محمد زارع: دودستی خودمون رو فروختیم شدیم مستعمره چین و روسیه

دو دستی خودمان را مستعمره چین و روسیه کردیم
ایران اینترنشنال :محمد زارع فومنی مدیرمسئول روزنامه صدای اصلاحات در همایش خانه احزاب در وزارت کشور گفت: «‌دو دستی خودمان را فروختیم و مستعمره چین و روسیه شدیم. این دو کشور اقتصاد ایران را نابود کردند.» او خطاب به رئیسی گفت: «اگر ترامپ برگردد بلایی بر سر کشور ما خواهد آورد که خواهید دید.»
***
در ادامه واکنش‌ها به سفر ابراهیم رئیسی به مسکو، شماری از فعالان سیاسی در ایران از پنهانی و محرمانه بودن توافق‌ها با روسیه و چین و از اینکه «مستعمره چین و روسیه شده‌ایم» انتقاد کردند؛ روزنامه کیهان مخالفان این توافق‌ها را وابسته به آمریکا خواند.
 
در تازه‌ترین موارد، یک فعال سیاسی هشدار داد مفاد توافق‌ها منتشر شود تا مردم بدانند هدف از آنها چه بوده، مدیر مسئول یک روزنامه گفت روسیه و چین اقتصاد ایران را نابود کرده‌اند، و محمود احمدی‌نژاد هم گفت معنای قرارداد پنهانی یعنی اینکه به ضرر ملت است.
 
حسین موسوی تبریزی، دبیرکل مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم، در مصاحبه‌ای که روز شنبه دوم بهمن در روزنامه «آرمان ملی» منتشر شد، از پنهانی بودن مفاد توافقات با چین و روسیه انتقاد کرد و گفت: روسیه قابل اعتماد نیست و جمهوری اسلامی به دلیل انزوای بین‌المللی ناچار به بستن قراردادهای بلندمدت با این دو کشور شده است.
 
او گفت: «به دلیل اینکه با برخی از کشورها دشمنی می‌کنیم ناچار به مذاکره و معامله با این کشورها شده‌ایم و اگر این رویکرد از بین برود نیاز به بستن چنین قراردادهایی وجود نخواهد داشت.»
 
محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهور سابق ایران، نیز در مصاحبه با تلویزیون اینترنتی «گرچک حیات» ترکیه گفته است اگر قراردادهای چین و روسیه «به رای مردم گذاشته نشوند هیچ اعتباری ندارند.»
 
او در این مصاحبه که ویدیوی آن به تازگی منتشر شده تاکید کرد: اگر این قراردادها به صورت پنهانی بسته شود «معنایش این است که به ضرر ملت است.»
 
محمد زارع فومنی، مدیرمسئول روزنامه صدای اصلاحات، نیز در همایش خانه احزاب در روز پنجشنبه گفت: مستعمره چین و روسیه شدیم.
 
با این حال روزنامه کیهان، زیر نظر نماینده خامنه‌ای، مخالفان توسعه روابط با چین و روسیه را افرادی خواند که آمریکا به آنها برای تحقق رویای «حکومتی سکولار و سازگار با غرب» در ایران دل بسته است.
 
در روزهای اخیر سفر ابراهیم رئیسی به مسکو و سفر وزیر خارجه او به چین و نیز انتشار اظهار نظرهایی مبهم درباره توافقات با این دو کشور خبرساز شد.
 
در جریان سفر رئیسی به مسکو، برخی مقام‌های جمهوری اسلامی از توافقات مهم در این سفر سخن گفتند؛ با این حال هیچ خبری از امضای قرارداد بین مقام‌های دو کشور منتشر نشد.
 
هفته گذشته نیز در جریان سفر حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، به چین مقام‌های دو کشور از آغاز اجرایی شدن توافق ۲۵ ساله خبر دادند.
 
«برنامه ۲۵ ساله همکاری‌های مشترک ایران و چین» فروردین امسال به امضای وزیران خارجه ایران و چین رسید اما مفاد آن همچنان محرمانه باقی مانده و مقام‌های جمهوری اسلامی دلایل ضد و نقیضی برای عدم انتشار آن بیان کرده‌اند.
 
از جمله علی ربیعی، سخنگوی دولت حسن روحانی، دهم فروردین امسال گفت: «ما هیچ مشکلی برای انتشار این سند نداریم» اما نظر چینی‌ها متفاوت است.
 
اما یعقوب رضازاده، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، روز جمعه به پایگاه خبری انتخاب گفت: علت محرمانه بودن توافق ایران و چین «این است که نمی‌خواهیم کشورهای اروپایی و آمریکایی از مفاد این قرارداد اطلاع داشته باشند و بخواهند سنگ‌اندازی کنند.»
+161
رأی دهید
-13

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  حاج مهدی مین روب - تهران، ایران

  وطن فروشی و خیانت صدها ساله که در بین ما وجود داره ، از سلمان فارسی گرفته تا روحانی و ظریف و سایرین ، متاسفانه نتونستیم جلوی خیانت رو بگیریم ،
  13
  199
  یکشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۱:۵۶
  ۵۵
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  اسگل خودتو قاطی آدما نکن. شما انگلها خودتون را نفروختید ایران و ایرانی را مفت فروختید و بس. چون کسی برا اخوند یه پاپاسی هم نمیده پس زیادی رو خودت و اجدادت حساب باز نکن
  6
  182
  یکشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۲:۰۴
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  مانوک عزیز ٢ سال پیش گفت باید نهضت مرگ بر روسیه رو راه بندازیم، و متاسفانه و بر حسب تصادف یا غیر تصادف دوست یک هفته بعد روانه بیمارستان شد. الان هم شعار نویسی ها داره میره به سمت مرگ بر روسیه. البته خود اون چلاقعلی مفعول مهره روسها بوده از اول
  4
  167
  یکشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۳:۰۱
  ۴۲
  SydneyWater - سیدنی، استرالیا

  سگ امریکا و نوکر انگلیس شرف داره به چین و روسیه، زمان شاه چقدر کمپانی های آمریکایی صنعتی در ایران باز شد، چقدر جوانان ما در امریکا تحصیل کردند، چقدر خلبان ایرانی در امریکا تربیت شدند، چقدر بخش علمی و تخقیقاتی دانشگاهای ما توسط دانشگاهای امریکایی تقریت شدند، و هزاران چقدر دیگر! و امریکا یک وجب از خاک مارا تصاحب نکرد در عوض روسیه کلی از کشور ایران رو صاحب شد و تنها آشغالی که به ما دادند نیروگاه بوشهر بود با توحه به اینکه عمر مفید یک نیروگاه ٣٠ سال میباشد، به بهره برداری نرسیده باید تعطیل بشه، باز شریعتی وار و حماقت وار شما تحصیل کرده ها و خارج نشین ها و عوام ها، نعره استبداد و استعمار و انگلیس و امریکا سربدهید!!!
  7
  133
  یکشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۴:۰۶
  ۴۰
  Chokam - ری، ایران

  مردم هوا که نبایدبخورن نباید بخورند،تمام مزارع رو خشکاندندکلاس شون میادپایین کشاورزی کنن مثل پدربزرگا،غذاشون ازچین میاد.اون چین و روس دو هفته دانش اموزان دبیرستان رو میفرسته حمالی نظافت توی رستوران وفروشگاه، اینجا مردم که از کودکی پر توقع بار اومدن،روستا رو فروختن به بسازبفروشا، ماشین چینی بخرند پزش رو بدن
  7
  72
  یکشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۵:۲۳
  ۴۷
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد

  در تفکر اسلامی دختر باید نجیب باشه و از غریبه دوری کنه ، در اول انقلاب شعار جمهوری نجیب اسلامی ؛نه شرقی و نه غربی بود ، اما بعد از ۴۰ سال این نجابت به رسوایی خودفروشی کامل تبدیل شده ، دیگه شرفی در کار نیست ، مشتریان یعنی روس ها و چینی تام الاختیار هستند که هر جور خواستند و در پشت در های بسته از این روسپیان اسلامی کام بگیرند
  10
  90
  یکشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۷:۵۷
  ۵۶
  ادوینو - گوالف، کانادا

  این آقا محمد هم دارد حرف رهبر مسلمین جهان امام خامنه ای را را میزند وقتی در لابلای صحبتهایش گفت زمانی هم هست که باید با دشمنان یعنی امریکا مذاکره کرد برو آخوند پنج زار ی نمیخواد حرف رهبرت را قرقره کنی همه عاقلان دو روی سکه شما را میدانند .
  3
  34
  یکشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۰
  ۳۳
  ایران همیشه ایران - تهران، ارمنستان
  هیچ کشوری مستقل کامل نیست و هر جامعه بشری نیاز به تعامل با بقیه جوامع دارد تا بتواند سرپا و پویا بماند.هم افراط وهم تفریط در این رابطه همیشه نتیجه معکوس دارد
  13
  11
  یکشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۰
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.