تلسکوپ فضایی جیمز وب در موقعیت رصد کیهان قرار گرفت

اثر هنری: تلسکوپ جیمز وب قرار است برای عملیات علمی کامل در ژوئن یا ژوئیه آماده باشدبی بی سی :تلسکوپ "جیمز وب" سی روز پس از پرتاب، اکنون به مدار و موقعیتی در فضا رسیده است که بتواند کیهان را رصد کند.

جیمز وب در نهایت با کمک یک رانش کوتاه پنج دقیقه‌ای، در مداری در اطراف نقطه لاگرانژ ۲ قرار گرفت، مداری در فاصله ۱/۵ میلیون کیلومتری زمین، جایی که می‌تواند در مدتی معادل زمین یک بار به دور خورشید بگردد.

جیمز وب با آینه‌ای به پهنای ۶/۵ متر و چهار ابزار فوق حساس، به نقطه‌ای کوچک در فضا چشم خواهد دوخت تا پرتو نوری را بییند که ۱۳/۵ میلیارد سال در فضای لایتنهایی سفر کرده است.

هدف تلسکوپ جیمز وب این است که از اولین ستارگان و کهکشان‌‌هایی که در جهان درخشیدند، تصویربرداری کند.

این تلسکوپ در عین حال قدرت آن را دارد که اتمسفر سیاره‌های دور را به دنبال نشانه‌های گازی بررسی کند تا احتمال وجود حیات در آن‌ها مشخص شود.
دانشمندان تنظیم‌کننده و کنترل‌کننده در ایستگاه‌های روی زمین، اکنون ماه‌های آینده را صرف تنظیم تلسکوپ خواهند کرد تا آن را برای عملیات علمی آماده کنند.

وظایف کلیدی این دانشمندان شامل به کار انداختن چهار ابزار فوق حساس رصد در روی تلسکوپ است، و همچنین متمرکز کردن آینه‌های آن، به ویژه آینه کانونی به عرض ۶/۵ متری با بازتابنده‌های مقطع آن.

چارلی اَتکینسون، مهندس ارشد در پروژه جیمز وب در شرکت هوافضای آمریکایی "نورثروپ گرومن"، توضیح داد که "همه ما به طور فشرده‌ای کار و تلاش می‌کنیم تا همه ۱۸ قطعه آینه را از وضعیت کنونی حرکت و در راستای درست قرار دهیم تا در نهایت به عنوان یک آینه بزرگ عمل کند، و سپس آینه دوم را در وضعیت بهینه بگذاریم".
تلسکوپ جیمز وبنورثروپ گرومن، شرکت صنایع هوافضا و دفاعی آمریکایی است که پروژه تلسکوپ جیمز وب را همراه با ناسا، سازمان ملی هوانوردی و فضایی ایالات متحده آمریکا، رهبری کرده است.

آقای اَتکینسون درمورد همکاری با ناسا به بی‌بی‌سی گفت "ما این کار را با استفاده از تصاویر علمی انجام می‌دهیم، به همین دلیل است که باید ابزارهای علمی را فعال کنیم و با بعضی تنظیمات اولیه بسنجیم".
بخش‌های منفرد آینه اصلی در تلسکوپ جیمز وب باید در یک راستا قرار گیرند تا به عنوان یکی آینه عمل کنندتلسکوپ جیمز وب که ۱۰ میلیارد دلار هزینه داشته است، سوار بر موشک آریان اروپا از گویان فرانسه راهی فضا شد.

این تلسکوپ که طراحی و ساخت آن نزدیک به ۳۰ سال طول کشیده است، یکی از بزرگترین دستاوردهای علمی قرن ۲۱ است.

جیمز وب جای تلسکوپ معروف هابل را می‌گیرد که بعد از ۳۱ سال به زودی ماموریتش پایان خواهد یافت. مدار هابل تقریبا ۵۶۰ کیلومتر با زمین فاصله داشت.

تلسکوپ جیمز وب به یاد جیمز وب، رئیس ناسا در زمان پروژه‌های آپولو برای سفر به ماه، نامگذاری شده است.

سازمان‌های فضایی اروپا، آمریکا و کانادا در پروژه جیمز وب مشارکت کرده‌اند.

پرتاب این تلسکوپ به فضا با یکی از معتبرترین موشک‌های فضاپیما صورت گرفت. ۹۸٪ از پرتاب‌های آریان ۵ با موفقیت انجام شده است. آخرین ماموریت ناموفق آن در سال ۲۰۰۲ بوده است.
+25
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.