چرا می گویند سکس برای بیماران قلبی خطرناک است؟

دویچه وله :رابطه جنسی اثرات مفید جسمی و روانی زیادی دارد، از جمله کاهش فشار خون، بهبود سیستم ایمنی و کمک به خواب بهتر.

به‌گزارش مدیکال اکسپرس؛ فعالیت جنسی و ارگاسم باعث ترشح هورمون اکسی‌توسین می‌شود که به آن هورمون عشق می‌گویند. اما خبر بد این است که برخی افراد گاهی اوقات در حین یا اندکی پس از رابطه جنسی می‌میرند. خوشبختانه، بروز این اتفاق بسیار کم است و ۰.۶ درصد از کل موارد مرگ ناگهانی را تشکیل می‌دهد.

دلایل زیادی وجود دارد که چرا این اتفاق می‌افتد. در بیشتر موارد، فشار فیزیکی ناشی از فعالیت جنسی یا داروهای تجویزی (مثلاً داروهایی برای درمان اختلال نعوظ) یا مصرف کوکائین باعث مرگ ناگهانی می‌شود.

خطر مرگ ناگهانی قلبی با افزایش سن افراد بیشتر می‌شود و بیشتر در مردان اتفاق می‌افتد (میانگین سنی ۵۹ سال) و شایع‌ترین علت آن، حمله قلبی است که به آن انفارکتوس میوکارد نیز می‌گویند.

اما اخیراً محققان دانشگاه سنت‌جورج لندن دریافتند که این اتفاق فقط به مردان میانسال محدود نمی‌شود. مطالعه آنها که در JAMA Cardiology منتشر شده است، با بررسی ۶ هزار و ۸۰۰ بیمار بین ژانویه ۱۹۹۴ تا اوت ۲۰۲۰ که در اثر حمله قلبی ناگهانی جان خود را از دست داده بودند، نشان داد که ۱۷ مورد مرگ (۰.۲ درصد) در طول رابطه جنسی یا طی یک ساعت پس از آن رخ داده است. میانگین سن فوت‌شده‌ها ۳۸ سال بوده و ۳۵ درصد موارد مرگ در زنان رخ داده است. آنها دریافتند که اکثر مردان جوانی که در حین رابطه جنسی بر اثر حمله قلبی جان خود را از دست داده اند، از قبل یک بیماری قلبی داشتند.

اما برخی دیگر اصلا مشکل قلبی نداشتند و قلب از نظر ساختاری، طبیعی بود. در این افراد سندرم مرگ ناگهانی آریتمی یا Sads، علت مرگ بود. این سندرم به‌علت خطا در سیستم الکتریکی قلب به‌وجود می‌آید و ضربان قلب به‌طور ناگهانی نامنظم می‌شود. این نوع خطاها اغلب ارثی است. دیسکسیون یا پاره شدن آئورت دومین علت مرگ‌ومیر بود.

به‌گفته محققان، بزرگسالان جوانی که دارای مشکلات قلبی تشخیص داده شده‌اند، باید از متخصص قلب خود در مورد خطرات مرتبط با فعالیت جنسی مشاوره بگیرند.
+11
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.