موفقیت کنترل کیفی سخت‌گیرانه ژاپنی‌ها در احیای صادرات کشاورزی

یورونیوز:کشاورزی ژاپن در اثر فاجعه هسته‌ای فوکوشیما به‌شدت آسیب دید و ترس از آلوده‌شدن محصولات کشاورزی سبب محدودیت صادرات آنها شد. اما امروز با اقدامات ایمنی انجام‌شده از سوی دولت صادرات این محصولات از سر گرفته شده، و این امر برای تولیدکنندگان محلی و مصرف‌کنندگان جهانی خبر خوشی است.

بخش عمده‌ای از درآمد استان فوکوشیما را صادرات محصولات غذایی تأمین می‌کند و ۱۱ سال پیش صادرات محصولات این استان و یکی دو استان مجاورش از سوی ۵۵ کشور دنیا محدود شد. اما اکنون به یمن اقدامات ایمنی صورت گرفته از سوی دولت ۴۱ کشور این محدودیت‌ها را برداشته‌اند.

هکتارها زمین اخیرا در منطقه ایسازاوا در استان فوکوشیمای ژاپن زیر کشت خرمالو رفته است. اینجا خرمالو را خشک می‌کنند و خشکبار معروف آنپوکاگی را از آن تهیه می‌کنند که محبوبیت جهانی دارد.

یک شرکت مخصوص آزمایش محصولات غذایی روزانه ۵ هزار جعبه آنپوگاکی را وارسی می‌کند. هیچ بسته‌ای نباید بیش از میزان معمولِ ۵۰ بِکِرِل تشعشع رادیواکتیو داشته باشد. اگر یکی از میوه‌ها بالای ۵۰ بکرل تشعشع داشته باشد کل جعبه محصول دورریخته می‌شود.
آنپوگاکی فقط یکی از محصولات محبوب این منطقه در جهان است. در مرکز استانیِ آزمایشِ محصولات خوراکی، همه چیز از گوشت تا قارچ‌ بررسی می‌شود، و معیارهای ایمنی محصول از معیارهای جهانی آن ده برابر سخت‌گیرانه‌تراند.

اما آزمایشات ایمنی به اینها محدود نمی‌شود و حتی خود درختان میوه را نیز در بر می‌گیرد. کارشناسان هر کدام از درختان را از ریشه تا برگ بررسی می‌کنند و اگر مشکلی در کار باشد آن را قطع می‌کنیم. آنان می‌گویند تا اینجا حدود ۸ هزار درخت را قطع شده است.
ایالات متحده با تأیید اقدامات مؤثر ژاپن در کنترل ایمنی محصولات غذایی محدودیت واردات از این کشور را به‌کلی لغو کرده و استرالیا پس از ده سال آزمایش، کیفیت این محصولات را استاندارد دانسته است. کانادا نیز اعلام کرده که دیگر برنامه‌ای برای آزمایش مجدد محصولات خوراکی وارداتی ژاپنی ندارد.
+11
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  mehran_pahlavichi - لندن، انگلستان
  اون چیزی که ژاپن رو تبدیل به یک برند و اعتبار کرده، تعهد ژاپنی ها نسبت به محصولاتشون هست. ظاهرا اونها مَثَل ایرانیه " هر چیزی رو که برای خودت نمی پسندی برای دیگری هم نپسند" رو به شدت اجرا می کنن. خیلی شبیه ما ایرانی ها هستن این ژاپنی ها 😜. ما هم کلی فلفل دلمه ای خوشگل صادر کردیم اما کشورهای خریدار اصلا حالیشون نیست که چقدر این فلفل ها خوب هستن و همش رو پس فرستادن و بسیجی ها هم همش رو توو مساجد انبار کردن که بعد بین مردم تقسیم کنن. ما اینقدر خوبیم.
  0
  9
  ‌پنجشنبه ۴ فروردین ۱۴۰۱ - ۰۷:۱۷
  ۱۰۵
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  [::mehran_pahlavichi - لندن، انگلستان::]. البته بهترین محصول ایران «مرگ» نام دارد. فعلا ضرب المثل: اگر زندگی را بر خود نمی پسندی بر دیگران هم مپسند مد شده است. محصول «مرگ» و توسط شرکت «مکر» بعد از تحقیقات فروان در جبهه های شما بمیرید تا ما ثروت نفت را بخوریم، اکنون به کشورهای همجوار صادر می شود.
  0
  1
  جمعه ۵ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۳
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.