عضو هیات طالبان در اسلو: برای تنش‌زدایی با جامعه جهانی آمده‌ایم

تظاهرات در برابر وزارت خارجه نروژ در اعتراض به دعوت از هیات طالبانبی بی سی :همزمان با سفر وزیر خارجه طالبان به نروژ، شماری از فعالان زن در کابل به بی‌بی‌سی می‌گویند از ترس بازداشت توسط نیروهای امنیتی طالبان مخفی شده‌اند. در همین حال یک عضو هیات طالبان در اسلو به بی‌بی‌سی گفت که "برای تنش‌زدایی" با جامعه جهانی آمده‌اند.

عبدالطیف نظری، معاون وزارت اقتصاد طالبان از محل جلسات در اسلو، پایتخت نروژ به بی‌بی‌سی گفت که این سفر هیات طالبان در راستای تنش زدایی با جامعه جهانی به اروپا انجام شده است.
او در مورد به رسمیت شناختن طالبان گفت که هیج کشوری در این زمینه وعده‌ مشخص نداده است، و روند به رسمیت شناختن "زمانبر" است و انتظار داریم "قدم‌های جدی" برداشته شود.

هیات طالبان به ریاست امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان که برای یک سفر سه روزه در اسلو به سر می‌برد، روز یک‌شنبه (۳ بهمن/دلو) با شماری از فعالان زن و جامعه مدنی در هتل سوریاموریا در شمال اسلو پشت درهای بسته دیدار کردند.

وزارت خارجه نروژ سه زن فعال در کابل را نیز به نشست اسلو دعوت کرده است.

همزمان، نماینده ویژه آمریکا برای افغانستان می‌گوید به "دیپلماسی شفاف" با طالبان ادامه خواهیم داد.

توماس وست، نماینده ویژه آمریکا برای افغانستان در توییتی نوشته است که همراه با رینا امیری، نماینده ویژه آمریکا در امور زنان افغانستان و نمایندگان وزارت خزانه‌داری و آژانس توسعه بین المللی آمریکا (یواس‌اید) در اسلو حضور دارند و به گفته وی به "دیپلماسی شفاف" با طالبان ادامه خواهند داد.

قرار است فردا دوشنبه، امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان با نمایندگان آمریکا، نروژ و اتحادیه اروپا، بریتانیا، فرانسه و ایتالیا در اسلو درباره کمک‌های بشردوستانه به افغانستان گفتگو کند.

آقای وست نوشته است که از ابتکار نروژ برای گردهم آوردن نمایندگان جامعه مدنی افغانستان و طالبان برای گفتگو استقبال می‌کنیم و گفته است که "رهبران جامعه مدنی ستون فقرات جوامع سالم و اقتصاد مرفه هستند."

او افزوده که در حالی که با متحدان، شرکا و سازمان‌های امدادی بین المللی به دنبال رسیدگی به بحران انسانی در افغانستان هستیم، به "دیپلماسی شفاف با طالبان در رابطه با نگرانی‌های خود و منافع پایدار خود در یک افغانستان باثبات، احترام به حقوق و همه‌شمول ادامه خواهیم داد."

در بیانیه مشترکی که پس از نشست امروز نشر شد نیز آمده که امروز "حاضرین با حوصله به نظرات یکدیگر گوش فرا دادند و در مورد شرایط کنونی کشور تبادل نظر کردند."

نشست امروز هیات طالبان با جامعه مدنی افغانستان در حالی در اسلو انجام شد که دستکم دو فعال زن در کابل در چند روز اخیر ناپدید شده اند و تا هنوز از آنها خبری نیست، تمنا پریانی و پروانه ابراهیم‌خیل دیروقت چهارشنبه شب توسط "طالبان" بازداشت شدند. بنا به گزارش‌ها افراد مسلح شبانه آنها را از خانه‌شان برده اند.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان به خبرگزاری فرانسه گفته است که مسئولان طالبان حق "دستگیری و بازداشت مخالفان یا کسانی که قانون را نقض می‌کنند"، دارند.

پیش‌تر، او در گفتگو با بی‌بی‌سی بازداشت شبانه فعالان زنان در کابل را تکذیب کرده بود.

آقای مجاهد گفته است که "هیچ کس نباید آشوب ایجاد کند، چراکه صلح و نظم را مختل می‌کند."
اعتراض به دعوت طالبان به اروپا
امروز، شماری از افغانها در اعتراض به دعوت از هیات طالبان به نروژ در برابر وزارت خارجه در اسلو تظاهرات اعتراضی برگزار کردند. آنها دعوت از هیات طالبان به اروپا را "مشروعیت‌بخشی" به دولت طالبان می‌دانند.

شماری نیز روز گذشته شنبه (۲ دلو/بهمن) در برابر سفارت نروژ در لندن تظاهرات کردند. آنها در شعارهایی از دولت نروژ می‌خواستند که طالبان را به رسمیت نشناسد.

شریف ولید، خبرنگار بی‌بی‌سی که به محل این تجمع رفته بود می‌گوید که تظاهرکنندگان بر این عقیده هستند که دعوت از وزیر خارجه طالبان ممکن است تلویحا به معنی شناسایی دولت این گروه تلقی شود.

این درحالی است که نروژ تاکید کرده که این دعوت و نشست‌ها به منزله مشروعیت بخشیدن یا به رسمیت شناختن طالبان نیست.
زنان در بلخ؛ 'شرایط سخت طالبان بر دختران و زنان باعث فقر و گرسنگی شده است'
شماری از زنان در بلخ امروز در بیانیه‌ایی می‌گویند که با "شرایط سختی" که طالبان بر دختران و زنان افغانستان تحمیل کرده، هزاران زن شغل خود را از دست داده و باعث فقر و گرسنگی در خانواده‌ها شده است. آنها به موج اخیر ناپدید شدن فعالان زن اعتراض کردند که گفته شده توسط نیروهای امنیتی طالبان انجام می‌شود.

آنها می‌گویند: "ما از جامعه جهانی می‌خواهیم فشار سیاسی و دیپلماتیک به طالبان وارد کنند تا به حقوق شهروندی و انسانی زنان و حق مشارکت سیاسی و تحصیلی زنان" تن بدهد.

این زنان گفتند که خواهان "ایجاد یک حکومت فراگیر و غیرایدئولوژیک با حضور معنادار زنان در کشور هستیم."
طالبان پس از بازگشت به قدرت، اعتراض‌های فعالان مدنی را ممنوع و "غیرقانونی" اعلام کرده است.

سخنگوی طالبان روز شنبه به خبرگزاری فرانسه در توجیه رفتار پلیس طالبان گفت "اگر این اتفاق (تظاهرات) در هر کشور دیگری می‌افتاد، چنین افرادی دستگیر می‌شدند. ما اجازه فعالیت‌های غیرقانونی را نمی‌دهیم.

وی افزود که این نیروها "جدید‌اند... و حرفه‌ای نیستند" و "آموزش ندیده اند".

در موارد متعددی نیروهای طالبان در ایست‌های بازرسی در کابل و شهرهای بزرگ به غیرنظامیان تیراندازی کرده اند.

هفته گذشته، دختر جوانی در دشت برچی کابل براثر تیراندازی نیروهای طالبان در ایست بازرسی کشته شد. طالبان گفته است که عامل قتل او را بازداشت کرده و تحقیق در این مورد جریان دارد.
+0
رأی دهید
-17

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۱۰۵
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  جلسه مقدماتی برسمیت شناختن تروریست ها توسط ارباب برای زین کردن و بدست گرفتن افسار مقدس منافع استراته جیک !
  0
  3
  دوشنبه ۴ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۸
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.