درخواست وزیر نفت از مردم : برای مدیریت مصرف گاز در خانه لباس گرم بپوشید

 نمایی از میدان گازی پارس جنوبی در بندر عسلویهرادیو فردا :وزیر نفت ایران از ثبت رکورد تاریخی مصرف روزانه ۶۹۲ میلیون متر مکعب گاز در بخش خانگی طی ۲۴ ساعت گذشته خبر داد و اعلام کرد با پوشیدن لباس گرم و خاموش کردن وسایل گرمایشی هنگام خروج از منزل و محل کار، «می‌توان مصرف گاز را مدیریت کرد».

رکورد قبلی مصرف گاز بخش خانگی ۶۶۷ میلیون مترمکعب بود که پارسال اتفاق افتاد و تنها یک روز ادامه داشت، اما شرکت ملی گاز می‌گوید با توجه به ادامه افت دما در بخش‌های شمالی کشور، انتظار می‌رود طی روزهای آینده مصرف خانگی گاز به ۷۰۰ میلیون متر مکعب نیز برسد.

جواد اوجی روز یکشنبه سوم بهمن با انتشار پیامی در توئیتر گفت: «طی ۲۴ ساعت گذشته رکورد تاریخی مصرف ۶۹۲ میلیون مترمکعب گاز در بخش‌های خانگی، تجاری و صنایع غیرعمده ثبت شد».

او روز جمعه - زمانی که مصرف گاز بخش خانگی حدود ۶۴۰ میلیون متر مکعب بود- اعلام کرده بود «خوشبختانه تا این لحظه افت فشار و قطعی گاز نداشته‌ایم».

با این‌حال رسانه‌های ترکیه همان زمان از قطع دریافت گاز از ایران خبر داده و شرکت ملی گاز نیز اعلام کرده بود کسری گاز نیروگاه‌های برق با سوخت‌های مایع (مازوت و گازوئیل) جایگزین شده و تحویل گاز به بخش فولاد و پتروشیمی نیز «محدود» شده است.

آقای اوجی گفت با پوشیدن لباس گرم و خاموش کردن وسایل گرمایشی هنگام خروج از منزل و محل کار، می‌توان مصرف گاز را مدیریت کرد.

ایران بعد از روسیه بزرگترین ذخایر گازی جهان و بعد از آمریکا و روسیه بیشترین تولید گاز جهان را دارد، اما هم‌اکنون کسری روزانه گاز کشور بیش از ۲۵۰ میلیون متر مکعب، معادل بیش از نصف کل گاز تولیدی قطر، بزرگترین صادرکننده گاز مایع جهان است.

آقای اوجی پاییز امسال گفته بود در سال ۱۴۰۰ افزایش تولید گاز نخواهیم داشت و پیش‌بینی کرده بود که کشور در زمستان با ۲۰۰ میلیون متر مکعب کسری روزانه گاز مواجه شود؛ اما اوج‌گیری مصرف خانگی، تجاری و صنایع غیرعمده به نزدیک ۷۰۰ میلیون متر مکعب باعث شده است که کسری گاز کشور بسیار بیشتر از آن چیزی باشد که آقای اوجی پیش‌بینی کرده بود.

صنایع عمده و نیروگاه‌های ایران نیاز به روزانه حدود ۴۰۰ میلیون متر مکعب گاز دارند، اما هم اکنون کل تولید گاز کشور به ۸۵۰ میلیون متر مکعب نیز نمی‌رسد؛ در حالی که ایران متعهد به صادرات روزانه ۷۰ میلیون متر مکعب گاز به ترکیه و عراق نیز هست. ایران صادرات گاز به عراق را نیز به هشت میلیون متر مکعب در روز کاهش داده است.

محمدرضا جولایی مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران گفته است هر چقدر مصرف گاز در بخش خانگی افزایش یابد به همین مقدار مجبوریم سوخت نیروگاه‌ها و صنایعی مانند فولاد و پتروشیمی‌ها را کم کنیم: در نیروگاه‌ها کمبود سوخت را با جایگزینی سوخت مایع جبران می‌کنیم، اما در بعضی صنایع مانند پتروشیمی و فولاد امکان جایگزینی نیست و ناچار باید فعالیت آن‌ها را محدود کنیم.
+16
رأی دهید
-58

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۸
  kakolzari - لندن، انگلستان

  مملکتی که روی دومین ذخائر گازی جهان خوابیده مردمش باید با کاپشن بخوابند؟ . حالا ما در گاز صرفه جویی کنیم شما در گ...ز صرفه جویی میکنید؟
  10
  68
  یکشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۳
  ۳۳
  ایران همیشه ایران - تهران، ارمنستان

  شاید بهتر باشد که اینگونه مطرح میکردن که برای مصرف صحیح از انرژی،باید فرهنگ سازی شود.همه جای دنیا برا هر کاری اول اطلاعات درست داده میشود،بعدا فرهنگ سازی و در صورت بی تفاوتی افرادی خاص،قانون به میان می‌آید.ولی از خودم سئوال میکنم که ما دقیقا کجای این فرایند هستیم؟
  3
  29
  یکشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۷
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  واقعا دیگه اظهار نظر این اسگولهای مالیاتی از جوک گذشته. اخه والده به خطا، توی وزیر نفت پس چه ..هی باید بخوری که مدیریت کنی؟
  6
  25
  یکشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۵
  ۴۷
  حق گو لندن - لندن، انگلستان
  البته اینها فکر فرهنگسازی نیستند . اما حرف بدی نزده . اینجا انگلیسی‌ها در ۲۴ ساعت کلا چهار ساعت شوفاژ و آب داغ روشن می کنند و در منزل با پالتو شبها می خوابند که پول برق یا گاز زیاد ندهند .
  19
  15
  یکشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۹:۵۰
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.