در پی بالا گرفتن «تهدید نظامی روسیه» ، آمریکا خانواده دیپلمات هایش را از اوکراین خارج می کند

سفارت آمریکا در کیفدویچه وله :در پی تشدید بحران اوکراین، وزارت خارجه آمریکا از خانواده‌های کارکنان سفارت خود در کیف خواست اوکراین را ترک کنند. آمریکا هم‌زمان در حال بررسی گزینه‌های نظامی و اعزام چند هزار نیرو و تجهیزات به کشورهای شرق اروپا است.

به گزارش رویترز وزارت امور خارجه آمریکا روز یکشنبه ۲۳ ژانویه (سوم بهمن) به خانواده دیپلمات‌های خود در اوکراین دستور داد این کشور را ترک کنند. همچنین به دیپلمات‌های آمریکایی مستقر در سفارت این کشور در کیف، پایتخت اوکراین نیز اجازه داده شده است تا به طور داوطلبانه اوکراین را ترک کنند. در بیانیه آمده است که جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، گزینه‌هایی را برای افزایش واحدهای نظامی در کشورهای عضو ناتو در شرق اروپا بررسی می‌کند.

سفارت آمریکا نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد: «اقدام نظامی روسیه ممکن است هر زمان صورت گیرد» و شهروندان آمریکایی در اوکراین باید پیش از آن با استفاده از امکانات موجود از این کشور خارج شوند.

روسیه ظرف چند ماه اخیر حدود ۱۰۰ هزار سرباز خود را به مرز اوکراین گسیل داده است. غرب می‌گوید روسیه قصد تهاجم به اوکراین را دارد تا از پیوستن این کشور به ناتو جلوگیری کند. کرملین برنامه‌ریزی برای چنین حمله‌ای را رد می‌کند.

به گزارش رویترز مقام‌های ارشد دولت بایدن و پنتاگون در نشستی روز شنبه در کمپ دیوید چند گزینه‌ را به جو بایدن ارائه کردند. نیویورک تایمز نیز گزارش داده است که بایدن در حال بررسی اعزام ۱۰۰۰ تا ۵۰۰۰ نیرو به کشورهای شرق اروپا در صورت افزایش تنش‌هاست.

یک مقام ارشد دولت آمریکا روز یکشنبه از تایید این ارقام خودداری کرد اما گفت کشورش در حال توسعه برنامه‌ها و رایزنی با متحدان برای تعیین گزینه‌های بیشتر است.

بیانیه وزارت خارجه آمریکا یک روز پس از آن منتشر شد که وزارت خارجه بریتانیا اعلام کرد اطلاعاتی به دست این کشور رسیده است که نشان می‌دهد کرملین هم‌زمان با بررسی حمله به اوکراین واشغال این کشور، تلاش دارد یک دولت طرفدار روسیه در اوکراین شکل دهد.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا روز یکشنبه ۲۳ ژانویه تحریم‌های اقتصادی فوری علیه روسیه را رد کرد و گفت این تحریم‌ها توانایی غرب برای جلوگیری از تجاوز احتمالی روسیه به اوکراین را تضعیف می‌کند. این در حالی است که ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین و گروهی از نمایندگان جمهوریخواه کنگره آمریکا خواستار تحریم هر چه سریع تر مسکو شده‌اند.
+40
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۶
  حمید اندیشه - لندن، انگلستان
  ابن یعنی چراغ سبز!؛یا به عبارتی:پوتین بزن بترکون!
  1
  12
  دوشنبه ۴ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۲
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.