۴۳ درصد زنان بریتانیا از لمس و دستمالی آزار دیده‌اند

بی بی سی:یک نظرسنجی که به سفارش بی‌بی‌سی انجام شده، نشان می‌دهد ۴۳ درصد زنان در بریتانیا لمس و دست زدن ناخواسته را در فضاهای عمومی تجربه کرده‌اند.

بر اساس این تحقیق که موسسه نظرسنجی یوگاو انجام داده، همچنین ۲۸ درصد زنان گفته‌اند که با صحنه ناشایست برهنه‌نمایی در ملأ عام روبه‌رو شده‌اند.

رییس کمیته زنان و برابری‌ها در بریتانیا به بی‌بی‌سی گفته است که نخست‌وزیر باید "پا پیش بگذارد" و نشان بدهد که ایمنی زنان را جدی می‌گیرد.

در جامعه بریتانیا فشارها برای آنکه آزار جنسی در محیط عمومی یک جرم محسوب شود، افزایش یافته است.

کرولاین نوکس، نماینده محافظه‌کار پارلمان که رییس کمیته زنان و برابری‌هاست، به بی‌بی‌سی گفت تغییر قانون می‌تواند "یک پیام واقعا محکم" بفرستد و به مقابله با علل اصلی جرایم خشونت‌آمیز علیه زنان کمک کند.

او گفت: "این به زنان اعتماد به نفس می‌دهد تا موارد آزار را گزارش دهند و پیام واضحی هم به مجرمان می‌فرستد که کارشان جرم است."

در این نظرسنجی دو سوم زنان یا حدود ۶۶ درصد آنان، گفته‌اند که شب‌ها، دست کم بعضی وقت‌ها، احساس امنیت نمی‌کنند تنها قدم بزنند. در حالی که این آمار در میان مردان و برای موقعیت مشابه فقط ۳۹ درصد است.

نتایج این نظرسنجی یک سال بعد از قتل سارا اورارد منتشر می‌شود که وقتی در جنوب لندن از خانه دوستش باز می‌گشت،‌ در یک خیابان شلوغ ربوده شد و به قتل رسید.
قاتل او یک مامور پلیس به نام وین کازینز بود که پیش از آن با چند اتهام برهنه‌نمایی در ملاعام مرتبط دانسته شده بود. پرونده خانم اورارد و چند مورد مشابه دیگر در سال گذشته باعث افزایش آگاهی عمومی و راه افتادن کارزارهای اعتراضی برای مقابله با آزار و اذیت جنسی در خیابان و تامین امنیت زنان شد.

بی‌بی‌سی در سراسر بریتانیا با زنان مختلف درباره تاثیر آزار جنسی بر زندگی‌شان مصاحبه کرده است.

یک زن به نام سارا می‌گوید پارسال یک روز صبح موقع رفتن به کلاس ورزش در ادینبورگ،‌ یک مرد او را دنبال کرد و به بدنش دست زد و در حالی که می‌خندید از واکنش او فیلم گرفت.

او به بی‌بی‌سی گفت: "به طرز باورنکردنی‌ای شوکه شده بودم. یادم می‌آید که عصبانی هم بودم. همچنین احساس می‌کردم به حریم خصوصی‌ام به طور واقعی تجاوز شده، چون واقعیت این بود که او از کل ماجرا فیلمبرداری کرده بود."

اتفاقی که آن روز برای سارا افتاد، بدترین تجربه‌ای بود که او و دوستانش در طول سال‌ها تجربه کرده بودند؛ از دستمالی در کلوپ‌های شبانه دوران دانشجویی گرفته تا داد زدن غریبه‌ها سرشان در خیابان.
'کاملا نامناسب'
سارا اینطور توضیح می‌دهد: "وقتی نوجوان بودیم و بیرون می‌رفتیم، عادت کرده بودیم که متلک جنسی بشنویم. به آن می‌خندیدیم و شانه‌هایمان را بالا می‌انداختیم. اما الان به عنوان یک زن، هر کسی آگاهی بیشتری دارد که چقدر این چیزها خطرناک است و رفتاری خصمانه پشت آن نهفته است."

او اضافه می‌کند: "انگار مطلقا حقشان است که تو را لمس کنند و با تو طوری حرف بزنند که کاملا نامناسب است."
سارا می‌گوید حمله 'وقیحانه' یک غریبه در او یک 'احساس وحشتناک' باقی گذاشته استبیش از نیمی از زنانی که در نظرسنجی بی‌بی‌سی شرکت کرده‌اند، می‌گویند مخصوصا از بعضی مکان‌ها و بیرون بودن در بعضی از ساعت‌ها اجتناب می‌کنند که در معرض آزار و حمله احتمالی قرار نگیرند.

رکسان ۲۶ ساله، از دوران نوجوانی و پس از تجربه همه اتفاق‌ها از متلک گرفته تا دستمالی در مکان‌های عمومی، دیگر از تنها راه رفتن احساس امنیت نمی‌کند.

او حالا سعی می‌کند فقط در خیابان‌های اصلی سگش را راه ببرد و وقتی تنهاست فقط روزها بیرون برود.

مانند ۳۰ درصد زنانی که در نظرسنجی شرکت کرده‌اند، رکسان می‌گوید کفش‌های بدون پاشنه می‌پوشد تا بیشتر احساس امنیت کند. همچنین یک زنگ هشدار تجاوز با خود حمل می‌کند و اسپری مخصوص شناسایی و علامت‌گذاری مهاجمان دارد و سعی می‌کند موهایش را دم‌اسبی یا مدلی نبندد که یک مهاجم بتواند به راحتی او را بگیرد.
رکسان فکر می‌کند دریچه‌ای برای زنان باز شده که صحبت کردن درباره تجربه‌های آزار جنسی‌شان 'نرمال‌تر' می‌شوداو می‌گوید: "نمی‌دانم چه کسی می‌خواهد به من آزار برساند یا کی می‌خواهد حمله کند، بنابراین درباره همه‌چیز احتیاط می‌کنم. و فکر می‌کنم با اتفاقات دور و بر، این احساس طبیعی و خیلی عادی است."

آخرین آمار جرایم مربوط به انگلستان و ولز تخمین می‌زند که ۲.۲ درصد جمعیت بین ۱۶ تا ۵۹ سال در سال منتهی به مارس ۲۰۲۰ مورد آزار جنسی قرار گرفته‌اند که اندکی نسبت به سال قبل کاهش داشته است.
'زنان باید امن باشند'
آزار جنسی در فضاهای عمومی در حال حاضر به خودی خود یک جرم نیست. این اصطلاح به رفتارهای جنسی تحمیلی از اظهارات کلامی تا رفتارهای فیزیکی گفته می‌شود که می‌تواند باعث احساس توهین و تحقیر یا ترس در قربانی شود.

کمیسیون قانون در بریتانیا که نهادی مستقل برای دادن مشاوره به دولت در زمینه تغییرات حقوقی است، ماه دسامبر پیشنهاد کرد که وزرا باید در جریان بازبینی قانون جرایم متعصبانه (نفرت از یک گروه یا نژاد خاص) یک جرم ویژه برای این موضوع در نظر بگیرند.
کرولاین نوکس به بی‌بی‌سی گفت باید بیشتر کمک کنند که زنان احساس امنیت داشته باشندخانم نوکس اعتقاد دارد جرم‌انگاری آزار جنسی در فضاهای عمومی می‌تواند کمک کند "فردی که امروز آلتش بیرون می‌آورد، فردا به یک متجاوز تبدیل نشود."

او که هم‌حزبی بوریس جانسون است، می‌گوید:‌ "فکر می‌کنم لازم است که نخست‌وزیر پا پیش بگذارد و نشان بدهد که امنیت زنان را جدی می‌گیرد و فقط دنبال چند تغییر نمایشی مانند نصب دوربین‌ نیست. بلکه در واقع به دنبال تغییر قانون با رویکردی فراگیر است."

خانم نوکس معتقد است که راهکارهای فعلی مسئولیت زیاد را بر عهده زنان می‌گذارد که خودشان پیش‌گیری کنند و با احتیاط مراقب خودشان باشند.

او افزود: "البته ما می‌خواهیم زنان ایمن و هوشیار باشند. اما حملات مردان زمانی انجام می شود که آنها دارند زندگی روزمره خودشان را می‌کنند. آنها باید هر کجا که هستند و هرکاری که انجام می‌دهند و هر طور که لباس پوشیده‌اند، احساس امنیت کنند."

خانم نوکس همچنین از اصلاحات فرهنگی و آموزشی در این زمینه حمایت می‌کند؛‌ از جمله برگزاری کلاس‌های اجباری درباره آموزش 'رضایت طرف مقابل برای رابطه جنسی' در مدرسه، دانشکده و دانشگاه‌ها.

ناتانیل هورن، برای یک موسسه خیریه کار می‌کند که کارگاه‌هایی برای مردان و پسران با هدف مقابله با زن‌ستیزی و تشویق روابط سالم‌تر برگزار می‌کند.

آقای هورن درباره رفتن به مدارس به بی‌بی‌سی گفت: "مهم است که از سال‌های اول درباره این مسائل با افراد صحبت کنیم. چون فکر می‌کنم وقتی آدم‌ها بزرگ شدند و مدتی بیرون در جامعه بودند،‌ رفتارها و نظرات ممکن است در آنها تثبیت شود."
ناتانیل هورن می‌گوید 'همه مردان می‌توانند بهتر باشند' که زنان احساس امنیت بیشتر بکنند و رویکرد جامعه عوض شودآوریل-جوی سرانت، که مادر سه پسر است، این نظر را تایید می‌کند. او پارسال در حالی که مشغول دویدن بود، با مردی مواجه شد که در ملأ عام مشغول انجام عمل جنسی بود. او می‌گوید این تجربه، شیوه حرف زدن او با پسرهایش را درباره روابط و محتوایی که ممکن است با آن روبه‌رو شوند،‌ تغییر داد.

او در ویدئویی تجربه خودش را آنلاین توضیح داد. بعد از آن با سیل زنان و دخترانی مواجه شد که تجربه "تکراری روز به روز" خود از آزار جنسی را برایش می‌فرستادند.

او می‌گوید: "تا پارسال و قبل آن حادثه هرگز به فکرم نرسیده بود که همسرم می‌تواند برای دویدن بیرون برود و هیچ وقت با چنین اتفاقی روبه‌رو نشود. و آزادی این است."

وزارت کشور بریتانیا به بی‌بی‌سی گفت مقابله با خشونت علیه زنان و دختران "یکی از اولویت‌های اصلی دولت" است.

ریچل مک‌لین،‌ وزیر مشاور امنیت و محافظت در اطلاعیه‌ای گفته است: "ما متعهد هستیم به اینکه قوانین موجود در زمینه اذیت و آزار جنسی در فضاهای عمومی موثر باشد اما در عین حال با دقت بررسی می‌کنیم که ببینیم کجاها شکاف حقوقی وجود دارد و با جرایم خاص چطور باید برخورد کرد."

خانم مک‌لین می‌گوید دولت هفته گذشته یک کارزار ملی راه انداخت تا تاکید کند خشونت علیه زنان در کنار تهدیدهای دیگر مانند تروریسم از اولویت‌های پلیس است.
+39
رأی دهید
-14

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  Janhamin - تهران، ایران
  اینم از کشور با فرهنگ ها.... هر چه بیشتر از غرب میدانیم بیشتر غرب کوچک میشود،
  8
  9
  ‌چهارشنبه ۱۸ اسفند ۱۴۰۰ - ۰۰:۴۹
  ۴۰
  Chokam - ری، ایران
  توی ایران شوهر محرم زنش محسوب میشه دستمالی معنانداره، اما انجامیتونه شاکی بشه،میره توی امار. دستمالی ایران بااونا فرق داره
  7
  2
  ‌چهارشنبه ۱۸ اسفند ۱۴۰۰ - ۰۲:۲۵
  ۶۲
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  [::Janhamin - تهران، ایران::]. آاخ بمیرم برات. در ایران خودمان با دسته گل شما از زنها استقبال می کنید. شنیدم. در انگلستان هم زنها برا سفر باید یک اجازه از مرد خود بیاورند. اجازه هم ندارند قاضی بشوند. کل رشته‌ها دانشگاه هم برای آنها ممنوع است. سالی یک بار هم در پارلمان انگلستان قیمت خون زن. بر حسب قیمت روز شتر مشخص می شود. بذار یکی چیزی گوید. که چنین کارنامه ننگین نداشته باشد.حرف مفت را هیچ کسی فراموش نمی کند. در آنجا که سخنگو فاقد عقل است.همه ما کم و بیش گر از گاهی حرف مفت می زنیم. فاجعه این است. که بعضی‌ها داوطلبانه حرف مفت می زنند. از این ژست‌ها جلال احمدی و شریعتی دیگر خریدار ندارد." هر چه بیشتر از غرب میدانیم بیشتر غرب کوچک میشود "واو ظهور دوباره این ها. بعد از ۴۲ سال
  9
  5
  ‌چهارشنبه ۱۸ اسفند ۱۴۰۰ - ۰۷:۲۰
  ۴۸
  فانتوم2 - فالکنبری، سوئد
  دوستانی که مایل بودند میتوانند به جای نقطه چین و یا بوق از کلمه فرانکفورتیون استفاده نموده و حلال می باشد...با تشکر
  3
  3
  ‌چهارشنبه ۱۸ اسفند ۱۴۰۰ - ۰۷:۵۹
  ۵۳
  سرزمین اریا - کویت ، کویت
  اینها که چشم و دل سیر بودن که .چی شد پس ؟ این امار یعنی از هر 10 زن نصفشون تقریبا دستمالی شدن . افرین به زندگی مدرن و پیشرفته غربی چشم غربگداهای وطنی روشن
  3
  1
  ‌چهارشنبه ۱۸ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۸:۲۳
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.