سفر وزیر دفاع آذربایجان به ایران برای گسترش همکاری های مشترک دفاعی نظامی و امنیتی

دویچه وله :ذاکر حسن‌اف، وزیر دفاع آذربایجان در سفر به ایران با رئیس ستاد کل نیروهای مسلح این کشور دیدار کرد. هدف اصلی این سفر گسترش "همکاری‌های مشترک دفاعی نظامی و امنیتی" اعلام شد. ایران قصد دارد در بازسازی قره‌باغ شرکت کند.

محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران روز سه‌شنبه ۵ بهمن (۲۵ ژانویه) در دیدار با وزیر دفاع آذربایجان ضمن اشاره به اشتراکات تاریخی، دینی، مذهبی، زبانی دو کشور گفت سیاست ایران توسعه روابط با همسایگان و مخالفت با هرگونه "اشغالگری" است.

باقری اضافه کرد: «آزادسازی سرزمین‌های اشغالی آذربایجان که بعد از مدت سه دهه اتفاق افتاد، موجب خرسندی رهبر معظم انقلاب اسلامی و مردم عزیز ایران شد.»

در ارتباط با چگونگی گسترش همکاری‌های نظامی، دفاعی و امنیتی جزئیات بیشتری در رسانه‌های دو کشور منتشر نشده است. اما سخنان باقری چند ماه پس از برگزاری رزمایش‌های ارتش و سپاه در مرزهای ایران با آذربایجان بیان می‌شود. برگزاری این مانور نظامی به ویژه سبب تیرگی مناسبات اقتصادی دو کشور شده بود.

حسین پیرموذن، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و آذربایجان در این ارتباط گفته بود تجار و شرکت‌های ایرانی موفق به دریافت پروژه‌های بازسازی قره‌باغ نشدند و آذربایجان این پروژه‌ها را به ترکیه، اسرائیل و آلمان واگذار کرده است.

اما در ماه‌های اخیر هم‌زمان با کاهش تنش میان دو کشور، دیدار و سفرهای متعدد مقام‌های عالیرتبه ایران و آذربایجان افزایش یافت.

ایران خواستار مشارکت در بازسازی مناطق آزاد شده قره‌باغ شد و بارها این موضوع را با مقامات آذربایجانی در میان گذاشت. در این راستا پیوستن ایران به "مکانیسم ۳+۳" (کریدور جدید منطقه‌ای) مواضع دو کشور را بیشتر به هم نزدیک‌تر کرد.

روسیه پس از جنگ قره‌باغ برای حل و فصل مسائل منطقه قفقاز پیشنهاد تشکیل مکانیسمی جدید موسوم به گروه ۳+۳ را داد.

اعضای این گروه را از یک سو، سه کشور حوزه قفقاز شامل ارمنستان، آذربایجان و گرجستان و از سوی دیگر سه "همسایه بزرگ" شامل روسیه، ترکیه و ایران تشکیل می‌دهند. 
تمایل الهام علی‌اف به مشارکت ایران در بازسازی قره باغ
خبرگزاری "ترندنیوز" آذربایجان روز سه‌شنبه ۵ بهمن از دیدار رئیس جمهور آذربایجان با هیاتی به سرپرستی رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی ایران و رئیس مشترک کمیسیون مشترک بین دولتی همکاری‌های اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان خبر داد.

علی‌اف در این دیدار گفت شرکت‌های ایرانی در آینده نزدیک فعالیت خود را در اراضی‌های آزاد شده آغاز خواهند کرد و دو کشور می‌توانند روند تردد مرزی را نیز تسهیل کنند.

قاسمی ضمن استقبال از سخنان علی‌اف خاطرنشان کرد روابط ایران و آذربایجان با در نظر گرفتن منافع دو کشور توسعه خواهد یافت.
+6
رأی دهید
-15

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.