جام جهانی قطر؛ اعتراض هنرمند آلمانی با ۶۵۰۰ توپ در مقر فیفا

هنرمند آلمانی، فولکر یوهانس تریب، روز جمعه اول آوریل با نمایش هزاران توپ پُر شده با شن در مقر فدراسیون جهانی فوتبال فیفا در زوریخ، اعتراض خود را به خاطر وضعیت نابسامان کارگران خارجی در قطر، به نمایش گذاشت.

یوهانس تریب، یک هنرمند آلمانی و اهل شهر اسنابروک است. او در روز جمعه اول آوریل، همزمان با برگزاری مراسم قرعه‌کشی جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ در قطر، با نمایش کار هنری خود در مقر فدراسیون جهانی فوتبال فیفا در زوریخ اعتراض خود را در زمینه وضعیت ناگوار کارگران خارجی در قطر به نمایش گذاشت.

این هنرمند شش هزار و ۵۰۰ توپ فوتبالی را که با شن و ماسه پُر کرده بود، جلوی ساختمان فیفا قرار داد. یوهانس تریب در توضیح این "اعتراض هنرمندانه" خود به شبکه NDR آلمان گفت: «هر توپ به صورت انفرادی نمایان‌گر یکی از کارگرانی است که در ساخت استادیوم‌های جام جهانی در قطر، جان باختند. فیفا با وجود آگاهی به این مسئله، از وقوع این فاجعه جلوگیری نکرده است.»

یوهانس تریب همچنین خاطرنشان کرد: «در روزی که قرعه کشی جام جهانی برگزار می شود، این موضوع را نباید مخفی نگه داشت.»
یوهانس تریبرقم واقعی تعداد کارگران خارجی که در قطر فوت کرده‌اند، مشخص نیست. در حالی که نشریه انگلیسی "گاردین" از ۶ هزار ۵۰۰ کارگر خارجی کشته‌شده در قطر از سال ۲۰۱۰ تا تابستان سال ۲۰۲۱ سخن می‌گوید، برگزارکنندگان جام جهانی فوتبال تعداد کارگران کشته شده را سال گذشته ۳۷ نفر اعلام کردند.

در سال‌های اخیر وضعیت نابسامان کارگران خارجی در قطر از لحاظ حقوقی و بهداشتی مورد انتقاد شدید نهادهای حقوق بشری در جهان بوده است.

موارد تبعیضی متفاوتی مانند وابستگی شخصی و یک‌طرفه کارگران به اختیارات فرد کارفرما، عدم دریافت حقوق، ممنوع‌الخروج شدن از قطر به علت اختلاف با کارفرما و به ویژه کمبود دسترسی به امکانات بهداشتی و درمانی، در فهرست اتهامات به کشور میزبان جام جهانی ۲۰۲۲ قرار گرفته بود.

در پی آن، کشور قطر متعهد شد که اصلاحاتی را در زمینه بهبود وضعیت کاری و زندگی کارگران خارجی صورت دهد. این اصلاحات در حقوق کارگران خارجی به عنوان مثال شامل خوداختیاری آنها در ترک کشور قطر و یا اجازه تعویض کارفرما در این کشور است.

مسابقات جام جهانی فوتبال قطر از روز ۲۱ نوامبر سال ۲۰۲۲ در این کشور آغاز خواهند شد.
+23
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.