذاشته است.

ایران برای بیش از یک هزار سال (حدود ۵۵۰ پیش از میلاد تا ۶۵۰ پس از میلاد) و طی حکمرانی سه سلسله هخامنشیان، اشکانیان و ساسانیان که امپراتوری‌هایی با ابعاد و پیچیدگی بی‌سابقه را کنترل می‌کردند کشور مسلط بر آسیای غربی بود.
رقبای نظامی اصلی آن‌ها در طول این دوره یونانیان و رومیان باستان محسوب می‌شدند که بااین‌وجود همان‌طور که در آثار هنری آن‌ها نشان داده شده از تبادل فعال در بسیاری از جنبه‌های معماری، مذهب و فرهنگ درباری برخوردار بودند.

 موزه گتی ویلا نمایشگاه «پرشیا: ایران باستان و جهان کلاسیک» را که اولین نمایشگاه بزرگ در ایالات متحده بر مبنای رابطه بین دنیای کلاسیک و ایران باستان تاکید دارد بر پا کرد.
تیموتی پاتس، مدیر موزه گتی، درباره این نمایشگاه گفت: «اشیای دیدنی فراوانی که به نمایش گذاشته شده، تجلی خارق‌العاده‌ای از هویت سیاسی و فرهنگی ایرانی است که بسیاری از آن‌ها از معروف‌ترین شاهکارهای هنر ایرانی هستند. امیدوارم این نمایشگاه نشان دهد که آمیختگی سنت‌های هنری بسیار متفاوت و سایر‌ رسوم فرهنگی چقدر برای هر دو فرهنگ ثمربخش بوده است، همان‌طور که امروزه هم هنوز در جنبه‌هایی از هنرهای تجسمی ما دیده می‌شود.»

 آثار باستانی این نمایشگاه شامل مجسمه‌های سلطنتی، تصاویر مذهبی و اسناد تاریخی است که از موزه‌های بزرگ ایالات‌متحده، اروپا و خاورمیانه گردآوری شده‌اند.

این دومین نمایشگاه موزه گتی از برنامه «جهان کلاسیک» است، مجموعه‌ای از نمایشگاه‌ها و نشریات مرتبط با جهان کلاسیک یونان و روم و فرهنگ‌های همسایه آن‌ها از شمال آفریقا و خاورمیانه تا آسیای مرکزی. نمایشگاه افتتاحیه این مجموعه «فراتر از نیل: مصر و جهان کلاسیک» در سال ۲۰۱۸ بود. این مجموعه در سال ۲۰۲۴ با «تراکیه و دنیای کلاسیک» ادامه خواهد یافت.

حامیان اصلی این نمایشگاه آناهیتا و جیمز لاولیس و بنیاد فرهنگ هستند و همکاری علمی برای برپایی آن بر عهده مرکز مطالعات جهان ایرانی پورداود (UCLA) است.
+92
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  rahjoo - مازندران، ایران

  همه ایرانیان(نه هرکی شناسنامه اش ایرانیه) با درصد متفاوت افسردگی دارن.دلیلش اینه که میدونن کی و کجا بودن در تاریخ جهان و الان به چه نگاهی دیده میشن در دنیا. البته من طرفدار پادشاهی نیستم و دموکراسی یونان رو در اون دوره بیشتر می پسندم.ولی شاهان ایران باستان دستکم شرف و عزت ملی داشتن و نه اینکه خمینی و خامنه ای باشن.دو ابلیس ضد ایران و ایرانی!. نگاه به خطوط و اشکال و تناسب در این شمشیر که هر شکلش یه لوگوی حرفه ای از یک استاد هست اونهم رو طلا ،در اون اعصار آدم رو شگفت زده و ایرانی رو با این سرانجام بد(در امروز)..،چی بگم.
  6
  55
  شنبه ۲۰ فروردین ۱۴۰۱ - ۰۳:۵۴
  ۲۲
  راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش

  ایران یک زمان محل زندگی انسان‌هایی بود که شرافت و عقل داشتند و میهن پرست بودند. امروز ایران توسط مردمی بسیار متفاوت شناخته می‌شود. عامل نکبت و بدبختی تنها آخوند منحرف جنسی و دین وحشی و عقب افتاده اش نیست. نگاهی به کامنتها در همین سایت نشان از عمق فاجعه می‌دهد. در هیچ کشوری اینقدر نوکر و مزدور .... وطن فروش نمی‌بینیم. نوکران بی جیره و مواجب پوتین، ترامپ، اردوغان، بن محمد، متاسفانه فراوانند.هیچکس در طول تاریخ نتوانست ایران را به زانو در آورد. متاسفانه آخوند فرهنگ بی‌غیرتی و هرزگی و حماقت و شخص پرستی از حوزه علمیه را چنان در جامعه گسترش داد که مردم نفرت از آخوند را لولیدن زیر ترامپ می‌بینند. بیچاره خاک پاک ایران که باید اینهمه موجود نوکر صفت متعفن و احمق را تحمل کند.
  3
  49
  شنبه ۲۰ فروردین ۱۴۰۱ - ۰۵:۱۱
  ۳۲
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان

  این شمشیر جون واسه اینکه گردن آخوندها و بسیجی ها و ساندیسی ها رو باهاش بزنی
  6
  46
  شنبه ۲۰ فروردین ۱۴۰۱ - ۰۶:۳۱
  ۳۲
  arian1 - ابادان، ایران
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان. هموطن گرامی حیف اون شمشیر زیبا و باشکوه نیست که به خون ناپاک آخوند و بسیجی آلوده شود
  0
  13
  شنبه ۲۰ فروردین ۱۴۰۱ - ۰۸:۱۸
  ۶۵
  خوش باور - تهران، ایران
  [::گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان::]. بسیار و کاملان ایده خوب و ایرانی پسند است .تمام این پفیوزهای آخوند را باید به همین روش .......وگثافت آنها را در چاه گثافت سرازیر نمود
  1
  11
  شنبه ۲۰ فروردین ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۰
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.