چراغ سبز ایران برای آزادی زندانیان دوتابعیتی ایرانی - آمریکایی

سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته کشورش هیچ پیش شرطی را از آغاز مذاکرات نپذیرفته استبی بی سی :ساعاتی پس از آنکه رابرت مالی مذاکره کننده ارشد اتمی ایالات متحده هشدار داد که بدون توافق آزادی زندانیان ایرانی-آمریکایی احیای توافق برجام بعید است، ایران اعلام کرده که به دلیل "انسان دوستانه" حاضر است در این زمینه نرمش نشان دهد.

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران، در یک نشست خبری در تهران گفته است "اگر ایالات متحده به توافقاتی که از قبل هم انجام داده بود، پایبند باشد این موضوع انسانی در کمترین زمان قابل حل است."

سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته کشورش هیچ پیش شرطی را از آغاز مذاکرات نپذیرفته است.

ایران پیش از این اعلام کرده بود که در جریان شش دور اول مذاکرات وین برای احیا توافق برجام هم توافقات اولیه‌ای برای تبادل زندانیان ایران و آمریکا انجام شده بود اما به دلیل مخالفت ایالات متحده با آزادسازی بخشی از دارایی‌های مسدود شده همزمان با تبادل زندانیان، توافق عملی نشد.

هدف از احیای توافق هسته ای رفع تحریم های ایالات متحده در برابر اعمال مجدد محدودیت بر برنامه اتمی ایران است.

رابرت مالی شب گذشته گفته بود "برای ما تصور بازگشت به توافق هسته‌ای در حالی که چهار آمریکایی بی‌گناه در بازداشت هستند سخت خواهد بود".

بری روزن دیپلمات پیشین آمریکایی که در سال ۱۳۵۸ به مدت ۴۴۴ روز در ایران گروگان گرفته شده بود از هفته پیش با درخواست آزادی زندانیان دوتابعیتی ایرانی-آمریکایی در برابر هتل محل مذاکرات اتمی دست به اعتصاب غذا زده بود.
بری روزن (راست) در کنار رابرت مالی مذاکره کننده اتمی ایالات متحدهآقای روزن پس از دیداری با رابرت مالی اعلام کرده است که پس از ۵ روز به اعتصاب غذای خود پایان می‌دهد اما این کارزار ادامه خواهد داشت.

نزار زکا شهروند لبنانی ساکن آمریکا هم که در جریان دعوت دولت ایران به تهران سفر کرده بود و چهار سال به زندان افتاد هم به این اعتصاب پیوسته است.

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران درباره وضعیت جاری در مذاکرات اتمی بین ایران و قدرت های جهانی که ایالات متحده به طور غیرمستقیم در آن حضور دارد گفته است: "آنچه که اکنون در وین مشاهده می‌کنیم این است که پیشرفت گفت‌وگو ها در مسیر درستی قرار دارد".

آقای خطیب زاده گفته "موفقیت بزرگ این است که بسیاری از ایده‌های ایران تبدیل به کلمات شده است از جمله در حوزه تضامین".

منظور از تضمین، یافتن روشی است که جمهوری اسلامی ایران متقاعد به رفع عملی تحریم ها و پایبند ماندن دولت های ایالات متحده به آن شود.

دولت جو بایدن گفته است که در صورت احیای توافق برجام، این دولت به آن وفادار خواهد ماند اما نمی تواند درباره سایر دولت های احتمالی بعد از خود تضمینی به ایران بدهد.

مذاکرات در دولت ابراهیم رئیسی پس از وقفه ای ۵ ماهه، از اوایل آذر نزدیک به دو ماه پیش از سرگرفته شده است.

آیت الله علی خامنه ای در آخرین دیدار با هیات دولت حسن روحانی رئیس جمهور پیشین ایران گفته بود که توافقات صورت گرفته در آن دولت برای احیای توافق برجام غیرقابل قبول است.

دولت های اروپایی و آمریکایی می گویند پیشرفت هایی در مذاکره با ایران به دست آمده اما از سرعت "کند" آن ابراز ناخرسندی می کنند.
+33
رأی دهید
-13

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۱
  vg2000 - اسلو، نروژ

  کفگیر خورده ته دیگ به .....خوردن افتادن شما حیوان ها معنی کلمه انسان دوستانه رو نمی دونید چیه
  2
  23
  دوشنبه ۴ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۸
  ۴۰
  paksan - ایران، ایران

  مایه شرم و حقارت کامل. گروگانهای دوتابعیتی برای تابعیت دومشون ارزش بیشتری دارند خوب چطوری شما میخواید ایرانی ها و مردم ایران مثلا برای کشورهای خارجی جاسوسی نکنند در حالیکه هر ایرانی الان کاملا مطمن هستش که اگر هر تابعیتی به جز ایرانی داشت براش ارزش بیشتری قائل بودند و گروگان نمیگرفتندش
  1
  24
  دوشنبه ۴ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۲
  ۴۳
  sahandogli - لندن، انگلستان
  ایران کاره ای نیست نمایندگاه روسیه و چین از طرف مستعمره خود با غربی ها مذاکره می کنند و بعد از توافق آنها با غرب ایران باید تمام آن توافقات را قبول و اجرا کند. ایران مستعمره آنها است و نمی تواند به عنوان کشور مستقل با دنیا تجارت و مذاکره کند باید از چین و روسیه اجازه بگیرد و تمام اقدامات ایران باید در چارچوب منافع آنها باشد. ایران به ته دیگ رسیده و غربیها می دانند دیگر توان آرتیست بازی ندارد و مشکلات اقتصادی باعث شورش مردم در آینده نزدیک خواهد شد و دولت ایران هم تا آن موفق می خواهد حداقل قسمتی از تحریمها را بردارد اما آمریکا بازی ایران را خوب خونده است به همین راحتی تحریمها را لغو نخواهد کرد
  0
  12
  دوشنبه ۴ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۶
  ۴۳
  sahandogli - لندن، انگلستان
  در ضمن دولت بایدن زیاد دولت موفقی در آمریکا نبوده و نتواسته است انتظارات را برآورده کند و هر روز محبوبیت ترامپ بیشتر می شود و فکر نمی کنم در صورت کاندیدای بایدن دوباره رای بیاورد و دولت بسیار ضعیف دارد و هیچ گونه برنامه اقتصادی ندارد . اینها دنبال پرونده سازی برای ترامپ هستند تا بتوانند از بازگشت او جلوگیری کنند و این امر نشان می دهد که می دانند که بایدن دوباره به راحتی انتخاب نمی شود و شانس ترامپ خیلی بیشتر است. اگر واقعا احتمال انتخاب دوباره ترامپ نبود اینقدر این دمکراتها را به تکاپوی وا نمی داشت و حکومت را ول کرده اند و فقط روی ترامپ کار می کنند تا براش پرونده بسازنند . اگر ترامپ برگردد بلایی سر ایران می آورد که تاریخ به خود ندیده است. اگر نتوانند در زمان بایدن توافق کنند رژیم ایران باید کاسه و کوزه اش جمع کند. توافق با بایدن هم راحت نیست آنها خواسته های زیادی دارند که برآورده کردن آنها یعنی شکست دیپلماسی ایران و غرور حاکمان رژیم. در صورت توافق دست ایران از تمام منطقه قطع می کنند و روی حقوق بشر ایران متمرکز می شوند. ایران باید از خیلی از توهمات خود دست بکشد
  0
  10
  دوشنبه ۴ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۶
  ۵۲
  نسل بی سواد - اسلو، نروژ
  paksan - ایران، ایران. دوست عزیزم . جاسوسی کردن برای هر کشوری عملی زشت و نکبت و خارج از شئونات انسانی است حتی برای وطن خود. من حتی برای کشوری که هستم در ازای میلیاردها هم هرگز حاضر نمیشم جاسوسی بکنم حتی اگر بهترین ساپورت مالی و جانی ...ازم بکنند .
  0
  0
  ‌سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۰:۰۵
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.