سردار آزمون در راه تبدیل شدن به «علی دایی دوم»

علی دایی (راست) و سردار آزمونشباهت نسبی مسیر فوتبالی سردار آزمون و عملکرد او در تیم ملی ایران باعث شده تا بسیاری از او به عنوان "علی دایی" جدید خط حمله تیم ملی یاد ‌کنند. پیوستن آزمون به بایر لورکوزن جهشی مهم در فعالیت حرفه‌ای این ملی‌پوش است.

شباهت مسیر فعالیت و نقش علی دایی و سردار آزمون در تیم ملی فوتبال ایران موضوع مهمی است که رسانه‌های اروپایی نیز پیشتر به آن اشاره کرده‌اند. نشریه معتبر آس اسپانیا از جمله نوشته بود، به نظر می‌رسد آزمون می‌تواند همان مهاجمی باشد که ایران برای جایگزینی علی دایی به دنبالش است.

سردار آزمون که از مهاجمان برجسته قاره آسیا به شمار می‌رود، اکنون با عقد قراردادی پنج ساله به تیم بایرلورکوزن پیوسته است هرچند که قرارداد او با این تیم از فصل بعد عملی می‌شود و این بازیکن تا پایان زمان قراردادش در فصل جاری در زنیت خواهد بود.

او با به ثمر رساندن ۳۹ گل ملی در ۶۰ بازی، سومین گلزن برتر تاریخ تیم ملی ایران (هم‌رده با جواد نکونام، کاپیتان پیشین تیم ملی) است و این در حالی است که علی دایی با ۱۴۹ بازی ملی و به ثمر رساندن ۱۰۹ گل در رده نخست است. کریم باقری با ۸۷ بازی و به ثمر رساندن ۵۰ گل در رده دوم برترین گلزنان ملی قرار دارد.

با این حال یکی از مهم‌ترین دلایلی که از آن به عنوان جانشینی آزمون به جای دایی یاد می‌شود، آمار خوب گلزنی، نقش تاثیرگذارش در خط حمله تیم ملی و حالا حضور او در بوندس‌لیگای آلمان است.
یک دهه غیبت ایرانی‌ها در بوندس‌لیگا
آزمون که در ۱۷ سالگی از تیم سپاهان به روبین‌کازان روسیه پیوست و عنوان جوان‌ترین لژیونر تاریخ فوتبال ایران را به خود اختصاص داد.

او اکنون بعد از حدود ۱۰ سال حضور در لیگ روسیه و بازی برای تیم‌های روستوف و زنیت سنت‌پترزبورگ و کسب چندین قهرمانی همراه زنیت، حالا گام بلندی در ادامه فعالیت باشگاهی‌اش برداشته تا بعد از گذشت یک دهه بار دیگر یک بازیکن ایرانی در بوندس‌لیگای آلمان حاضر باشد.

این موضوعی است که علی دایی هم در طی دوران بازیگری‌اش به آن رسید و از سال ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۲ بازی در تیم‌های آرمینیا بیلفلد، بایرن مونیخ و هرتابرلین را تجربه کرد.

او در مجموع در ۱۰۷ بازی در بوندس‌لیگا به میدان رفت و ۱۹ گل به ثمر رساند. در بین بازیکنان فعال  در بوندس‌لیگا، مهدی مهدوی‌کیا و وحید هاشمیان اما موفق‌ترین نفرات به لحاظ آمار بودند؛ مهدوی‌کیا با انجام ۲۵۲ بازی در بوندس‌لیگا رکوردار حضور یک بازیکن ایرانی در این لیگ است و وحید هاشمیان هم با انجام ۲۰۸ بازی و به ثمر رساندن ۳۸ گل، بهترین گلزن ایرانی تاریخ بوندس‌لیگا محسوب می‌شود.
علی دایی (راست) در پیراهن بایرن مونیخ و سردار آزمون در پیراهن زنیتتجربه مهم سردار برای حضور در آلمان
سردار آزمون اما برخلاف علی دایی حالا با تجربه چندین ساله از حضور در لیگی خارج از فوتبال ایران راهی آلمان می‌شود و این نکته مهمی است که می‌تواند به ادغام هرچه زودتر او در آلمان و لیگ این کشور هم کمک کند.

دایی برخلاف آزمون پیش از حضور در بوندس‌لیگا تنها سابقه یک فصل حضور در تیم السد قطر را در کارنامه داشت.

یادگیری زبان آلمانی برای حضور در بوندس‌لیگا نیز قطعا از مهم‌ترین چالش‌های آزمون خواهد بود و الهام گرفتن از مهدی مهدوی‌کیا یا وحید هاشمیان که با یادگیری زودتر این زبان توانستند چالش کمتری برای ادامه فعالیت فوتبالی‌شان داشته باشند، می‌تواند آزمون را برای شروعی هرچه قدرتمندتر در بوندس‌لیگا آماده کند.
+27
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.