بدهی ۱۸ میلیون دلاری ایران به سازمان ملل توسط کره جنوبی پرداخت شد

بی بی سی :خبرگزاری رویترز و بلومبرگ گزارش کرده‌اند که که کره جنوبی "۱۸ میلیون دلار از از محل پول‌های بلوکه شده" ایران در این کشور را به سازمان ملل پرداخت کرده تا حق رای ایران در سازمان ملل برگردانده شود.

بر اساس این خبر، وزارت دارایی کره جنوبی روز یکشنبه اعلام کرده که این پرداخت روز جمعه با همکاری آمریکا و سازمان ملل صورت گرفته است.

پول‌های ایران در کره‌جنوبی که بیشتر از محل فروش نفت بوده به دلیل تحریم‌های آمریکا بلوکه شده است.

وزارت دارایی کره جنوبی گفته است که ایران اوایل ماه جاری میلادی از این کشور خواسته بود حق عضویت ایران را هر چه سریع‌تر از محل پول‌های بلوکه شده پرداخت کند.

به دلیل عدم پرداخت حق عضویت ایران در سازمان ملل، حق رای ایران در این نهاد به حال تعلیق درآمده بود.

خبرگزاری ایرنا هم نوشته است که مجید تخت روانچی، سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل شنبه شب به وقت محلی تایید کرد بدهی معوقه ایران به سازمان ملل پرداخت شده است.

او گفت که به محض وصول این مبلغ در نیویورک، حق رای ایران "باید طبیعتا در آغاز هفته میلادی (دوشنبه) بازگردد".

جمهوری اسلامی در سال‌های اخیر دو بار حق رای خود را به دلیل عدم پرداخت حق عضویت در سازمان ملل از دست داده بود.

آخرین مورد آن دو هفته پیش بود که آنتونی گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در نامه‌ای به مجمع عمومی سازمان ملل اعلام کرد که هشت کشور از جمله ایران به دلیل بدهی‌های پرداخت نکرده‌شان حق رای خود را در سازمان ملل از دست داده‌اند.

پس از آن سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران به خبرگزاری ایسنا گفته است "برای دومین سال پیاپی و به دلیل تحریم های ظالمانه و غیرقانونی آمریکا پرداخت های کشورمان با مشکل مواجه شده است."

آقای خطیب‌زاده افزوده بود که "به رغم مضایق متعدد ایجاد شده" ایران "منابع لازم را برای پرداخت حق عضویت خود در سازمان ملل فراهم آورده" است.
+11
رأی دهید
-48

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  SydneyWater - سیدنی، استرالیا

  شاه مرد و خفت این روزهای ایران روندید!!!
  6
  70
  یکشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۱
  ۲۲
  دیاآکو فردوسی - لندن، انگلستان

  زمانی نه چندان دور همین سازمان ملل آویزون ایران بود تا تغذیه شود و پرچم شیر خورشید نشان ایران روی گوشه ایی از نشان صلیب سرخ خودنمایی کند ،. برای تحقیر یک ملت فقط کافی ست به احمق ها میدان بدهید تا نتیجه معکوس به خاک نشستن یک عظمت را به وافور مشاهده کنید،. در کتاب آزادی و سازمان به قلم شیوای برتراند راسل و به سفارش روشنفکران آمریکا به تحریر درآورده ،. در آنجا همین ملت نگونبخت انگلیس زمانی نه چندان دور فرزندان پنچ ساله شون روزی دوازده ساعت کار میکردند درست زمان پهلوی اول فقط محض یادآوری اشاره کردم که شاید ملت فراری از مطالعه کتاب ، ذهن شان یه تکون بخورد
  4
  28
  یکشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۴
  ۶۵
  خوش باور - تهران، ایران

  خجالت آور است.ولی دختر هرزه قاسم کتلت برای تنبان عربها میلیونها دلار خرج میکند و پدر تروریست او چمدان چمدان دلار. به مفت خور ها و دوزد های حماس میداد. مرک و لعنت به تمام ارتجاع سیاه.
  6
  37
  یکشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۷
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.