«جمهوری اسلامی از چین خواست تا برای ایران «اینترنت ملی» بسازد»

العربیه :خبرگزاری‌های ایران گزارش دادند که در پی اجرایی شدن «قرارداد همکاری 25 ساله ایران و چین» در روزهای اخیر، جمهوری اسلامی از حکومت کمونیستی چین خواسته تا برای ایران «اینترنت ملی» بسازد.

طی یکی دو دهه اخیر، راه‌اندازی اینترنت ملی به یکی از دغدغه‌های اساسی علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران تبدیل شده است. آنها فضای مجازی را وسیله «نفوذ غرب» به جامعه ایران و تحریک جوانان به اقدام علیه حکومت می‌دانند.

چین پیشتر بارها در کمک به رژیم ایران برای ردیابی مخالفان و سرکوب تظاهرکنندگان متهم شده است. برای مثال، غول تکنولوژی ارتباطات «هوآوی» که به حکومت چین وابسته است، در جریان تظاهرات سال 1388 در ایران متهم شد که تکنولوژی ردیابی در اختیار دستگاه امنیتی ایران قرار داده است.

به گزارش وبگاه «تجارت‌نیوز»، دوشنبه 17 ژانویه 2022، با اجرای «قرارداد همکاری 25 ساله ایران و چین»، مقامات ایرانی صریحا صحبت از راه‌اندازی «اینترنت ملی» با کمک چین می‌کنند. رئیس سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی قبلا گفته بود که ایران در حال شکل دادن به اینترنت ملی با «الگوبرداری» از چین و روسیه است.

رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس ایران اخیرا در این باره گفت: «ما حاکمیتی بر فضای مجازی، موتورهای جستجوگر، پیام‌رسان‌های اجتماعی و پست الکترونیک نداریم. اما برای ما بسیار مهم است که با همکاری چین بتوانیم بر فضای مجازی خود حاکمیت داشته باشیم.»

عادل طالبی، دبیر «انجمن کسب‌وکارهای مجازی» نیز در لایو اینستاگرامی «تجارت‌نیوز» درباره الگو بودن چین برای اینترنت ملی گفت: «دوستان نمی‌بینند که چین قبل از اینکه اینترنت فراگیر شود این کار را کرد، همچنین بازار مصرف اینترنت آنقدر بزرگ است که جایگزین‌ها صرفه مالی داشته باشد.»

براساس گزارش «مرکز پژوهش‌های مجلس»، طی 15 سال گذشته، 19 هزار میلیارد تومان بودجه برای راه‌اندازی و اجرای طرح «شبکه ملی اطلاعات» هزینه شده است. در قانون بودجه امسال نیز وزارت ارتباطات بیشترین درصد تغییر بودجه را در میان وزارت‌خانه‌ها داشت. 10 هزار میلیارد تومان از بودجه 13 هزار میلیارد تومانی وزارت ارتباطات به ایجاد اینترنت ملی اختصاص یافته است.
پروژه 200 هزار میلیارد تومانی
پیش از این حسین اسلامی، رئیس هیئت مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‌ای در آبان‌ سال جاری از عدم بودجه کافی دولت برای ساخت شبکه ملی اینترنت خبر داد و اظهار کرده بود: «مطابق برآوردها برای تکمیل و راه‌اندازی شبکه ملی اینترنت ظرف چهار سال آینده به 200 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری نیاز است.»

خبرگزاری مهر به نقل از او نوشت: «برآوردمان این است که حداکثر 50 هزار میلیارد تومان طی چهار سال از سوی دولت به این پروژه [اختصاص داده] شود.» به این ترتیب دولت ابراهیم رئیسی قادر نخواهد بود شبکه ملی اینترنت را راه‌اندازی کند.

راه‌اندازی اینترنت ملی نگرانی‌های زیادی را در میان شهروندان ایران برانگیخته است. بسیاری بر این باور هستند که حکومت ایران قصد دارد تا مانند چین امکان دسترسی مردم را به اینترنت جهانی محدود کرده و امکان دسترسی آزاد به اطلاعات را مسدود کند.

از سوی دیگر، با توجه به کسری بودجه دولت برای پروژه‌هایی از این قبیل و نیز عدم اطلاع‌رسانی به مردم درباره مفاد قرارداد ایران با چین به نظر می‌رسد این قرارداد به جای این که در مسیر توسعه و عمران در ایران باشد، جهت تقویت حاکمیت ایران برای سرکوب بیشتر شهروندان به کار گرفته شود.
+17
رأی دهید
-90

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  Hooloo7 - گوتنبرگ، سوئد

  نمیدونم چرا از نظرِ اقتصادی و صنعتی و سازندگی از چین کمک نمیخوان! فقط برای سرکوب!!! لعنت به انقلابیونِ ۵۷
  1
  28
  ‌سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۶
  ۷۲
  Sasan 55 - پاریس، فرانسه
  معنایش این است که اجازه ورود کامل هشت پای هولناک و بیرحم چین به ایران صادر شد، ملاها ایران سوخته و ویران را به ایران بدون ملا کاملاً ترجیح میدهند ،ایوای بر مردمانی که چنین حاکمانی برای خودشان گزیده اند و مرگ بر حامیان این شیاطین سیاه پوش و خائن
  10
  26
  ‌سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰ - ۱۸:۱۲
  ۴۲
  نمیگی بلیط مال منه میگی مال تو - تهران، ایران

  سالهای بدی در انتظار مردم ایران است ولی از طرف دیگر مردم دیگر هیچ چیز نگرانشان نمیکد و شگفت زده نمیشوند چون به ظلم وکشتار و بی عدالتی و فقر ودزدی و غارت سرمایه ایران عادت کردند
  10
  32
  ‌سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰ - ۱۸:۱۸
  ۴۳
  sahandogli - لندن، انگلستان
  اگر هم بودجه نداشته باشند چند تا شرکت و بندر و . را به چین واگذار می کنند. ایران را مستعمره چین و روسیه کردند چند تا بیشتر کمتر فرقی نمی کند. این پان فارسهای که به قاجارها فحش می دهند نمی دانم چرا در مقابل این مستعمره کردن ایران خفه خون گرفته اند . دلیلش تنها فارس بودن حکومت می باشد. کاش به اندازه قاجار غیرت داشتید و برای کشورتان می جنگیدید . قاجارها سالیان سال به روسها و انگلیس ها جنگیدند اما شما دو دستی کشور را واگذار کردید.
  4
  8
  ‌سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۹
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.