تکنیک جدید MRI برای تشخیص سریع‌تر ام‌اس

تصویر ام آر ‌ای از مغز فرد مبتلا به ام‌اسدویچه وله :یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که روش جدید MRI، با نام طیف‌سنجی رزونانس مغناطیسی (MR) شاید بتواند به تشخیص و درمان سریع‌تر افراد مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس منجر شود.

به‌گزارش Medicine Net؛ این تکنیک می‌تواند تغییرات بیوشیمیایی در مغز افراد مبتلا به ام‌اس را در مراحل اولیه شروع بیماری، تشخیص دهد.

ولفگانگ بوگنر، نویسنده ارشد این مطالعه، از دانشگاه پزشکی وین گفت: تصویربرداری عصبی، تشخیص تغییرات در مغز بیماران مبتلا به ام‌اس را در مناطقی که در تصویربرداری معمولی نامحسوس به نظر می‌رسند، امکان‌پذیر می‌سازد. این تغییرات در بافت مغز، با ناتوانی بیماران مرتبط است.

نزدیک به ۳ میلیون نفر در سراسر جهان به مولتیپل‌اسکلروزیس یا ام‌اس، که به‌عنوان بیماری سیستم عصبی مرکزی شناخته می‌شود، مبتلا هستند. هنوز هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد ولی تمرین‌های فیزیوتراپی و برخی داروها می‌توانند پیشرفت آن را کند کنند.

در‌حال‌حاضر، ام‌اس را می‌توان در ضایعات موجود در ماده سفید مغز در ام‌آر‌آی معمولی و استاندارد تشخیص داد. این ضایعات با از‌دست‌دادن پوشش محافظتی در اطراف رشته‌های عصبی به نام میلین مرتبط هستند. این آسیب بافتی با چشم غیرمسلح قابل مشاهده است، اما یافتن آسیب زمانی که هنوز میکروسکوپی یا در مرحله بیوشیمیایی است، برای تشخیص زودهنگام بیماری بسیار مهم‌تر است. این امر با روش جدید تصویربرداری ممکن است.

محققان از این روش برای مقایسه تغییرات بیوشیمیایی مغز ۶۵ فرد مبتلا به ام‌اس با مغز ۲۰ فرد سالم استفاده کردند.

این تیم متوجه کاهش سطح مشتقات اسید آمینه به نام N-acetylaspartate (NAA) در بیماران مبتلا به ام‌اس شد. سطوح پایین NAA با اختلال در یکپارچگی نورون‌های مغز مرتبط است.

به‌گفته محققان، تغییرات شناسایی‌شده از طریق این تکنیک تصویربرداری جدید می‌تواند کاربردهای بالینی قابل‌توجهی داشته باشد و به جلوگیری از تسریع پیشرفت بیماری کمک کند.

این مطالعه ۴ ژانویه در مجله Radiology منتشر شده است.
+5
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.