علی شمخانی ،دبیر شورای عالی امنیت ملی برای مذاکره مستقیم با آمریکا شرط گذاشت

بی بی سی :علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی در توئیتی برای تغییر روش ارتباط با آمریکا شرط گذاشت.

او گفته در مذاکرات اتمی وین، تا کنون ارتباط با هیئت آمریکایی از طریق "مبادله نوشتار غیر رسمی" بوده است. او گفت تغییر این روش مشروط است به اینکه "توافق خوب" در دسترس باشد.

در حالی که آیت‌الله علی خامنه‌ ای مذاکره مستقیم با آمریکا را تا زمان بازگشت این کشور به توافق هسته ای برجام ممنوع کرده بود، به تازگی حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، درباره مذاکره مستقیم این کشور با ایالات متحده گفت "اگر نیاز باشد این کار انجام خواهد داد".

آقای امیرعبداللهیان گفته بود "طرف آمریکایی از طرق مختلف پیام هایی را به ایران ارسال می‌کند که خواهان سطحی از مذاکرات مستقیم با ایران است".

ند پرایس، سخنگوی کاخ سفید نیز روز دوشنبه گفته بود "ما آماده دیدار مستقیم هستیم. ما پیوسته بر این موضع تاکید کرده ایم که تعامل مستقیم با ایران هم در مذاکرات برجام و هم سایر مسائل خیلی موثرتر خواهد بود. این شامل چارچوب های دوجانبه یا چندجانبه می شود."
تاکید دوباره ایالات متحده: آماده مذاکره مستقیم با ایران هستیم
رادیو فردا :ایالات متحده پس از آن که وزیر خارجه ایران از احتمال مذاکره مستقیم با واشینگتن بر سر توافق هسته‌ای سخن گفت، بار دیگر تاکید کرد که از گفت‌وگوی مستقیم با مقامات ایرانی درباره این موضوع و همچنین موضوعات دیگر استقبال می‌کند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده، روز دوشنبه چهارم بهمن به خبرنگاران گفت: «برای گفت‌وگوی مستقیم آماده‌ایم. ما همواره بر این موضع اصرار داشته‌ایم که مذاکره مستقیم با ایران بر سر توافق هسته‌ای و دیگر موضوعات به‌مراتب بیشتر سازنده خواهد بود.»

ایران تاکنون از مذاکره مستقیم با ایالات متحده برای احیای توافق هسته‌ای، موسوم به برجام، خودداری کرده و گفت‌وگوهای مقامات این دو کشور در وین به صورت غیرمستقیم و با واسطه نمایندگان روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه، آلمان و اتحادیه اروپا انجام می‌شود.

با این حال حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، روز دوشنبه عنوان کرد که اگر برای رسیدن به «توافق خوب با تضمین بالا» نیاز باشد «سطحی از گفت‌وگوها» بین ایران و آمریکا انجام شود، ایران آن را نادیده نمی‌گیرد.

این اظهارات همچنین واکنش میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات برجام، را به دنبال داشت که با انتشار توییتی گفت، «گفت‌وگوهای مستقیم در مراحل پیشرفته مذاکرات وین می‌تواند مفید باشد».

گزارش‌های روزهای اخیر از وین حاکی از پیشرفت‌ در مذاکرات است، اگرچه غرب و به‌ویژه ایالات متحده نسبت به سرعت پایین مذاکرات ابراز ناخرسندی کرده و تاکید داشته‌اند که برای احیای برجام زمان زیادی نمانده است. این میان بحث آزادی چهار شهروند آمریکایی زندانی در ایران نیز در خبرها مطرح شده است.

یک روز قبل رابرت مالی، نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران که مسئولیت هیات آمریکایی در مذاکرات وین را بر عهده دارد، گفت که بعید است ایالات متحده بر سر احیای توافق هسته‌ای با ایران به توافق برسد، مگر آن که تهران چهار شهروند آمریکایی را که به «گروگان» گرفته است، آزاد کند.

اما ند پرایس در سخنان روز دوشنبه خود تاکید کرد که ایالات متحده آزادی چهار شهروند آمریکایی را به عنوان پیش شرط توافق هسته‌ای مطرح نکرده است.

وی اظهار داشت: «ما می‌خواهیم که این شهروندان آمریکایی هر چه سریع‌تر به کشور بازگردند. اما این امر نه کمکی به ما می‌کند و نه کمکی به آنها که سرنوشتشان را به موضوعی که در بهترین حالت فعلا نامشخص است، گره بزنیم.»

چهار شهروند آمریکایی که در ایران زندانی هستند عبارتند از سیامک نمازی و پدر او باقر نمازی که به «همکاری با دول متخاصم» متهم شده‌اند، و همچنین مراد طاهباز، فعال محیط زیست، و عماد شرقی، بازرگان.

سخنگوی وزارت خارجه ایران به دنبال اظهارات روز یکشنبه راب مالی از «قابل حل بودن» این موضوع سخن گفته است.

سعید خطیب‌زاده اظهار داشت: «ما نگرانی‌های خود را در مورد وضعیت اتباع ایرانی در آمریکا از همان روز اول مطرح کرده‌ایم، چه به صورت مستقیم و چه غیرمستقیم و چه پیش از این مذاکرات و چه هم‌زمان با مذاکرات. البته این دو، دو مسیر مختلف است و اگر آمریکا به توافقات قبلی پایبند باشد این مسئله در کمترین زمان قابل حل است.»

گروه‌های مدافع حقوق بشر ایران را متهم کرده‌اند که با بازداشت افراد دوتابعیتی از آنها به عنوان اهرم دیپلماتیک استفاده می‌کند.

غرب بارها این زندانیان را زندانیان سیاسی و گروگان نامیده و از تهران خواسته است که آنها را آزاد کند. تهران اما اتهام سیاسی بودن بازداشت این افراد را رد کرده است.
+9
رأی دهید
-60

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  SydneyWater - سیدنی، استرالیا

  درخواست ۱۰۰۰ تا گرین کارت جدید برا گوساله های حکومتی که الان بزرگ و گاو‌شدند کرده!!! برا ادامه تحصیل در آمریکا
  3
  28
  ‌سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۱
  ۴۲
  علی چلاق - دوسلدورف، آلمان

  ای مغز فندقیای حزب‌اللهی دید که چه کلاه گشادی تا دم زانو تو اون سر بی مغزتون فرو رفت، ۴۳ ساله که داره کل ایران بخاطر این شعار کفتی مرگ بر امریکا ضرر زیان حتی کشته داده و می ده، حالا خواهید دید که همین بی شرفا برای چار روز بیشتر موندن بزودی حتی حاضرن که تمام دیوار های سفارت امریکا رو با زبون بلیسن تا برای اربابشون پاک بشه.
  3
  29
  ‌سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۴
  ۴۷
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  [::SydneyWater - سیدنی، استرالیا::]. گرامی ، به امید روزی که همه این‌گوساله ها ‌‌و گاو ها ذبح اسلامی بشوند
  2
  19
  ‌سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۷
  ۱۰۰
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک
  در کشور های عربی ارتقاع برج ها بالا میرود شعور مردم بالا نمیرود آسفالت جاده ها نو میشود پل ساخته میشود . فرودگاه دو طبقه میسازند. جزیره ای درست میکنند . هتل گردان میسازند. اما تفکر عرب تغییری نمیکند. اکنون که ناو آبراهام لینکلن در تنگه خلیج فارس آمده است کشور های قطر و عربستان و کویت و امارات اقدام به خرید رآکتور اتمی کرده اند برای مبارزه با سیستم موشک اتمی ایران در این بازی منطقه ای باز چند صد میلیارد دلار قرار داد امضا میشود بعد ناو آبراهام لینکلن می رود ناو آیزنهاور میاید . دوست بسیار عزیزی دارم ساکن آلمان است دیشب از من سئوالی کرد که برای اولین بار شنیده بودم،. "پرسید محمد رضا شاه فقید چقدر می ارزید؟". جواب دادم منظور تو چیست خوب خیلی ارزش داشت. گفت مثلا چند هزار دلار یا چند میلیون دلار؟ . گفتم نمیفهمم چه میگویی مگر آدم هارو با دلار میسنجند؟ . گفت در سیاست آری میشینند محاسبه میکنند این مهره چقدر برای ما سود دارد چقدر برای ما ضرر دارد . پرسیدم خوب شاه فقید ما چقدر میارزید؟.
  3
  20
  ‌سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۸
  ۱۰۰
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک

  گفت نبودن محمد رضا شاه پهلوی . در طول همین چهل سال ۱۰ بیلیون . دلار یعنی ۱۰ تا هزار میلیارد دلار به کمپانی های نفتی و فروشندگان اسلحه سود رسانده است. حالا تو بگو . آیا محمد رضا شاه باید میماند یا میرفت؟ . بهش گفتم قاطی کردم . میتونی بگی چه جوری شد ۱۰ تا. هزار میلیارد دلار گفت از روزیکه جمهوری اسلامی ایران پیروز شد . برای حفظ کشور های عربی پول گرفته اند فقط در جنگ ۸ . ساله ایران و عراق از عربستان و کویت . بیش از دو بیلیون دلار پول گرفته اند . بعد از ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ چهل و هفت هزار نیروی نظامی به عربستان و کویت رفت این چهل سال به عناوین مختلف بقول ترامپ عرب ها را دوشیده اند حالا فهمیدی چرا محمد رضا شاه رفت؟. سود رفتن او برای مافیای قدرت و پول فقط در این چهل . سال ده بیلیون دلار بوده دیشب تا حالا تب دارم. فکر کردم من گفتم مرگ بر شاه اونم رفت.. این چرخه ادامه دارد،. یک روز افغانستان،. یک روز ایران،. یک روز عراق. به هر حال باید منابع و ثروت خاورمیانه را غارت کنند. و این تنها نیست،. فرار مغزها از این کشورها و نابودی جوانهای ما.. بسیار تلخ اما واقعی...
  1
  26
  ‌سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۰
  ۵۹
  یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک
  [::تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک::]. این دوستت حتما رو در اتاقش تو بخش نوشته #آلمان#. بعد سر میز قهوه میشینین باهمدیگه گپ میزنین. راستی رو در اتاق خودت رو چی نوشتی؟
  19
  1
  ‌سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۹:۲۲
  ۱۰۰
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک
  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک::]. نوشتم ننگ و نفرین بر وطن فروش حتی نوع افقانیش
  0
  15
  ‌سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰ - ۲۰:۴۶
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.