حکم اعدام برای محیط بان کرمانشاهی؛«پاسخ انجام وظیفه محیط‌بان اعدام نیست»

دویچه وله :بازتاب تأیید حکم اعدام برومند نجفی، محیط‌بان کرمانشاهی ورزشکاران و هنرمندان را هم به واکنش واداشته. کاربران با هشتگ‌هایی چون نه به اعدام به این حکم اعتراض کرده‌اند. مسئولین می‌گویند برای نجات برومند نجفی دو راهکار دارند.

واکنش‌ها به تأیید حکم اعدام برومند نجفی، محیط‌‌بان کرمانشاهی ادامه دارد. در توییتر، کاربران زیادی از جمله ورزشکاران و هنرمندان با هشتگ‌های گوناگون چون "نه به اعدام برومند نجفی"، "برومند نجفی" یا "نه به اعدام"، با اجرای حکم اعدام این محیط‌بان مخالفت کرده‌اند.

وریا غفوری کاپیتان تیم استقلال هم امروز ۲۸ دی در توییتی نسبت به این حکم واکنش نشان داده است.
برخی از کاربران هم تاریخ ۲۹ دی (چهارشنبه) ساعت ۲۰ به وقت تهران را برای به راه انداختن توفان توییتری برای برومند نجفی پیشنهاد کرده‌اند.

هفته گذشته روز۲۱ دیماه، دیوان عالی کشور، حکم قصاص برومند نجفی را به اتهام "قتل عمد" تأیید کرد.
بر برومند نجفی چه گذشت‌؟
به نوشته خبرگزاری‌های داخلی، ۱۴ مرداد سال ۱۳۹۹ در جریان درگیری نیروهای اجرایی یگان حفاظت محیط زیست با سرنشینان یک خودرو پراید در منطقه حفاظت شده بیستون و در حد فاصل روستای "سه‌چک" و پادگان حاجی آباد، یک نفر از سرنشینان به دلیل تیراندازی صورت گرفته جان خود را از دست داد. برومند نجفی محیط‌بان، به اتهام قتل زندانی و آبان ماه سال جاری به قصاص محکوم شد.

مرکز رسانه قوه قضائیه در واکنش به بازتاب تأیید حکم در رسانه‌ها و شبکه‌‌های اجتماعی نوشت، قتل در منطقه حفاظت شده رخ نداده و افرادی که به آن‌ها تیراندازی شده مسلح نبوده‌اند. مقامات قضائی همچنین استدلال کردند که برومند نجفی در منطقه مسکونی که هیچ خطری او و همکارانش را تهدید نمی‌کرده اقدام به تیراندازی کرده است.

بسیاری اما معتقدند، برومند نجفی به وظیفه‌اش در دفاع از محیط زیست عمل کرده و با "تفنگ سازمانی در حال انجام وظیفه" به "صورت غیرعمد به شکارچی غیرقانونی شلیک کرده" است.
جمشید محبت‌خانی، فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست همزمان با خبر تأیید حکم قصاص محیط‌بان کرمانشاهی ابراز امیدواری کرده بود که "با تلاش‌های رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و ریاست قوه قضائیه، زمینه بازنگری و تجدیدنظر در این حکم فراهم شود تا "امنیت شغلی" برای محیط‌‌‌بانان پدید آید؛ امنیتی که گویا تا رسیدن به آن فرسنگ‌ها فاصله است.
جان محیط‌بان در ایران، همیشه در خطر
محیط‌بانان در ایران با جان خود بازی می‌کنند. بر پایه اطلاعات رسمی منتشرشده از سوی سازمان‌های مربوطه در ایران، از سال ۱۳۵۷ تاکنون در درگیری با شکارچیان غیر مجاز ۱۴۵ محیط‌بان در حین انجام وظیفه کشته شده‌اند. در ۴۰ سال گذشته بیش از ۴۰۰ نفر از محیطبانان مضروب، مجروح و دچار نقص عضو دائم شده‌ یا زخمی شده‌اند.

در آبانماه فرمانده یگان حفاظت اداره کل محیط زیست زنجان اعلام کرد که لباس محیط‌بانان به دوربین مجهز می‌شود. اسماعیل قلیزاده از جمله مزیت به کارگیری این دوربین‌ها را که قابلیت فیلم‌برداری در شب و روز دارند، ثبت و ضبط وقایع عنوان کرده بود. این مقام مسئول گفته بود: «در حال حاضر وقتی حادثه و درگیری برای عوامل محیط بانی پیش می‌آید آنها سند کافی برای اثبات و دفاع از خود ندارند.»

اکنون فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور، جمشید محبت‌خانی هم می‌گوید در نظر دارند، دوربینی برای البسه محیط بانان به صورت فراگیر در حین انجام وظیفه خریداری و نصب کنند.
"دو راهکار برای نجات برومند نجفی"
برای برومند نجفی اما نصب این دوربین‌ها برای ارائه ادله محکمه‌پسند دیگر دیر است. جمشید محمدخانی می‌گوید حالا دو راهکار وجود دارد، یکی از این دو راه را رایزنی ریاست سازمان با ریاست قوه قضاییه می‌داند و دیگری: «بیشترین انرژی ما دنبال خواهد شد که بتوانیم از ظرفیت خیرین و ریش سفیدان محلی استفاده کنیم تا رضایت خانواده متوفی را جلب کنیم».

راهکار دوم در حقیقت نمک پاشیدن بر درد کهنه موضوع قصاص، اولیای دم و حکم اعدام در ایران که بسیاری از کاربران در شبکه‌های اجتماعی را هم به واکنش واداشته است.

کاربران شبکه‌های اجتماعی اما نمی‌خواهند منتظر بنشینند تا ببینند آیا رایزنی مسئولین جواب می‌دهد یا پادرمیانی ریش‌سفیدان و خیرین. می‌خواهند صدای بی‌صدای محیط‌بانان باشند، کاری که از دستشان برمی‌آید:
+93
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۶
  nooshin tehrani - روم، ایتالیا

  اگر در حین انجام وظیفه، شخصی کشته بشه و جکمش اعدام باشه، پس با اینهمه کشته در تظاهرات چه کسانی باید اعدام میشدند که نشدند؟ در مورد این محیط بان، در کمال شرم و تاسف باید بگم، یه پولی بدید به وراث و خطمش کنید. با هشتک به هیچ جا نمیرسید
  0
  70
  ‌چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۵
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.