قوه قضاییه ایران: حمید نوری یک «کارمند ساده» بود

حمید نوریدویچه وله :قوه قضاییه جمهوری اسلامی در گزارشی درباره برگزاری دادگاه حمید نوری در سوئد آورده که او "۳۰ سال است بازنشسته شده و شغل آزاد دارد". بنا بر این گزارش "نوری از دسترسی آزاد به وکیل و حتی عینک مطالعه محروم بوده است".

مرکز رسانه قوه قضاییه جمهوری اسلامی درباره برگزاری دادگاه حمید نوری در گزارشی آورده است: «در مجموع ۵۷ جلسه دادگاه برگزار شده، غیر از شهادت اعضای منافقین، هنوز هیچ مستندات جدی و قابل توجهی علیه این فرد مطرح نشده است.»

در این گزارش از حمید نوری به عنوان "کارمند ساده قوه قضاییه" نام برده شده که "از سال ۷۰ خود را بازنشست کرده و ۳۰ سال است که شغل آزاد دارد".

حمید نوری شهروند ایرانی است که در ۱۸ آبان سال ۹۸ (۹ نوامبر ۲۰۱۹) به هنگام ورود به سوئد به ظن شرکت در کشتار زندانیان سیاسی در زندان گوهردشت در تابستان ۶۷، به محض ورود به فرودگاه استکهلم دستگیر شد.

در گزارش رسمی قوه قضاییه جمهوری اسلامی آمده، حمید نوری "برای حل و فصل اختلافات دخترش به سوئد سفر کرده بود که در فرودگاه ربوده و به زندان انفرادی برده شد". مرکز رسانه‌ای قوه قضاییه همچنین می‌نویسد، «حمید نوری از دسترسی آزاد به وکیل بی‌بهره بوده و در این مدت حتی از داشتن عینک مطالعه نیز محروم بوده و چند نوبت هم مورد ضرب و شتم نیروهای امنیتی سوئد قرارگرفته است.»

در این گزارش رسمی قوه قضاییه با تأکید بر اینکه سوئد ادعا می‌کند، "با اهداف حقوق بشری نوری را دستگیر کرده" آمده است: « این ادعا تماماً بر پایه شهادت اعضای گروهک تروریستی منافقین است که مدعی هستند این فرد زندانبان آن‌ها بوده است.» در پایان گزارش هم تأکید شده، "نوری همچنین هیچ‌کدام از اتهامات منسوب به خود را قبول نکرده و تمام آن‌ها را حاصل تبانی منافقین و برخی چهره‌های ضدانقلاب ساکن در سوئد می‌داند".

دادگاهی در سوئد از ابتدای سال ۲۰۲۲ میلادی دور جدید جلسه‌های رسیدگی به اتهامات حمید نوری را از سر گرفته است. پنجاه و هفتمین جلسه دادگاه محاکمه حمید نوری روز ۱۱ ژانویه (۲۱ دی) برگزار شد.
دادگاه حمید نوری در سوئد تا آوریل ۲۰۲۲ ادامه خواهد داشتشهادت شاهدان و تأیید هویت نوری به عنوان یکی از دست‌اندرکاران اعدام‌های ۶۷
نوری در جلسات دفاعیات خود پذیرفته است که از سال ۱۳۶۱ تا سال ۱۳۷۲ در زندان اوین بوده اما اتهام اعدام‌های ۶۷ را "پوشالی، جعلی و غیرمستند" می‌داند. او اتهام "مشارکت در کشتارهای سال ۶۷" را رد کرده و ادعا می‌کند که در مرداد و شهریور این سال به دلیل تولد فرزندش مرخصی بوده است. حمید نوری همچنین با انکار وجود گورهای دسته‌جمعی زندانیان اعدامی گفته است، "گورستان خاوران" وجود خارجی ندارد و آن را "داستان ساختگی کمونیست‌ها" نامیده است.

این در حالی است در جریان جلسات رسیدگی به اتهامات نوری تاکنون چندین زندانی سیاسی سابق هویت او را به عنوان دادیار زندان گوهردشت کرج و یکی از دست‌اندرکاران اعدام زندانیان در تابستان ۶۷ را تایید کرده‌اند. در جلسه‌های پیشین دادگاه نوری علاوه بر زندانیان سیاسی پیشین، خانواده‌های زندانیان سیاسی اعدامی هم به عنوان شاکی و شاهد در دادگاه حاضر شدند.
+3
رأی دهید
-103

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۲
  محمدعلی هشترودی - مادرید، اسپانیا

  حتما! 😂
  1
  37
  ‌سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰ - ۰۲:۴۲
  ۵۶
  ادوینو - گوالف، کانادا

  یعنی ده سال مشارکت در کشتار مردم و۳۰ سال کارچاقکن قوه قضائیه بودبرای همین درتلفونش اکثر کنتاکهایش با محسن اژه ای و قاضیها واطلاعت بوده .
  1
  42
  ‌سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰ - ۰۵:۳۰
  ۷۹
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  برای من مهم نیست حمید نوری کی بود و حتما هم جنایت کرده است و باید محاکمه شود ولی چه کسی باید مجاهدین و چپول هائی را محاکمه کند که هزاران ایرانی وطن پرست را از پاسبان و گروهبان و خلبان و ارتشیان را کشته اند؟ دوما اینکه چه کسی پشت پرده دارد این هزینه ی گزاف 50 میلیون دلاری را می پردازد. اقای فرامز دادرس در یکی از برنامه هایش گفت که هزینه ی گزاف این محاکمه را یکی از شرکت های نفتی می پردازد تا به نوعی بعدا از ان بهره برداری کند.
  52
  15
  ‌سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰ - ۰۵:۴۰
  ۳۷
  petrick - اشدود، اسرائیل

  اگر این سادش بود و این همه محاکمه و جنایت. وای به حال اونایی که « ساده » نیستن !!!!
  2
  41
  ‌سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰ - ۰۶:۲۶
  ۵۶
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد
  اولندش که برای اختلافات دخترش نیومده بود بلکه برای دختربازی اومده بود (فیلمش در یوتیوب موجوده) دومندش اون اوایل در دادگاه میگفت که من اصلا حمید نوری نیستم و منو به اشتباه گرفتین ولی بعدا با ارئه مدارک گفت که آره این منم ولی در اون زمان در مرخصی بودم و . حالا هم حواستون باشه که این کارمند ساده تون رو گرفتن و دارن از ..... آویزونش میکنن! پس اون دانه درشتا بدونن که چی در انتظارشونه!!
  0
  18
  ‌سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۸
  ۶۲
  محمدعلی هشترودی - مادرید، اسپانیا
  یک پدر و مادری از خودتون و یچه هاتون در بیاریم که دیدن داره! صبر کنید! تمامشان را با هر اسمی و فامیلی که عوض کردند یکی یکی پای میز محاکمه خواهیم کشید!
  0
  0
  ‌سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰ - ۲۱:۵۳
  ۷۹
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  ببینید با جنجال و هیاهو و شعار و نفرت اطلاعات ما اضافه نمیشود. من عرض کردم که این اقا را نمی شناسم چون نه مجاهد بوده ام و نه چپول و در عمرم فقط چند بار به زندان رفته ام که ان هم بعنوان خبرنگار بوده ام. مطلقا کاره ای نیستم و اطلاعاتی ندارم تا نظریه بدهم. این دادگاه بر اساس نوشته های نوشته های نویسنده ی مشهور جناب اقای ایرج مصداقی تشکیل یافته که حتما مورد احترام من هستند. اما من پرسشی دیگر کردم. چه کسی و یا کسانی دارند ان هزینه ی گزاف را پرداخت میکنند. مطمئنم که این هزینه توسط مجاهدین و چپول ها پرداخت نمیشود. بعلت کنجکاوی می پرسم که این 50 میلیون را چه کسی و یا کسانی و یا سازمانی و یا دولتی پرداخت کرده است؟ ان اقا اگر خطا کرده به یقین به عقوبت خواهد رسید. ولی محل تامین بودجه علاوه بر من باید برای شما هم مهم باشد
  11
  6
  ‌سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰ - ۲۲:۳۲
  ۷۹
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  سئوالی پرسیدم که از جواب قاصر بودید. اما جناب ایرج مصداقی جواب من را از تلویزیون میهن داد که دولت سوئد این هزینه را پرداخته است. کاش ایشان شرح بیشتری در برنامه ی آینده یچهارشنبه ی خودشان در تلویزیون میهن بدهد تا تمام دهن ها بسته بماند.
  0
  5
  ‌پنجشنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۸
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.