پنتاگون ۸۵۰۰ نفر از نیروهایش را در حالت آماده باش برای اعزام احتمالی قرار داد

صدای آمریکا :سخنگوی پنتاگون اعلام کرد که بنا بر دستور وزیر دفاع ایالات متحده شماری از نیروهای نظامی آمریکا در حال آماده‌باش برای اعزام احتمالی قرار گرفته‌اند.

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، روز دوشنبه چهارم بهمن در جریان یک کنفرانس خبری گفت:‌ «وزیر دفاع ایالات متحده شماری از نیروها در داخل از کشور را در حالت آماده‌باش برای اعزام احتمالی قرار داده که به این معنا است که اگر نیروهای واکنش سریع ناتو فعال شوند، نیروها بتوانند به سرعت اعزام شوند. شمار نیروهایی که در حالت آماده‌باش قرار گرفته‌اند حدود هشت هزار و پانصد تن است. در مورد این تصمیم‌گیری‌ها در روزهای آینده اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.»

جان کربی در مورد وضعیت فعلی در اروپا گفت: «ایالات متحده عمیقا نگران وضعیت فعلی در اروپا است. ما با کنجکاوی روی فعالیت‌های نظامی روسیه در نزدیکی مرز با اوکراین و درون بلاروس متمرکز هستیم. با متحدان خود در آن سوی اقیانوس اطلس مشاوره کامل و گسترده‌ای داریم و وزارت دفاع آمریکا از اقدامات دپیلماتیک برای تنش‌زدایی، حمایت می‌کند.»

    در صورت فعال شدن نیروهای واکنش سریع و یا بروز درگیری، ایالات متحده آماده اعزام نیروهای ضربتی، پشتیبانی، کمک‌های امدادی، هوایی، همکاری‌های اطلاعاتی، نقل و انتقال و دیگر توانایی‌ها به اروپا است
    جان کربی سخنگوی پنتاگون

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا افزود: «همان‌گونه که رئیس جمهوری آمریکا گفته هر چند ما اولویت را به گفت‌وگو و دیپلماسی می‌دهیم ولی باید آمادگی خود را هم افزایش دهیم. ایالات متحده در تضمین به امنیت متحدان ناتو و شهروندان خود در خارج از کشور، طبق دستور رئیس جمهوری آمریکا و طبق پیشنهاد وزیر دفاع، آمادگی نیروهایش درون و خارج از کشو را بالا می‌برد تا برای پاسخگویی به شماری از عملیات احتمالی، آماده باشند. از جمله کمک به نیروهای واکنشی ناتو در صورت فعال شدن. همان‌گونه که بارها گفته‌ام تعهد ما به اتحاد ناتو و اصل پنجم آهنین است.»

جان کربی گفت: «ایالات متحده متعهد به حمایت از نیروهای واکنش سریع ناتو (ان‌آر‌اف) است و همان‌گونه که می‌دانید، این نیروها هم از متحدان ناتو تشکیل شده‌اند و حاوی نیروهای دریایی، هوایی و نیروهای ویژه هستند و آمریکا هم از این نیروها حمایت می‌کند. ان‌آر‌اف از ۴۰ هزار نیروی چند ملیتی تشکیل شده است.»

سخنگوی پنتاگون افزود: «در صورت فعال شدن نیروهای واکنش سریع و یا بروز درگیری، ایالات متحده آماده اعزام نیروهای ضربتی، پشتیبانی، کمک‌های امدادی، هوایی، همکاری‌های اطلاعاتی، نقل و انتقال و دیگر توانایی‌ها به اروپا است. تاکید می‌کنم در حال حاضر این نیروها در حالت آماده‌باش قرار دارند و هیچ تصمیمی برای اعزام گرفته نشده است.»

روسیه یکصد هزار نیروی نظامی در نزدیکی مرزهای اوکراین جمع کرده است و کشورهای غربی نگران آن هستند که مسکو می‌خواهد به اوکراین حمله کند. روسیه اما ضمن آن که نیروهای خود را عقب نرانده است، می‌گوید برنامه‌ای برای حمله به اوکراین ندارد.

پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، اعلام کرده است نیروهایش را در حالت آماده باش قرار داده است و مواضع خود در شرق اروپا را تقویت می‌کند.
+69
رأی دهید
-17

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  SydneyWater - سیدنی، استرالیا

  توروخدا، اون پشت مشت ها سر گاز و دریاچه خزر یا طالبان و افغاستان با روسها معامله نکنید، مستقیم رو به جلو تو پوز روسیه!!!!
  3
  28
  ‌سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۵:۱۲
  ۴۰
  rahjoo - مازندران، ایران
  پشت دست روسیه چین وجود داره. چین فهمیده امریکا می خواد هر طوری شده تمرکز کامل بذاره رو چین، برا همین با کارت ایران و خاورمیانه یه مدت بازی کرد دید نه آمریکا بازی نمیخوره .الان روسها رو انداخت جلو تا آمریکارو به اوکراین بکشونه ولی کور خوندن .بزودی دریای چین شاهد نبرد امریکا و متحدانش و چین خواهد بود و اون اقتصاد توخالی و دیکتاتوری چین رو می بینیم که چطور دربرابر یک نظام دموکرات و فشار حداکثری از درون و از مردمش شروع به پاشیدن می کنه.جو نگیره از اینکه چین خودشو بالا کشید یا نه.بزرگترین دشمن چین هند هست بقل گوشش .بماند بقیه مخالفان اعم از ژاپن و غیره.اما متحد چین کیه.روسیه پیزوری. سالهای آینده عیار واقعی چین مشخص می شه.نه این امارهای دیکتاتوری پرزیدنت وزغ چین که همش میگه ما رکورد زدیم..
  12
  27
  ‌سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۶:۰۲
  ۳۹
  fafa316 - تهران، ایران
  تو تبلیغات حرف ندارند تو میدان عمل پشه ای بیش نیستند مدرک افغانستان - این بود ناتو ناتو در مقابل طالبان پاپتی خودتون مشاهده کردید
  7
  6
  ‌سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۹
  ۴۳
  sahandogli - لندن، انگلستان
  پوتین با این شعار و در دهل زدن الکی باعث شد ناتو خیلی سریعتر از زمانی که می توانست بعد از عضویت اوکراین در ناتو در این کشور مستقر شود شد. امروز هیچ چی نشده ارزش پول و بورس روسیه 9 درصد افت کرد. اگر خطای حمله به اوکراین را بکند در عرض 1 سال تمام اقتصاد ضعیف و شکننده روسیه به .... می رود . باید دعا کنیم که این اتفاق بیافتد که در این صورت دولت ایران هم خود به خود نابود می شود و پر و بال چین را هم می برند.
  1
  4
  ‌سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۴
  ۴۰
  rahjoo - مازندران، ایران
  [::fafa316 - تهران، ایران::]. نخیر.20سال هست تو عراق و افغانستان دورتون کردن حتی نتونستین با کمک روس و چین نطق بکشین از ترس آمریکا.چارتا موشک پرانی هم که کردین قاسمتون رو کوبیده کرد رفت..حالا هم منابع خاورمیانه رو به پایانه باید رفت سراغ حریف اصلی .
  1
  2
  ‌سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۴
  ۱۰۵
  Stone44 - سوئیس، سوییس
  کامنتها خنده داره ملت ما فکر کردن آمریکا مخالف ماهاست. خیر دنبال منافعش هست حتی به قیمت نابودی ایران ملت ما یادشون رفته چرا مصدق رو با کودتا از بین بردن. ملت بی سوادی داریم
  1
  3
  ‌سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۴
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.