آزمایش پدافندی جدید در اسرائیل؛ بهبود سامانه دفاع موشکی «پیکان ۳»

اسرائیل و آزمایش موشک آرو ۳ برای مقابله با تهدیدات هواییدویچه وله :هدف از آزمایش مجدد سامانه پدافند آرو۳ (پیکان ۳) افزایش توان و قابلیت رهگیری و انهدام موشک‌های بالستیک اعلام شده است. این سامانه دفاع موشکی با همکاری آمریکا ایجاد شده است.

وزارت دفاع اسرائیل روز سه‌شنبه ۱۸ ژانویه (۲۸ دی) از انجام آزمایش سامانه دفاع موشکی (پیکان ۳) خبر داده است. همین منبع اعلام کرده است که اطلاعات بیشتری درباره این آزمایش در ساعات پیش‌رو در اختیار رسانه‌ها قرار خواهد گرفت.

خبرگزاری رویترز با انتشار گزارشی از اورشلیم (بیت‌المقدس) اعلام کرده است که اسرائیل سال گذشته از تولید سامانه دفاع موشکی (پیکان ۴) در همراهی با ایالات متحده آمریکا خبر داده بود. این سامانه‌های دفاعی برای رهگیری و انهدام موشک‌های بالستیک طراحی شده‌اند.

اسرائیل هم اکنون نیز از دو سامانه آرو-۲ و آرو-۳ (پیکان ۲ و پیکان ۳) در چتر دفاعی خود بهره‌گیری می‌کند. این سامانه چند لایه‌ای موشکی در عرصه رهگیری و انهدام موشک‌ها در جو زمین و ماورای آن کارکرد دارند.

آزمایش سامانه دفاع ضد موشکی پیکان ۳ در مرکز اسرائیل و با هدایت صنایع هوافضای این کشور صورت گرفت. وزارت دفاع اسرائیل این آزمایش را بخشی از یک برنامه چند ساله برای حفاظت از این کشور در برابر تهدیدهای منطقه‌ای اعلام کرده است.

نخستین آزمایش موفقیت آمیز سامانه دفاع موشکی پیکان ۳ در فوریه سال ۲۰۱۸ اجرا شد. ۱۷ ماه پس از آن، آزمایش دومی بر فراز اقیانوس آرام صورت گرفت.

در آزمایشی که روز سه‌شنبه ۱۸ ژانویه سال جاری صورت گرفته، سامانه دفاعی یاد شده اطلاعات گرد‌آوری شده پس از رهگیری را به مرکز کنترل مدیریت جنگ منتقل کرده است. این مرکز نیز بر بستر اطلاعات به دست آمده برنامه دفاعی متناسب با آن حمله را تهیه کرده است.

روزنامه "تایمز آف اسرائیل" در گزارش خود نوشته است که بهره‌گیری از هر دو رهگیر سامانه دفاع ضدموشکی پیکان ۳ موفقیت آمیز بوده است.

وزارت دفاع اسرائیل در گزارش خود اعلام نکرده است که موشک رهگیری شده در جو زمین منهدم شده یا در فضای ماورای آن. باید یادآور شد که استفاده از چنین سامانه‌ای در ماورای جو زمین می‌تواند باعث ایجاد اختلال در عملکرد ماهواره‌ها شود.

باید یادآور شد که روز یکشنبه ۱۵ ژانویه، وزارت دفاع اسرائیل از اجرای یک رزمایش مشترک هوایی با آمریکا خبر داده بود. اسرائیل برای مقابله با تهدیدهای جمهوری اسلامی بر آن است تا بر توان و قابلیت دفاع هوایی خود بیافزاید.
+45
رأی دهید
-4

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.