بدرفتاری مأموران روسی منجر به شکایت از مقام‌های وزارت خارجه ایران شد

فرودگاه ونوکووا حدود ۳۰ کیلومتری مسکو قرار داردرادیو فردا :در ادامه گزارش‌هایی که از بدرفتاری مأموران روسی با مسافران ایرانی عازم مسکو منتشر می‌شود، یک شهروند ایرانی، به‌دلیل پاسخگو نبودن سفارت ایران در مسکو، شکایتی را در دادسرای ویژه جرائم کارکنان دولت علیه وزیر خارجه جمهوری اسلامی و سفیر ایران در مسکو ثبت کرد.

شکراله جمالی، شهروندی که دخترش دانشجوی مقیم مسکو است، به روزنامه شرق گفته است که در تازه‌ترین سفرش به مسکو در مهر ماه، مسافران پرواز ماهان در فرودگاه ونوکووا «حدود پنج ساعت محبوس و بارها تحت بازجویی‌های شدید و حقارت‌آمیز پلیس امنیت روسیه» قرار گرفته‌اند.

آقای جمالی دلیل شکایتش از مقامات ایرانی را «توقیف پرواز توسط پلیس امنیت روسیه» هنگام خروج از مسکو و سرگردانی چهار ساعته مسافران در فرودگاه عنوان کرده که در این ساعات کاری سفارت تهران در مسکو پاسخگوی هیچ‌یک از ده‌ها تماس او برای پیگیری نبوده است.

موضوع رفتار «توهین‌آمیز و بازجویی از مسافران ایرانی» در این فرودگاه را نخستین بار برخی مسافران در تابستان ۱۳۹۸ رسانه‌ای کردند.

در واکنش به این خبرها، در آن زمان سفارت ایران در روسیه با انتشار اطلاعیه‌ای شش‌بندی، در پنج بند اول توصیه‌هایی به شهروندان ایران برای سفر به روسیه کرد و در بند آخر با اعلام این‌که سفارت ایران «مراتب اعتراض و گله‌مندی خود را اعلام کرده است»، اظهار امیدواری کرد «در آینده شاهد تکرار مشکلات مذکور نخواهیم بود».

این در حالی است که با گذشت بیش از دو سال از این موضوع، آقای جمالی به‌نقل از سرپرستی شرکت ماهان مستقر در فرودگاه گفته است در حال حاضر «اذیت و آزار و تحقیر مسافران ایرانی به موضوعی روزمره در این فرودگاه مبدل شده و کسی هم از طرف سفارت و کنسولگری ایران در مسکو نه پیگیری می‌کند و نه جوابگوست».
+114
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۲
  محمدعلی هشترودی - مادرید، اسپانیا

  اکثر کشورهای شوروی سابق فرهنگ گوسفندی دارند و از همه بدتر ارمنستان است که بیشرفتر و بی تربیت تر از خودشون در کل کشورهای شوروی سابق نداریم.
  22
  74
  ‌چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰ - ۰۰:۲۶
  ۴۲
  Momiji - توکیو، ژاپن

  سفارت غلط کرده که پیگیر شکایات شده و مراتب اعتراض و گله مندیشو به اربابان روسی اعلام کرده !! عُمراً جرأت اعتراض ندارند ، پوتین ارباب و آقا و سرور ، سید علی گدا و بیتش و سپاهه ! حالا همین روسها رو ، اینجا که هیچ ، تو کشورهای دُرُست و درمون هم ، پِهِن هم بارشون نمیکنند !! از صدقه سر آخوند نکبت و دوزاری ، ببین ما چقدر بدبختیم !؟
  8
  74
  ‌چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰ - ۰۶:۰۳
  ۶۲
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  مصاحبه این ایران شناس روس را دیدید؟ چگونه به تظاهر کنندگان و کلا با تحقیر از ایرانی‌‌ها سخن می‌‌گفت؟ این‌ها فکر می‌‌کنند که همه ایرانی‌ عضو حزب توده هستند یا چیریک. و ارباب باشند.می‌ گفت، همه مخالفین یک مشت اشوبگر هستند. نظرش خیلی‌ به نظر نانسی پلوسی نزدیک بود. اون هم می‌‌گوید. مخالف آخوند .اشوبگر است.‌ای یزدان بعد در اینجا زر می‌‌زنند. پهلوی وابسته به آمریکا بود. یک جوری سخن می‌‌گفت. با ابرو کج. اسم ایران را که می‌‌آورد. انگار دارد با پشه و سوسک حرف می‌‌زند. خاک بر سرت ارشادی.خاک. که شیخک علی‌ شما. به اندازه شاه اخته ما هم عرزه ندارد. زمانی که شاه اخته محمد خان قاجار .با پس گردنی روس‌ها را از تبریز بیرون انداخت.یک نگاه به سمت شرق و گفت. ملکه عالم. نفر بعدی تو هستی. یک نگاه چپ به ایران خودم شخصا تا مسکو خواهم آمد. منظور کاترین بزرگ بود.اسمش که می‌‌آمد. اروپا از ترس میلرزید. اسم ایران که می‌‌آمد.کاترین می‌‌لرزید. خاک بر سرت شیخ علی‌. که از ما کردی برده تاواریش.
  4
  22
  ‌چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۹
  ۴۳
  sahandogli - لندن، انگلستان
  بی خود می کند از استعمار گرش شکایت می کند. کشور و مردم کشورهای مستعمره هیچ حق اعتراضی ندارند . ایران مستعمرع روسیه و چین است. دیدید حتی کسی درست حسابی به استقبال رییسی نیامد برای چی بیاید. آنها ارباب هیتند و ایرانی و ایرانی ها رعیت . چه دلیلی دارد که ارباب به استقبال رعیتش برود. حتی پرچم ایران را هم نگذشته بودند این یعنی نبودن کشوری به نام ایران . ایران را مستعمره چین و روسیه کردید. بی خود می کنید اعتراض می کنید به استعمارگر تان
  2
  8
  ‌چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۸
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.