سفارش ۳ میلیارد یورویی اسرائیل برای خرید زیردریایی به یک شرکت آلمانی که ایران در آن سهام دار است

زیردریایی نیروی دریایی ارتش اسرائیلیورونیوز :وزیر دفاع اسرائیل امروز پنج شنبه از امضای قراردادی به ارزش ۳ میلیارد یورو (۳.۴ میلیارد دلار) با شرکت آلمانی تیسن کروپ برای ساخت ۳ زیردریایی پیشرفته نظامی برای نیروی دریایی اسرائیل خبر داد.

پیشتر رسانه‌های اسرائیلی خبر داده بودند که قیمت هر کدام از این زیر دریایی‌ها برای اسرائیل بسیار گران‌تر افتاده است که آنهم به دلیل سیتم‌های پیشرفته‌ای است که در این زیردریایی‌ها به کار می‌رود.

بر اساس این قرارداد، اولین زیردریایی ۹ سال دیگر به نیروی دریایی اسرائیل تحویل داده خواهد شد.

اسرائیل هم اینک ۵ زیردریایی کلاس دلفین ساخت آلمان در اختیار دارد و ۶ زیردریایی را نیز به این شرکت آلمانی سفارش داده است. قرار است این ۳ زیردریایی جدید، جایگزین ۳ زیردریایی قدیمی‌تر کلاس دلفین نیروی دریایی اسرائیل شوند.

به گزارش روزنامه جروزالم پست بر اساس تفاهمی میان آلمان و اسرائیل، دولت آلمان یک سوم هزینه این قرارداد را پرداخت خواهد کرد.

در اسرائیل به این کلاس از زیردریایی‌ها «داکار» گفته می‌شود. داکار نام زیردریایی اسرائیلی بود که در سال ۱۹۶۸ با ۶۹ سرنشین به طور مرموزی ناپدید شد.
سرمایه گذاری ۸۵۰ میلیون دلاری در اسرائیل
بنی گانتز وزیر دفاع اسرائیل گفت:« این زیردریایی‌ها توان نیروی دریایی اسرائیل و برتری نظامی اسرائیل در منطقه را افزایش می دهد.»

بخش دیگری از قراردادی که میان وزارت دفاع اسرائیل و شرکت آلمانی تیسن کروپ بسته شد به سرمایه گذاری ۸۵۰ میلیون دلاری این شرکت آلمانی در صنایع اسرائیلی به ویژه در صنایع نظامی این کشور اختصاص دارد.

اسرائیل همواره به برتری هوایی و زمینی خود تمرکز داشت و در تمام جنگ‌های معروفی که با همسایگان خود داشت توجه اصلی‌اش معطوف به برتری هوایی و زمینی بود. با اینکه آلمان از سال ۱۹۷۰ برای فروش زیر دریایی به اسرائیل اعلام آمادگی کرده بود اما اسرائیل تا زمان جنگ خلیح فارس در ۱۹۹۱ خود را بی نیاز از توجه جدی نیروی دریایی می‌دید. در سال ۱۹۹۳ اسرائیل درخواست خرید زیردریایی‌های کلاس دلفین از آلمان را ارئه داد و اولین زیردریایی‌ها را در ۱۹۹۸ تحویل گرفت.

دلفین‌هایی که در آن زمان اسرائیل تحویل گرفته بود ۵۷ متر طول داشتند و توانایی پیمودن مسافت ۱۴ هزار کیلومتری را داشتند.
ایران و کمپانی تیسن کروپ آلمان
ایران یکی از سهامداران شرکت تیسن کروپ است. در سال ۱۹۷۴ و زمان محمدرضا پهلوی ایران اقدام به خرید ۶ درصد سهام این شرکت آلمانی کرد. در آن سالها و همزمان با افزایش درآمدهای نفتی، ایران اقدام به سرمایه گذاری در صنایع فولاد آلمان، دویچه بانک و... کرد. سهم ایران تا سال ۲۰۰۳ میلادی به ۷.۷۹ درصد رسید و بدین گونه ایران از جمله سهامدارانی بود که حق داشتن نماینده در شورای اجرایی برای تصمیم گیری‌ها در بزرگترین شرکت فولاد جهان را پیدا کرد.

همزمان با آغاز تحریم‌ها علیه ایران و فشارهای و تهدید‌های آمریکا به این شرکت آلمانی، تیسن کروپ به ایران فشار آورد تا نزدیک به ۳ درصد از سهامش را بفروشد و بدین گونه ایران کرسی خود در شورای اجرایی تیسن کروپ را از دست داد. آمریکا از این شرکت آلمانی خواسته بود تا سهم ایران به زیر ۵ درصد برسد، کمپانی آلمانی نیز در ازای واگذاری بخشی از سهام ایران، ۴۰۶ میلیون یورو به ایران پرداخت کرد.
+44
رأی دهید
-12

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۸۲
  میلاد2020 - داخائو، آلمان
  بعله... 5 تا زیردریایی از آلمان گرفتند و حساب نکردن و گفتن اینو جزو خسارت جنگ جهانی دوم بزارین که هر سال دارین میدین...تازه مجانی براشون ارتقاع دادن که کلاهک هسته ای هم شلیک کنه.. که در قانونصادرات آلمان ممنوع شده........ برای این چندتایی هم که الان میخوان بگیرن یک یورو هم نمیدن. از جیب و مالیات همه ما که اینجا ساکن هستیم میره، پول مفت تو حلق یک مشت مفتخور جانی. .. فقط مفت خور جنایتکار اینوسط داره کیف میکنه و 70 ساله با دروغ ملت آلمان رو چاپیده
  20
  9
  ‌پنجشنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۳
  ۶۲
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  بود. اون شاه عاقل بود. که سهام شرکت کروپ برا ملت ایران خرید. زمان جنگ رفسنجانی چوب حراج به آن زد و گفت. نمی‌‌خواهیم. چند صد کامیون گرفت و گفت همین کافی‌ است
  0
  5
  ‌پنجشنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۲
  ۶۵
  خوش باور - تهران، ایران
  [::میلاد2020 - داخائو، آلمان::]. از داخل زیر زمینهای سپاه چهار پایان .مشغول به عسل خواری هستی و خودت راجزء مردم اسراییل نمودی .....
  0
  0
  ‌پنجشنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰ - ۱۹:۲۴
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.