پلیس دانمارک پناهجوی زن ایرانی را «به دلیل مقاومت در برابر استرداد» بازداشت کرد

عکسی که شبکه حقوق بشر کردستان از قدم‌خیر حقانی‌زاده، پناهجوی ایرانی در دانمارک در کنار خانواده‌اش منتشر کرده استرادیو فردا: وب‌سایت حقوق بشری هه‌نگاو روز پنج‌شنبه نوشت که پلیس دانمارک یک پناهجوی زن ایرانی را «به دلیل مقاومت در برابر استرداد» به ایران پس از ضرب و شتم بازداشت کرده است.

سایت هه‌‌نگاو که اخبار مناطق کُردنشین ایران را پوشش می‌دهد هویت این زن را قدم‌خیر حقانی‌زاده ۳۷ ساله و اهل سرپل‌ ذهاب در استان کرمانشاه اعلام کرده است.

بر اساس گزارش هه‌نگاو، پلیس دانمارک روز سه‌شنبه، ۹ فروردین، در مقابل کمپ پناهندگان دیپورت‌شده در کپنهاگ به همراه کارمندان این کمپ، خانم حقانی‌زاده را در مقابل دیدگان دو فرزند ۱۱ ساله‌اش مورد ضرب و شتم قرار داده و پس از بستن دست و پایش او را ابتدا به بیمارستان و سپس بازداشتگاه پلیس منتقل کرده‌ است.

یک منبع آگاه درباره آخرین وضعیت خانم حقانی‌زاده به هه‌نگاو گفته است که تمامی بدن این پناهجو پس از ضرب و شتم کبود شده و کسی اجازه ملاقات با او را ندارد.

به گزارش هه‌نگاو، خانم حقانی‌زاده در پی صدور حکم دیپورت از سوی دانمارک به همراه فرزندانش به ترکیه منتقل شد و در حین سوار شدن به هواپیما برای اعزام به ایران، به‌ همراه فرزندانش شروع به اعتراض و خودزنی کرده‌ است. در پی این اقدام، خدمه هواپیما از سوار کردن آنها خودداری کرده‌اند و پلیس دانمارک ناچار شده ‌است که همان روز آنها را به دانمارک برگرداند.

بر اساس این گزارش، قدم‌خیر حقانی‌زده از سال ۲۰۱۴ به عنوان پناهجو به دانمارک رفته، اما اداره مهاجرت دانمارک به بهانه اینکه او با پاسپورت از ایران وارد ترکیه شده و بر همین اساس مشکلی برای ماندن در ایران ندارد در طول ۸ سال گذشته درخواست‌ او برای پناهندگی را چند بار رد کرده است.

گفته می‌شود که این پناهجو مادر یک کودک یک ساله نیز هست که پلیس دانمارک پیش از انتقال خانم حقانی‌زاده به ترکیه او را به پدرش سپرده است.

درباره وضعیت همسر خانم حقانی‌زاده و دلیل دیپورت او و دو فرزند دیگرش اطلاعاتی منتشر نشده است.

موج پناهندگی و مهاجرت ایرانیان در سال‌های اخیر افزایش چشمگیری داشته که بخشی از آن شامل کسانی است که تحت فشار نهادهای قضایی یا امنیتی هستند و بخش گسترده‌تری از آن نیز شامل مردم عادی است که برای فرار از شرایط دشوار اقتصادی و اجتماعی حاکم بر ایران عازم دیگر کشورها می‌شوند.

برخی از این شهروندان که غیرقانونی و قاچاقی راهی کشورهای اروپایی می‌شوند، در صورتی که از دشواری‌ مسیر جان سالم به‌ در ببرند، پس از رسیدن به مقصد در معرض خطر دیپورت به کشور قرار می‌گیرند.
+43
رأی دهید
-19

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۷
  iran1 - آرلون، بلژیک

  ادارات مهاجرت کشورهایی مثل دانمارک و نروژ دست یه مشت عوضی خطرناکه، دولتهای اروپایی هم بارها تندروی این نهادها رو دیدن و به خاطر پول این کشورها چشمهاشون رو بر روی کارهای این دو کشور میبندن. من کیس های بدتر از این هم در این دو کشور دیدم
  19
  124
  ‌پنجشنبه ۱۱ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۱
  ۵۳
  ramin-cph - کپنهاگ، دانمارک

  متاسفم، اروپایی‌ها خصوصا دانمارک بینهایت عوضی شدند، همین دانمارک که الان ویزای دو سه ساله واسه اوکراینی ها صادر میکنه تا قبل از این جلوی تمام پناهنده‌های خاورمیانه رو گرفته بودن. اگه این هرومزاده ها از اخوند جماعت حمایت نکنن اون موقع ملت خودشون تکلیفشون رو روشن میکنن. همشون از دم حروم لقمن.
  16
  96
  ‌پنجشنبه ۱۱ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۸:۳۰
  ۵۲
  نسل بی سواد - اسلو، نروژ
  iran1 - آرلون، بلژیک. دوست عزیز در سختگیر بودن ادارات مهاجرت شکی نیست . این زدن و کبود کردن این خانم در دانمارک کمی مشکوک به نظر میاد و به این خبر نمیشه اعتماد کامل کرد و یا ممکنه این خانم درگیری شدید با پلیس کرده و یا واقعا این کیس رو میشه دنیال کرد و پدر اون پلیس‌ها رو در آورد. من اینجا نروژ صاحبکار سرم داد کشید دو هفته شرکتش رو به تعطیلی کشوندم با معذرت خواهی رسمی ایشون درج در روزنامه محلی . اسکاندیناوی به این اسونیها پناهنده کتک نمیزنن و جرم جرم سنگینی هست حتی برای پلیس. اگر واقعیت داشته باشه امیدوارم رسانه ای بشه که درد کشیدن اون خانم رو همه درک و احساس می‌کنیم. در ضمن من کاملا بی طرف هستم در نظری که میدم ولی این رو در این مدت ۲۰ ساله تجربه کردم که اداره مهاجرت اینجا نروژ با کسی که دروغ در کیس داشته باشه به هیچ وجه کنار نمیان مثلدروغ در اطلاعات شخصی اسم و فامیل ...... در کل میگن اعتماد به آدم دروغگو نباید کرد از هر نظر. و مورد بعدی اینه که برای ملیت‌های مختلف تجربه های متفاوتی دارن که ترجیح میدن مثلا از آفریقا بیشتر پناهنده جذب میکنن تا ایران یا افغانستان.
  4
  16
  ‌پنجشنبه ۱۱ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۹:۰۵
  ۵۲
  shirzan - برلین، آلمان

  فقط میشه گفت لعنت بر خمینی و حکومت شیطانیش که زندگی در ایران رو برای همه جهنم کردند که مردم به هر قیمتی میخوان از مملکت خودشون بزنند بیرون
  5
  31
  ‌پنجشنبه ۱۱ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۹:۱۷
  ۵۱
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا
  هر جا اسم ایرانی و پناهنده میاد، کردهای غیور در حال درخشیدن هستن. ما فکر کردیم فقط پلیس آمریکا هست خشنه نگو دانمارک هم دسته کمی نداره
  15
  20
  ‌پنجشنبه ۱۱ فروردین ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۱
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.