چطور رابطه جدیدی را پس از قطع رابطه پیشین شروع کنید؟

وقتی وارد یک رابطه جدید می‌شوید، سعی کنید او را با طرف سابقتان مقایسه نکنید‌ایندیپندنت فارسی:کمتر چیزی نگران‌کننده‌تر از شروع رابطه‌ای تازه پس از قطع رابطه‌‌ای مهم است. می‌دانید کدام‌ها؛ پرتشنج، دردناک و سخت تکان‌دهنده.

این‌گونه قطع رابطه‌ها فقط به معنی تمام شدن آن‌ها نیست، بلکه پایان جنبه‌ای از هویت شما است هنگامی که با «او» بودید. بنابراین، شروع دوباره و ورود مجدد به دنیای پیچیده قرارملاقات‌های مدرن، چشم‌اندازی دست‌کم رعب‌آور است.

اما از سوی دیگر، کارهایی است که می‌توانید انجام دهید تا اطمینان یابید که از نظر احساسی و برای رویارویی با این چالش، مجهز و آماده‌اید.

ریچل لوید، کارشناس روابط خصوصی در موسسه دوست‌یابی «ئی هارمونی eHarmony»، پنج توصیه مهم برای بازگشت به ایجاد رابطه، پس از تمام شدن رابطه قبلی دارد.
هدف رابطه را به‌روشنی مشخص کنید
به دنبال تمام شدن یک رابطه، مهم است که فکر کنید و ببینید آن رابطه در مورد این که در آینده چه می‌خواهید و چه نمی‌خواهید، چه درسی به شما داده است. لوید می‌گوید: «آیا بعد از آن که لنگ‌لنگان از یک رابطه خاص بیرون آمده‌اید، دنبال قدری تفریح و نزدیکی هستید، یا به خودتان فرصت کافی برای اندوه داده‌اید و اکنون برای رابطه‌ای سالم و بلندمدت آماده‌اید؟ در هر صورت، از گفتن آن نترسید؛ چه به شریک احتمالی، چه در توصیف خصوصیات‌ خود در دوست‌یابی آنلاین. این به شما قدرت می‌دهد و آن‌هایی که می‌خواهند وقت شما را تلف کنند یا «اشباح» [افراد غیرجدی دمدمی‌مزاج] احتمالی را از شما دور می‌کند.»
فهرستی از [ویژگی‌های] شریک‌ ایده‌آل خود بنویسید
مشخص کردن این که دقیقا چه کسی را می‌خواهید، به انتخاب شما در آغاز ورود به یک رابطه دیگر کمک می‌کند. لوید می‌گوید: «هرچه راهبرد شما روشن‌تر باشد، گذارتان محکم‌تر خواهد بود. مشخصات شریک ایده‌آل‌ خود را، از خصوصیات اخلاقی و شخصیت گرفته تا ارزش‌ها و سطح تحصیلات و شغل، یادداشت کنید. سپس، خط قرمز‌هایتان را بکشید تا بدانید از چه چیزهایی می‌خواهید پرهیز کنید. از این فهرست برای فیلتر کردن شرکای احتمالی‌تان استفاده کنید تا بدانید انتخابتان درست است.»
مقایسه نکنید و ناامید نشوید
کاملا طبیعی است که بخواهید طرف احتمالی جدیدتان را با کسی که قبلا با او رابطه داشته‌اید مقایسه کنید. اما این فقط شما را بیشتر روی او متمرکز می‌کند وعقب نگه می‌دارد. شاید ارزشش را داشته باشد که ببینید شریک قبلی‌تان تا چه حد در ذهنتان باقی است، چون اگر او همچنان افکار روزانه شما را پر می‌کند، می‌تواند به معنای آن باشد که هنوز برای ملاقات با فرد دیگری آماده نیستید.

لوید می‌افزاید: «باید تنها هنگامی ملاقات [با فرد جدیدی] را مدنظر قرار دهید که آن باری را که قطع رابطه با شریک قبلی‌ روی شانه‌هایتان گذاشته، سبک کرده باشید. در غیر این صورت، این بار را با خودتان به رابطه بعدی می‌برید که به یک جهنم دیگر تبدیل خواهد شد. با این حال، حتی اگر در حد معقولی هم قوی باشید، طبیعی است که ته‌مانده‌ای از احساس در مورد طرف رابطه پیشین‌ باقی بماند.»

وقتی وارد یک رابطه جدید می‌شوید، سعی کنید او را با طرف سابقتان مقایسه نکنید. «او را به دیده یک امکان تازه بنگرید و پیش از قضاوت عجولانه، برای شناختنش وقت بگذارید.»
ساده بگیرید
از تعیین سرعت پیشروی‌تان در رابطه نترسید. چه نخستین قرار ملاقاتتان صرف قهوه پیش از رفتن به سر کار باشد یا ناهاری سریع، راحت باشید. لوید می‌گوید: «تنها کاری که دارید می‌کنید این است که مشخص کنید آیا توافق و جاذبه‌ای در میان است یا نه.»

«نمی‌خواهید در جریان صرف نهار و شام‌های مفصل با فردی نامناسب گیر کنید و طرحی برای گریز نداشته باشید. اگر اولین قرار ملاقاتتان به‌خوبی پیش رفت، می‌توانید دومین ملاقات را قدری مفصل‌تر کنید. این‌ها همه برای محدود کردن میزان استرس و افزایش اعتماد‌به‌نفس در ورود مجدد به دنیای ملاقات با دیگری است.»
خودتان را دوست داشته باشید
بدیهی به نظر می‌رسد، اما اطمینان از این که از خودتان مراقبت می‌کنید، برای شروع یک رابطه دیگر بسیار مهم است. لوید می‌گوید: «قطع رابطه می‌تواند به اعتماد‌به‌نفس ما لطمه بزند و ما را آسیب‌پذیر و وحشت‌زده کند.»

«به خودتان مدیونید که نرم و آرام التیام یابید. ابزار دوست داشتن خود عبارت است از تکیه منظم به دوستان خوب، تغذیه خوب، و استراحت فراوان.»  

«افزون بر این، به مشتریان خدماتم توصیه می‌کنم یک برنامک مراقبه بارگذاری و نصب کنند و برای ایجاد آرامش بیشتر، روزی ده دقیقه روی آن تمرکز کنند. هر روز فهرستی از آنچه بابتش سپاسگزارند بنویسند تا حس خوشبینی‌شان تقویت شود، و هرچه موجب شادی و لذتشان می‌شود، چند برابر کنند.».
+5
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.