رییسی: در صورت لغو تحریم‌ها امکان توافق وجود دارد

رییسی در مصاحبه با تلویزیون ایرانبی بی سی :ابراهیم رییسی، رییس‌ جمهوری ایران می‌گوید در صورت لغو تحریم‌های اقتصادی احیای توافق هسته‌ای ممکن خواهد شد.

آقای رییسی که سه‌شنبه شب در مصاحبه با تلویزیون دولتی ایران صحبت می کرد، در پاسخ به سوالی درباره ابراز آمادگی ایران برای گفت‌و‌گوی مستقیم با ایالات متحده گفت: ''تا الان با آمریکا مذاکره نکرده‌ایم، اما چنانچه در طرف مقابل آمادگی رفع تحریم‌های ظالمانه وجود داشته باشد، جا برای توافق وجود دارد. ''

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، دوشنبه از آمادگی ایران برای گفت‌و‌گوی مستقیم با آمریکا در صورت ضرورت برای رسیدن به توافقی خوب خبر داده بود.

حکومت ایران پیشتر از مذاکره با آمریکا در مذاکرات وین خودداری کرده بود.

سخنان آقای رئیسی در حالی مطرح شده که لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا، سه شنبه هشدار داد مذاکره اتمی با ایران "دارد به بن‌بست خطرناکی نزدیک می‌شود ."
لیز تراس وزیر خارجه بریتانیا هشدار داده که "اگر توافق هسته‌ای فرو بریزد، همه گزینه‌ها روی میز است"خانم تراس به نمایندگان مجلس عوام بریتانیا گزارش داده است: "این مذاکرات حالتی فوری و اضطراری دارد، اما پیشرفت در آن به اندازه کافی سریع نبوده است".

وزیر خارجه بریتانیا گفته است "ما به همکاری نزدیک با متحدان خود ادامه می‌دهیم، اما مذاکرات دارد به بن‌بست خطرناکی نزدیک می‌شود ."

خانم تراس خطاب به نمایندگان پارلمان بریتانیا گفته است "ایران اکنون باید انتخاب کند که آیا می‌خواهد به توافقی برسد یا مسئول فروپاشی توافق هسته‌ای برجام باشد".

وی هشدار داده است که "اگر برجام فرو بریزد، همه گزینه‌ها روی میز است".

بریتانیا از قدرت‌های جهانی شریک در توافق هسته‌ای برجام است.

نماینده این کشور اکنون هفته هاست که با نمایندگان روسیه، چین، فرانسه، آلمان و ایران سرگرم مذاکره برای احیای توافق هسته‌ای برجام است که با خروج آمریکا از آن و کاهش شدید اجرای تعهدات ایران در پاسخ به رفتار ایالات متحده، در معرض فروپاشی قرار دارد.

ایالات متحده به صورت غیرمستقیم در مذاکره با ایران حضور دارد و از طریق دیگر کشورها با ایران تبادل نظر می کند.

هدف از احیای این توافق رفع تحریم های آمریکا در برابر اعمال دوباره محدودیت بر برنامه اتمی ایران است.

مقام های ایرانی می گویند در زمان احیای این توافق باید نفت ایران به راحتی فروخته شود و پول آن توسط مبادلات بانکی به آسانی در اختیار این کشور قرار گیرد.

آیت الله علی خامنه ای خواستار "راستی آزمایی" رفع تحریم ها شده و گفته می شود یکی از دلایل طولانی شدن مذاکرات پیدا کردن راهی برای اجرای این خواسته است.

ایالات متحده در زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ ضمن خروج از توافق برجام تحریم های گسترده ای علیه برنامه جمهوری اسلامی ایران به اجرا گذاشته که تحریم آقای خامنه ای، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و منصوبات رهبر از جمله آنهاست.

ایران خواستار رفع این تحریم هاست اما آمریکا اعلام کرده صرفا تحریم هایی را برخواهد داشت که مانع اجرای برجام است و سایر تحریم ها همچون تحریم های مرتبط با مسائل حقوق بشر، تروریسم و نظامی پابرجا خواهد ماند. تحریم سپاه و آیت الله خامنه ای به گفته مقام های ایالات متحده در زمره تحریم هایی است که قرار نیست برداشته شود.

دور هشتم مذاکرات احیای برجام از روزها قبل از سال نوی میلادی در وین جریان دارد.

مقام های ایرانی گفته اند که در صورت نزدیک شدن به "یک توافق خوب" ایران حاضر است که با آمریکا به طور مستقیم مذاکره کند.

آیت الله خامنه ای پیش از این مقام های دولت حسن روحانی را از مذاکره مستقیم با نمایندگان دولت آمریکا منع کرده بود.

وی به تازگی گفته است "تعامل با دشمن به معنی تسلیم نیست".

از ایالات متحده راب مالی نماینده این کشور در امور ایران سرپرست آمریکایی هیات مذاکره کننده این کشور است. ریچارد نفیو معاون وی که طراح تحریم های ایران در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما هم بوده اخیرا از سمت خود کناره گیری کرده است.

رسانه های آمریکایی می گویند او از جمله افرادی در هیات آمریکایی بوده که خواستار سختگیری بیشتری بر ایران و برنامه اتمی این کشور بوده است.

اسرائیل و برخی از نمایندگان مجلس و سنای آمریکا از دولت جو بایدن انتقاد می کنند که در حال "نرمش" در برابر ایران است.
+3
رأی دهید
-19

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.