بایدن می گوید به گمان او پوتین به اوکراین حمله خواهد کرد

جو بایدن گفت که روسیه "بهایی جدی و گزاف" بابت حمله به اوکراین پرداخت خواهد کردبی بی سی :جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، گفته حدس او این است که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه وارد جنگ با اوکراین خواهد شد اما قصد یک "جنگ تمام عیار" را ندارد.

او در کنفرانسی خبری در کاخ سفید در اولین سالگرد ریاست جمهوری اش در مورد تهدید حمله نظامی روسیه گفت: "حدس من این است که او وارد خواهد شد، باید کاری بکند."

او در پاسخ به سوالی درباره نیات آقای پوتین گفت: "آیا فکر می کنم که او غرب را محک خواهد زد؟ آمریکا و ناتو را تا جایی که بتواند خواهد آزمود؟ بله، فکر می کنم چنین خواهد کرد اما بهایی جدی و گزاف بابت آن پرداخت خواهد کرد."

او در پاسخ به سوالی درباره احتمال کشیده شدن کشورهای عضو ناتو در منطقه به جنگ در اوکراین گفت: "تنها وضع بدتر از یک جنگ برنامه ریزی شده، یک جنگ ناخواسته است و من نگرانم اوضاع از کنترل خارج شود."

او افزود: "امیدوارم که ولادیمیر پوتین درک کند که او - غیر از یک جنگ تمام عیار اتمی - در موقعیت خیلی خوبی برای چیره شدن بر جهان نیست."

او همچنین گفت "خیلی مهم است" که متحدان ناتو در برابر احتمال حمله بالقوه روسیه اتحاد خود را حفظ کنند.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا هم گفت که روسیه ممکن است "بدون مقدمه" به اوکراین حمله کند و هشدار داد که در این صورت با تحریم های سختی روبرو خواهد شد.

او در پی چند ماه تنش بر سر صف آرایی نیروهای نظامی روسیه در مرزهای اوکراین، در جریان دیداری از کی‌یف پایتخت این کشور، صحبت می کرد.

وزیر خارجه آمریکا با تاکید بر روابط نزدیک کشورش با اوکراین قول دیپلماسی "بی امان" برای متوقف کردن تعرض روسیه را داد.

مسکو هرگونه برنامه ای برای حمله یا تهاجم به خاک اوکراین را رد کرده است.
روسیه می گوید قصد حمله به اوکراین ندارد، ولادیمیر پوتین در روز ۱۸ ژانویهروسیه یک رشته درخواست ها را با دولت های غربی مطرح کرده است، از جمله اینکه اوکراین هرگز به ناتو ملحق نشود و فعالیت های این سازمان دفاعی در برخی کشورهای عضو آن مثل لهستان محدود بماند.

در گفت و گوهای هفته پیش میان غرب و روسیه پیشرفتی به دست نیامد و غربی ها برخی از درخواست های مسکو را غیرقابل مذاکره خواندند.

روسیه در سال ۲۰۱۴ بعد از سرنگونی یک دولت هوادار مسکو در اوکراین، شبه جزیره کریمه که بخشی از اوکراین بود را به خاک خود ضمیمه کرد. این کشور از آن زمان از شورشیان هوادار روسیه که درگیر جنگی خونین با ارتش اوکراین بوده و بخش هایی از شرق اوکراین را کنترل می کنند حمایت می کند.

بیم آن می رود که این مناقشه که جان ۱۳ هزار نفر را گرفته و باعث فرار حداقل دو میلیون نفر از خانه هایشان شده دوباره شعله بکشد و ارتش روسیه علنا در آن دخالت کند.

آقای بلینکن گفت که روسیه "بدون تحریک، بدون دلیل" نیروهایش را در مرزهای اوکراین جمع کرده است.

او گفت: "ما می دانیم که قصدی برای افزایش این نیرو حتی بدون مقدمه چینی زیاد وجود دارد، که امکان اقدامات پرخاشگرانه بیشتر علیه اوکراین، آن هم بدون مقدمه، را به پوتین رئیس جمهور این کشور می دهد."

او روسیه را به تلاش برای تضعیف نهادهای دیپلماتیک اوکراین و ایجاد شکاف در جامعه این کشور "با استفاده از همه ابزارها از مداخله انتخاباتی گرفته تا دروغ پراکنی یا حملات سایبری" متهم کرد.

آقای بلینکن قول "تلاش های دیپلماتیک بی وقفه برای جلوگیری از تعرضی تازه و تشویق دیالوگ و صلح" را داد و بار دیگر گفت که روسیه در صورت حمله، با تحریم های شدیدی روبرو خواهد شد.

آقای بلینکن بعد از دیدار با متحدان اروپایی، قرار است روز جمعه در ژنو با همتای روس خود دیدار کند.
دیدار بلیکن با ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین در کی یفسرگی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه که مذاکرات اخیر در ژنو با آمریکا را به عهده داشت گفت کشورش "قصد انجام هیچ گونه تعرضی را ندارد."

او در مسکو گفت: "ما به طرف اوکراین موشک شلیک نخواهیم کرد، به این کشور حمله نخواهیم کرد و وارد خاک این کشور نخواهیم شد."

او گفت که آمریکا نمی تواند روسیه را وادار به دور کردن نیروهایش از مرز اوکراین کند.

آقای ریابکوف همچنین از واشنگتن خواست حمایت نظامی از اوکراین را متوقف کند، چون گفت تهدیدی مستقیم برای امنیت روسیه است.

آقای بلینکن در ابتدای سفر اروپایی خود در کی یف با ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین دیدار کرد. او سپس با همتایان بریتانیایی، فرانسوی و آلمانی خود در برلین دیدار می‌کند.

یک مقام ارشد وزارت امور خارجه که خواست نامش اعلام نشود، به خبرگزاری فرانسه گفت که آقای بلینکن در گفتگوهای روز جمعه به دنبال ارائه راه‌حل "دیپلماتیک" به سرگئی لاوروف است.

آنالنا بائربوک، وزیر امور خارجه آلمان، پیش از این در سفر روز دوشنبه به کی یف، هشدار داده بود که هر گونه تشدید تنش‌ها "بهای اقتصادی، سیاسی و استراتژیک گزافی" برای روسیه به همراه خواهد داشت.

در همین حال، روسیه کشورهای ناتو را به "سرازیر کردن" سلاح به اوکراین متهم کرده و گفته است که ایالات متحده در حال دامن زدن به تنش در منطقه است.
+50
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  sahandogli - لندن، انگلستان
  روسیه می خواهد ناتو وغرب را محک بزند اگر موفق شد در آینده مشکلات بیشتری برای آنها ایحاد خواهد کرد و تمام کشورهای سابق شوروی را اشغال خواهد کرد . غربیها هم می دانند این یک تست روسیه است اگر نتوانند در مقابل روسیه بیاستند روسیه پرو خواهد شد. فکر می کنم روسیه بهایی سنگینی را خواهد پرداخت و اقتصاد ضعیفش از هم خواهد پاشید اگر به اوکراین حمله کند. من به عنوان یک ترک که خواهان تشکیل اتحادیه ترک و حتی استقلال آذربایجان جنوبی و بسیاری از مناطق ترک نشین در ایران عراق سوریه گرجستان روسیه شمال افغانستان و بسیاری از جمهوری های ترک در دروسیه هستم دعا می کنم روسیه وارد این جنگ شود چون بزرگترین دشمنن ترکها روسها هستند و تضعیف آنها یعنی قدرت گرفتن ما و نابودی ایران و تضعیف چین- این جنگ برای بسیاری برکت و خوشبختی خواهد آورد. روسیه بیش از 20 فدراشیون دارد که چند از آنها غیر روس هستند و تضیف روسیه فرصت را برای آنها فراهم می کند. و بسیاری از کشورهای آسیای میانه گرجستان آذربایحان شمالی و کشورهای اروپایی شرقی به طور کامل از شر روسیه رها می شوند و حتی بعد از آن هم چین قدرت پرو بودن خود را از دست خواهد داد .
  21
  3
  ‌پنجشنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۷
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.