ایران و روسیه «نقشه راه بیست‌ساله همکاری دو کشور را تهیه می‌کنند»

وزیر خارجه ایران گفته است که در دیدار دوستانه رئیسی و پوتین موضوع همکاری بلند مدت دوجانبه مورد تاکید قرار گرفتبی بی سی :رئیسان جمهور ایران و روسیه دستور تهیه "نقشه راه همکاری بلندمدت" دو کشور را صادر کردند.

حسین امیر عبداللهیان، وزیر خاجه ایران جزتیاتی از ملاقات ولایدیمر پوتین و ابراهیم رئیسی، رئیسان جمهور روسیه و ایران در مسکو را شرح داده و گفته است که بررسی همکاری بلندمدت دو طرف در این دیدار مورد مذاکره قرار گرفت.

آقای عبداللهیان که همراه آقای رئیسی به مسکو سفر کرده، در مصاحبه با صدا و سیمای ایران گفت که "رؤسای جمهور، وزاری خارجه را مکلف کردند که نسبت به تهیه نقشه راه بیست‌ساله همکاری‌های بلندمدت اقدام کنند."

وی افزود که با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، "در این خصوص و سایر موضوعات دیگر ملاقات دارم و برخی از مباحثی را که به فوریت باید توسط وزارت خارجه‌ی دو کشور پیگیری شود، با هم مرور خواهیم کرد تا برنامه‌ کاری را تعیین کنیم."

آقای عبداللهیان در مورد این "نقشه راه" توضیح بیشتری نداده اما دیدار رئیسان جمهور دو کشور را گرم و صمیمی توصیف کرده است. او گفته است که آقایان پوتین و رئیسی "به رغم شرایط سخت کرونایی در روسیه و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و مجموعه محدودیت‌هایی که وجود داشت، بیش‌از سه ساعت با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کردند."
امیر عبداللهیان مامور تهیه نقشه راه همکاری با روسیه شده استاو گفته است که رهبران دو کشور همه موضوعات مربوط به مناسبات دوجانبه را در عرصه‌های سیاسی و راهبردی، اقتصادی، تجاری، فرهنگی، علم و فناوری، تجارت بخش خصوصی و موضوعات مورد علاقه دو طرف را مرور کردند.

حسین امیرعبداللهیان گفته است که روسیه از عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای خوشنود است و افزود: "اکنون که حدود سه ماه از عضویت دائم ایران در سازمان همکاری شانگهای می گذرد، یک ظرفیت بسیار بزرگی به شانگهای افزوده شده و از این نظر پوتین احساس خرسندی کردند و بر اهمیت نقش ایران تاکید داشتند."

وزیر خارجه ایران در مورد "نقشه راه همکاری بیست ساله" با روسیه توضیحی نداد اما اخیرا اعلام امضای توافقنامه بیست و پنجساله با چین واکنش‌های مختلفی را برانگیخته است.

این توافقنامه محرمانه است و به گفته مقامات ایرانی، دلیل آن خواست چین برای عدم انتشار محتوای آن هزچند دلیلی برای مخفیانه ماندن این توافقنامه ارائه نشده است. همچنین معلوم نیست که کدام مقامات ایرانی در جریان این توافق قرار دارند هرچند افراد و رسانه‌های مختلف حکومتی آن را مورد ستایش قرار داده‌اند.

روز گذشته یعقوب رضازاده، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی ایران، به پایگاه خبری انتخاب گفت که این توافق "کاملا محرمانه است و قابل انتشار نیست" و در عین حال اظهار داشت که محتوی آن "تمام زمینه‌های اجتماعی، فرهنگی، صنعت، نفت، دارو، خودروسازی، مواد غذایی و کشتیرانی را در بر می‌گیرد."

این قرارداد در اختیار نمایندگان مجلس نیز قرار نگرفته و آقای رضازاده مشخص نکرد که آیا خود او از محتوی آن آگاهی یافته است یا نه.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، آقای امیر عبداللهیان تاکید کرد که وزارت خارجه با جدیت "سیاست نه شرقی و نه غربی در حوزه استقلال سیاسی و سیاست برقراری رابطه و توسعه رابطه با شرق و غرب در حوزه منافع دو کشور را با جدیت دنبال خواهد کرد."

برخی از منتقدان روابط نزدیک ایران با چین و روسیه را ناقض شعار "نه شرقی، نه غربی" دانسته‌اند اما مدافعان این روابط این انتقاد را مردود دانسته و بر منافع این روابط تاکید نهاده‌اند.
+11
رأی دهید
-41

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۲
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان
  با این حساب تا بیست سال دیگه خدا بیامرزه مردم ایران را چه ملت ساده و گاگولی بودند!
  1
  11
  ‌پنجشنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۰
  ۴۲
  علی چلاق - دوسلدورف، آلمان
  یعنی خدا وکیلی پوتین جناب دکتر انگورمان رو حتی در حد دیوارم حساب نکرد، که بزاره سگش بش...بهش.یعنی با اعبا عمامه ای مشکی رفت وبا عبا عمامه ای قهوه ای برگشت.
  0
  10
  ‌پنجشنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۹
  ۴۳
  sahandogli - لندن، انگلستان
  این توافق نیست . این یعنی دو دستی ایران را مستعمره روسیه و چین کردن - آنها به هیچ وجه ایران را ترک نخواهند مرد حتی این رژیم هم برود آنها با هزاران قرارداد دیگر تا ابد در ایران خواهند اند . نه قاجاری است نه ترکی و نه عربی - فقط 100 سال کشور در دست فارسها است ببین کشور را تا ابد مستعمره کردند. چرا این پان فارسها خفه خون گرفته اند
  2
  2
  ‌پنجشنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۵
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  البته roadmap نیست اینکار اسمش. بیا هر چی میخوای ببر ولی گیتارم رو نبر هست. یعنی بیا غارت کن ولی بذار ما بمونیم. رو حرفم با اون ولدزناهایی أست که میگن خاندان پهلوی زیر بلیت غرب بودن و مملکت رو داده بودن به امریکایی ها. یه دقیقه بشینین فکر کنین (البته اگر به عضلات تحتانی اتون فشار نمیاد) ببینید کجا بودیم و کجا هستیم.
  1
  1
  ‌پنجشنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰ - ۱۸:۰۲
  ۳۲
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان
  [::sahandogli - لندن، انگلستان::]. چی داری خودت رو پاره پوره میکنی؟ انگار که کشورهای ترک مستعمره نیستند! اون از ترکمنستان و ازبکستان و قزاقستان و قرقیزستان که بدون اجازه روسیه آب نمیخورند این هم از ترکیه و آذربایجان که نوکر حلقه بگوش آمریکا و اروپا و اسرائیل هستند!
  1
  0
  ‌پنجشنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰ - ۲۱:۴۳
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.