مشتری «دست‌به‌نقد» برای هلدینگ خلیج فارس

 اعتصاب کارکنان شرکت‌های هلدینگ خلیج فارس - آرشیوصدای آمریکا :سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی می‌گوید در صورت واگذاری ۱۸ درصدی سهام هلدینگ خلیج فارس به بخش خصوصی، سهم حاکمیتی شرکت ملی صنایع پتروشیمی و توسعه‌گری دولت حذف خواهد شد.

به گفته یک مقام پیشین سازمان خصوصی‌سازی این هلدینگ مشتری «دست‌به‌نقد» دارد.

به گزارش رسانه‌های ایران، علی خضریان سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی روز چهارشنبه ۲۹ دی به نامه ۱۰۰ نماینده مجلس به ابراهیم رئیسی برای جلوگیری از واگذاری ۱۸ درصدی سهام هلدینگ خلیج فارس به بخش خصوصی اشاره کرد و به خبرنگاران گفت: «صنعت پتروشیمی از جمله صنایع پایه و سرمایه‌بر است که به دلیل وابستگی به خوراک، زیرساخت‌هایی همچون فرودگاه، اسکله، نیروی انسانی متخصص، تأمین مالی مناسب و نیاز به فناوری‌های خاص، نیاز به ایفای نقش پررنگ دولت دارد.»

به گفته او، خصوصی‌سازی در شرایط فعلی باعث کاهش سهم پتروشیمی در صادرات غیرنفتی شده است.

خضریان گفت در حالی که شاخص بورس دچار رکود و افت شدید شده است، ارزش واگذاری بلوک ۱۸ درصدی هلدینگ خلیج فارس «زیر ۲ میلیارد دلار» برآورد می‌شود، حال آن که دولت این میزان سهام را می‌تواند در شرایطی بهتر واگذار کند.

خصوصی‌سازی نهادهای زیرمجموعه دولت در ایران طی سال‌های گذشته بی‌اعتمادی‌هایی را در پی داشته و علاوه بر آن موجب اختلاف میان مقامات شده است، تا جایی که برخی از آن با عنوان «خصولتی» به معنی واگذاری این نهادها به «افراد خاص» با بهای ناچیز به نام خصوصی‌سازی یاد می‌کنند.

شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ارزشی بالغ بر ٢٩٠ هزار میلیارد تومان، در حال حاضر بزرگ‌ترین شرکت در بازار سهام ایران است.

به گزارش ایرنا، همچنین اسماعیل غلامی معاون سابق سازمان خصوصی‌سازی گفته است که هلدینگ خلیج فارس برای فروش بلوک ۱۸ درصدی تعدادی مشتری دست‌به‌نقد دارد.

به گفته او، بیش از ۴۰ درصد از سهام هلدینگ خلیج فارس برای سهام عدالت، ۷.۶ درصد برای تأمین اجتماعی و ۲۴ درصد آن مربوط به صندوق بازنشستگی نفت است.

هلدینگ خلیج فارس جزو شرکت‌های بزرگ است و به عنوان ۱۰۰ شرکت برتر پتروشیمی تلقی می‌شود و به گفته معاون پیشین سازمان خصوصی‌سازی، «واگذاری آن را می‌توان بزرگترین واگذاری تاریخ بورس» دانست.

در هفته گذشته انتصاب عبدالعلی علی‌عسگری به مدیرعاملی هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس موجب سقوط ارزش سهام این هلدینگ در بورس تهران شد.

پس از آن برخی رسانه‌ها خبری مبنی بر کناره‌گیری علی‌عسگری از مدیریت هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس منتشر کردند، اما او این خبر را «جعلی» خواند و گفت به دنبال «قطع دست رانت‌خواران» است.

در تابستان گذشته کارگران صنعت نفت و پتروشیمی از جمله کارکنان هلدینگ خلیج فارس در مناطق مختلف ایران برای احقاق حقوق صنفی خود برای چند روز اعتصاب کردند.
+11
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۴
  hassan5 - تهران، ایران
  خصوصی سازی !؟! نظام اسلامی از کلمات با معنی در جهت دزدی سو استفاده میکند مثلا بعنوان خصوصی سازی ، شرکت های چندصد میلیاردی را بثمن بخص(مثلا باندازه قیمت کالای موجود در انبار) در اختیار زالوزاده های بیعرضه میگذارد ، پس از چندی شرکت را که در حال ورشکستگی میباشد بچند برابر قیمت واقعی دوباره از زالوزاده های منحوس میخرد
  0
  2
  ‌پنجشنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰ - ۰۵:۰۵
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.