اینستاگرام: تعلیق صفحه «امپراطور کوزکو» بر اثر اشتباه بود نه بخاطر گزارش دسته جمعی

زینب موسوی از معدود کمدین‌های زن ایران است که در اینستاگرام به موفقیت قابل‌توجهی دست پیدا کرده استبی بی سی :اینستاگرام در پاسخ به بی‌بی‌سی فارسی درباره علت تعلیق صفحه "امپراتور کوزکو" اعلام کرد که به اشتباه چنین تصمیمی گرفته شده و پس از بررسی بیشتر و روشن شدن زمینه طنز محتوای این صفحه، تعلیقش به پایان رسیده است.

"امپراطور کوزکو" نام یک شخصیت خیالی است که توسط زینب موسوی، کمدین ایرانی خلق شده است. صفحه‌ای که در آن خانم موسوی، ویدئوهای این شخصیت را منتشر می‌کرد اخیرا در اینستاگرام از دسترس خارج شد.

خانم موسوی اول بهمن ماه در توییترش با انتشار ده‌ها تصویر از پیام‌های دریافتی حاوی تهدید و اعتراض به شوخی او با نماز خواندن ابراهیم رئیسی در کاخ کرملین، خبر داد که صفحه اینستاگرامش با بیش از نیم میلیون دنبال‌کننده در پی "گزارش دسته‌جمعی" گروهی از کاربران بسته شده است.

اما شرکت متا - صاحب شبکه‌های اجتماعی اینستاگرام و فیس‌بوک - در پاسخ به بی‌بی‌سی فارسی این موضوع را رد کرد.

شرکت متا می‌گوید اینستاگرام قوانین روشنی درباره ممنوعیت "نفرت‌پراکنی" دارد، اما در عین حال در زمانی که زمینه محتوا روشن باشد، مطالب طنز از این مقررات استثنا هستند. در این پاسخ آمده که اینستاگرام بعد از بررسی مجدد محتوای تولید شده توسط زینب موسوی، متوجه اشتباه خود شده و به همین دلیل، هم صفحه خانم موسوی و هم تمامی ویدئوهای آن دوباره در دسترس قرار گرفته‌اند.

در بیانیه شرکت متا آمده است: "ما به خاطر سردرگمی ایجاد شده عذرخواهی می‌کنیم و تدابیری برای جلوگیری از تکرار مجدد چنین اتفاقاتی در نظر گرفته‌ایم."

این شرکت همچنین تاکید کرده که هرگز محتوا یا حسابی را به دلیل گزارش‌های گروهی یا فشار دولت‌ها حذف نمی‌کند، بلکه تنها "زیرپاگذاشتن مقررات اینستاگرام" موجب می‌شود تا چنین تصمیماتی گرفته شود.

در توضیحات این شرکت آمده که به همین دلیل "اگر مقرراتی زیرپا گذاشته شده باشد، تنها یک گزارش برای حذف محتوا کافی است."

در عین حال در این بیانیه هیچ توضیحی داده نشده که درباره صفحه خانم موسوی، چند گزارش به دستش رسیده و چرا اینستاگرام در فاصله کوتاهی بعد از انتشار این محتوا که به زبان فارسی بوده، صفحه خانم موسوی را به کلی تعلیق کرده است.

این در حالی است که شبکه‌های اجتماعی اینستاگرام و فیس‌بوک متهمند که در بررسی شکایات، سرعت عمل کافی ندارند و گاه حذف محتوای برخی پست‌ها که نژادپرستانه هستند یا حاوی اخبار غیرواقعی هستند، تا چند هفته طول می‌کشد.
زینب موسوی در تلویزیون ایران نیز استندآپ کمدی اجرا کرده که از جمله اقدامات کم‌سابقه برای زنان کمدین محسوب می‌شوداینستاگرام همچنین اخیرا هشتگ‌های یادبود کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی را در آستانه دومین سالگرد سرنگونی آن از دسترس خارج کرده بود؛ امری که کمی بعد، آن را نیز درپاسخ به بی‌بی‌سی فارسی ناشی از اشتباه دانست و به خاطرش عذرخواهی کرد.

ایجاد محدودیت برای هشتگ‌های مرتبط با هواپیمای اوکراینی، اعتراض شدید گروهی از خانواده‌های کشته‌شدگان را برانگیخت و موجب شد تا برخی از فعالان دسترسی آزاد به اینترنت درباره "سوءاستفاده گروه‌های فشار آنلاین" از ساز و کار گزارش محتوا در این پلتفرم، هشدار بدهند.

در زمان محدودیت برای هشتگ‌های مرتبط با هواپیمای اوکراینی این گمانه مطرح شد که گزارش‌های گروهی که احتمالا به حکومت ایران وابسته هستند به چنین اقدامی منجر شده است.

خانم موسوی پس از حذف صفحه‌اش با تاکید بر اینکه پیشتر شوخی‌های "تیزتری" هم با ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران کرده است، فرد دیگری به نام مجید حسینی را به "صدور فرمان گزارش دسته‌جمعی" متهم کرد که برای گزارش صفحه او "پشت ابراهیم رئیسی پنهان شده است."

مجید حسینی از روزنامه‌نگاران نزدیک به محمدباقر قالیباف بود که در جریان انتخابات سال ۱۴۰۰ به ستاد تبلیغاتی ابراهیم رئیسی پیوست. او با رد اتهامات خانم موسوی، خود را طرفدار آزادی بیان توصیف کرد.

شخصیت "امپراطور کوزکو" یک زن سالمند قمی است که با زبانی گزنده و بی‌پروا درباره موضوعات اجتماعی و سیاسی اظهارنظر می‌کند. شهرت خانم موسوی پس از حضور در برنامه خندوانه افزایش یافت. او تا کنون بارها از "احضار و اعمال ممنوعیت‌ها" برای تصویر و حضور کاری‌ خود در رویدادها و "تهدید‌های جانی از جمله اسیدپاشی" خبر داده است.

او که از نخستین زنانی است که در ایران استندآپ کمدی اجرا کرده، در توییتر با ذکر اینکه منبع درآمد او تبلیغ کسب و کارها در صفحه‌اش است نوشته: "می‌خواهم اثرگذار باشم و جاودانه بشم. نمی‌خوام پول دربیارم، بمیرم و فراموش بشم."

زینب پیشتر در پاسخ به گروهی از منتقدان و حامیانش گفته بود با وجود فشارها و محدودیت‌ها، می‌خواهد در ایران بماند و به کار کمدی ادامه دهد.

"زینب موسوی، در ویدئوی خبرسازش در نقش "امپراطور کوزکو"، در واکنش به سفر ابراهیم رئیسی و دیدارش با پوتین در کاخ کرملین گفته بود: "رئیسی با خودش گفت اینکه آقای پوتین هر چه گفت و ما هم گفتیم چشم در خدمتیم که ارزش خبری ندارد. بگذار نماز خواندن من خبری شود. شاید هم رئیسی داشت نماز شکر به جا می‌آورد که پوتین راهش داده وگرنه قالیباف را که راه هم ندادند و همین دستاورد و پیروزی برای ملت ایران است که اینها بروند بنشینند جلوی پوتین."
+43
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  sahandogli - لندن، انگلستان
  اگر در فیسبوک و اینستاگرام و شرکتهای وابسته به متا مطلبی بر علیه ایران فارسها و رژیم ایران بنویسی صفحه ات بسته می شود و اما تا می توانی به ترک و عرب فحش بده این شرکت براش مهم نیست.
  3
  1
  ‌پنجشنبه ۷ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۵
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.