سازمان ملل قطعنامه محکومیت انکار هولوکاست را تصویب کرد

 انبوه کفش‌ها و لباس‌های قربانیان هولوکاست در اردوگاه آشویتس، لهستانرادیو فردا :مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز پنج‌شنبه ۳۰ دی ماه قطعنامه‌ای را با حمایت اسرائیل به تصویب رساند که هر گونه انکار هولوکاست را ممنوع می‌کند.

این قطعنامه از تمام کشورها و شرکت‌های مالک شبکه‌های اجتماعی می‌خواهد که «فعالانه با یهودستیزی و انکار یا تحریف هولوکاست مبارزه کنند».

این نهاد جهانی که ۱۹۳ عضو دارد قطعنامه مورد اشاره را به روش اجماع، بدون رای‌گیری، تایید کرد.

ایران نیز که دشمن شماره یک اسرائیل محسوب می‌شود از این قطعنامه اعلام برائت کرد و اسرائیل را متهم ساخت که «از قربانیان جنگ جهانی دوم و یهودیان به عنوان توجیهی برای اقدامات خود... علیه مردم فلسطین و مردمان کشورهای همسایه بهره می‌برد».

اما از سوی دیگر سفرای اسرائیل و آلمان که به شدت از این قطعنامه حمایت کرده‌اند بر اهمیت تصویب آن تاکید کردند. این قطعنامه در هشتادمین سالگرد کنفرانس وانزه تصویب شد، کنفرانسی که به منظور هماهنگی میان رهبران آلمان نازی برای اجرای برنامه‌ای موسوم به «راه‌حل نهایی مسئله یهودیان» در کناره دریاچه وانزه برلین در سال ۱۹۴۲، در اوان جنگ جهانی دوم، برگزار شد.

این کنفرانس به تاسیس اردوگاه‌های مرگ و کشتار حدود شش میلیون یهودی منجر شد که یک سوم جمعیت آن زمان یهودیان را شامل می‌شد. همچنین، بنا به روایت قطعنامه، میلیون‌ها نفر نیز از ملیت‌ها و اقلیت‌های دیگر و گروه‌های مورد هدف کشته شدند.

گیلاد اردان، سفیر اسرائیل در سازمان ملل متحد در نطقی خطاب به مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت: «ما در عصری زندگی می‌کنیم که داستان‌های تخیلی به واقعیت تبدیل می‌شوند و هولوکاست نیز به خاطره‌ای دور بدل می‌گردد. و از آنجا که این رخداد بزرگترین جنایت در تاریخ بشریت است، تلاش برای سرپوش گذاشتن [بر واقعیت آن نیز] بزرگترین پنهان‌کاری تاریخ بشر محسوب می‌شود.»

اردان که خود نوه بازماندگان هولوکاست است، اظهار داشت که این قطعنامه یاد و خاطره شش میلیون قربانی را زنده نگه می‌دارد و این اطمینان را ایجاد می‌کند که دیگر از این پس انکار و تحریف هولوکاست «تحمل نخواهد شد».

این مقام دولت اسرائیل افزود که شبکه‌های اجتماعی، از جمله فیسبوک، توییتر و یوتیوب در حال انتشار گزارش‌های دروغ و تحریف‌شده درباره هولوکاست هستند.

وی عنوان کرد: «شبکه‌های اجتماعی بزرگ دیگر نمی‌توانند نسبت به نفرت‌پراکنی در پلتفرم‌های خود بی‌اعتنا بمانند» و از این پس باید دست به اقداماتی دراین‌باره بزنند.

این قطعنامه که مورد حمایت ۱۱۴ کشور بوده است از کشورهایی که از اردوگاه‌های مرگ نازی‌ها محافظت می‌کنند قدردانی کرده است و از همه اعضای سازمان ملل متحد می‌خواهد که با هدف ممانعت از وقوع نسل‌کشی در آینده برنامه‌های آموزشی طراحی کنند و برای نسل‌های آینده واقعیت هولوکاست را تشریح کنند.
+98
رأی دهید
-41

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  Realman - کالیفرنیا ، ایالات متحده امریکا

  اینا هم دیگه شورشو در اووردن ، مشکلات زمان حال رو ول کردن دنیا به گند کشیده شده اینا چسبیده به اینکه یه ابله مثل احمدی نژاد بگه هولوکاست بوده یا نبوده
  20
  72
  جمعه ۱ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۱:۰۷
  ۴۰
  Chokam - ری، ایران
  اینا اصلا خودشون میخواستن از دست یهودیها راحت بشن. هیتلر به اینا گفت این همه یهودی رو چرا بقیه کشورها تابعیت نمیدن؟چرا انگلیس و فرانسه به اینا تابعیت نمیده؟البته یهودیها بسیار آلمان رو دوست داشتن،ترجیح میدادن آلمان بمونن،اما فرانسه نرن. بعد که تعدادشان توی کمپها زیاد شد، مثل همین کمپهای پناهندگان سوری توی ترکیه امروز. اون موقع هم بعداز جنگ اول و زوال عثمانی ، بسیاری از یهودیان شرق وارد آلمان شدن و بایهودیان غرب ساکن قدیمی آلمان درآمیختن وفرهنگ آلمان قاطی پاطی کردن
  22
  29
  جمعه ۱ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۲:۱۸
  ۴۲
  SydneyWater - سیدنی، استرالیا

  خوب اینکه مخالف آزادی بیان است!!! یعنی چی اگه بگی من هولوکاست رو قبول ندارم و مجرم شناخته بشی! نمیفهمم
  18
  64
  جمعه ۱ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۴:۱۵
  ۴۲
  شیرمردان - سیدنی، استرالیا

  خوب هولاکوست اسرائیل را هم نسبت به فلسطین که نزدیک به شصت سال است و هنوز ادامه دارد را هم محکوم کنید. حرامیان بی بته هنوز پیش قاضی و ملق بازی میکنید.
  28
  50
  جمعه ۱ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۵:۱۴
  ۱۰۵
  Stone44 - سوئیس، سوییس

  [::SydneyWater - سیدنی، استرالیا::] دوست عزیز آزادی بیان کدومه همه شده باد هوا زمانیکه انگلیسی‌ها با ایجاد قحطی 30 میلیون هندی و 10 میلیون از مردم متا را کشتن هیچکس صداش در نیامد اما برای چهارتا یهودی که دنیا رو به گند کشیدن هر روز یه قطعنامه صادر میشه. فعلا که شده دنیای زور و قدرت و ثروت عدالت و آزادی دو تا کلمه و هست روی کاغذ.
  6
  30
  جمعه ۱ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۷:۱۹
  ۴۲
  Momiji - توکیو، ژاپن

  وقایع تاریخ گذشته ای که دهشاهی سبزی گندیده ارزش نداره ! صهیونیستها با بزرگنمایی هولوکست و مظلومنمایی ، خودشون رو مُحِق میدونند که هر عمل ناخوشایندی رو انجام بدهند و انتظار هم دارند که دنیا هیچ اعتراضی نکنه و بر عکس تأئید کنه !! نمونه اش در بیزینس شیعه که حسین مظلوم و هفتاد و تن ، فرق شکافته علی ، کمر شکسته فاطمه گلوی تیر خورده لیصغر ووووو با بزرگنمایی بخورد مردم خرافه پرست و نادون میدهند و سواری میگیرن !!! نادانی و خرافه پرستی بزرگ‌ترین مُعضل حال و روز جهان خصوصاً جهان سوم هستش !!!
  6
  30
  جمعه ۱ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۷:۳۸
  ۴۷
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد

  جنایات نازیست ها غیر قابل انکار و توصیف است ، در جامعه ای که قرار بود تشکیل شود ، جایی برای دگراندیشان ، دگر باشان جنسی ، کولی ها و یهودیان وجود نداشت ، محکومیت این جنایت کاملا منطقی است ، اما محکومیت بحث کردن شیوه خطرناکی است . از طرفی جنایات جنگ جهانی دوم ابعاد بسیار گسترده دیگری هم دارد ، کم رنگ کردن آن جنایت ها هم قابل تفکر است ، جنایت ژاپنی ها در آسیا ، جنایت روس ها نسبت به اسیران جنگی ( وقتی که ۹۵٪ اسیران جنگی در طی ۵ سال کشته می‌شوند ، و نیم میلیون سرباز اسیر آلمانی و چند میلیون اسیر دیگر کشته می‌شوند ،اسمش را چی بگزاریم ، و با بمب اتم‌، چرا نمایش توانایی جنگی در یک‌جزیره بدون سکنه انجام نشد ، و یک شهر غیر نظامی انتخاب شد ، بمباران درسن چی ؟؟
  1
  26
  جمعه ۱ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۷:۴۱
  ۵۶
  ادوینو - گوالف، کانادا
  بدبخت احمقی نژاد تازه داشت نظام فاشیست آخوندی را لو میداد پس شما هم رفتید در زمره منکران هولوکاست اسلا اسمش لرزه به تن آدم می آید البته اکر آدم واقعا آدم باشد.
  5
  8
  جمعه ۱ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۷:۵۷
  ۴۷
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  [::Chokam - ری، ایران::]. یهودیان المان برخلاف شرق اروپا ، در قرن ۱۸/۱۹ زندگی بسیار بهتر و‌موفق تری داشتند، یهودیان شرق اروپا بسیار فقیر ، و تحت ستم بودند ، با مهاجرت یهودیان به قسمت های مرکزی اروپا ، اتفاقا یهودیان مرفه غرب بیشتر از همه ناراضی بودند ، تقریبا یک حالتی مثل ایرانیان جا افتاده در المان که چشم مهاجرت یک میلیونی سوری ها و افغان‌ها را ندارند ، اتفاقا طرح تشکیل کشور جدید بهودی بخشا بخاطر رهایی از همکیشان فقیر و دهاتی شرق بود که بی فرهنگ محسوب میشدند
  5
  5
  جمعه ۱ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۸
  ۲۲
  دیاآکو فردوسی - لندن، انگلستان

  انکاری بر آن نیست ،. اما تعدادش اغراق آمیز است،. ولی آیا نصف ملت ایران در بین سالهای ۱۹۱۷ تا ۱۹۱۹ بر اثر قطعی که بریتانیای صغیر مسوال و بانی این جنایت بوده را همین سازمان به اصطلاح چوسکی ملل محکوم می کند و یا خون اینها کمرنک است و مال نژادمسامی پسر دوم نوح پررنگ ،. از اینکه بدون رای گیری این قطعنامه تصویب و اعمال میشود میتوان نفوذ راکفلر ها را در قرن بیست ویکم دید و آب از آب تکان نخورد ،. به هر دلیلی هر جنایتی محکوم میباشد ،. ولی به شرط آنکه تبعیض و برتری و فرق و تفاوت در نوع خاص بشر نباشد . بعنوان یک آذری ترکزبان ایرانی نفرتم را از جشن پوریم خاخام های خرافاتی و مسلمانهای دو آتشه و مسیحی های حقه باز ابراز دارم . باشد تا جهانی عاری از دین و مذهب و نژاد برتر را نهادینه کنیم و به عقاید انساندوستانه احترام بگذاریم
  4
  27
  جمعه ۱ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۴
  ۴۲
  Momiji - توکیو، ژاپن
  چند تا کشور اروپایی هست که اگر کسی هولوکاست رو انکار کُنه ، جُرم محسوب میشه و زندانی داره از جمله اطریش و لهستان و و و !! خوب اینها که اینهمه ادعای آزادی عقیده و بیان و قلم دارن و خیر سرشون پیشرو دموکراسی و آزادیند که گَند زدند!! این نشوندهنده قدرت مالی یهودیهاست که هم سازمان مثلاً ملل رو و هم دموکراسی مسخره غربی رو با پول میخرند!!
  2
  16
  جمعه ۱ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۵
  ۵۶
  ادوینو - گوالف، کانادا
  چه شش میلیون چه شش هزار نفر در نفس هیچ فرقی ندارد اون کشورهای اروپایی که در زمان اشغال آلمان نازی مردم یهود خود را بدست دژخیم دادند امروز ابراز ندامت میکنند اگر به این نگاه میکنید که انگلستان چه بر سر ملتها آورده جان من عزیز من ملتی که عقب افتاده است باید هم استثمار میشد ما با حیوانات در درنده خویی وحفظ محیط اطراف ومنافع خود فرق جندانی نداریم نمونه ها بسیار است مگر ارامنه وآشوریان در ترکیه توسط ترکها وبعضی ازاقوام کُرد قتل عام نشدند در سالهای 1914 واحدی آنها را بچشم ندید اما حالا ترکیه قبول کرده که در آن زمان جنایت علیه بشریت کرده این دو تا قوم که یهودی نبودند اما با روشنگری وآگاهی انسانها در دوره ما وضعیت کمی بهتراز گذشته است اگر اسلامیون بذارند.
  0
  6
  جمعه ۱ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۳
  ۴۰
  Chokam - ری، ایران
  [::kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد::]. فقط اونا نمی خواستن از همکیشا رها بشن، انگلیسی ها هم همینطور.روزنامه صد سال پیش انگلیسی در آستانه کوچ یهودیان ب فلسطین با تیتر بزرگ خبر مسرت بخش انگلیسی هارو زده بود:ماانگلیسیها داریم از دست یهودیها راحت میشیم! دوست عزیز اینا مقاله بزبان انگلیسیه گوگل انگلیسی کنی میاره، اینا رو تلویزیون ژورنالیستا نمیگن،چون مقاله خوانی کار هرکس نیست سواد تاریخ و انگلیسی میخواد
  2
  3
  جمعه ۱ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۴
  ۳۷
  کیانپور - ونکوور، کانادا
  در اینکه نظام آلمان نازی جنایتکار بود شکی نیست. اما صهیونیستها جنایات بدتری مرتکب شدند. کسانی که مخالف نقد هولوکاست هستند خود به مقدسات ادیان دیگر توهین می کنند.
  2
  4
  شنبه ۲ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۰:۴۰
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.