پس از شش سال ، سه دیپلمات ایرانی در عربستان مستقر شدند

بی بی سی :رسانه‌های داخلی در ایران گزارش دادند که دفتر نمایندگی ایران نزد سازمان همکاری اسلامی با اعزام سه دیپلمات، پس از شش سال در جده عربستان بازگشایی شده است.

اخیرا حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران با تایید خبر صدور ویزا برای این دیپلمات‌ها، از این اقدام ریاض استقبال کرده بود.

یک منبع وزارت خارجه عربستان، اما، در مصاحبه با بلومبرگ این کار را "امری متعارف" توصیف کرده و گفته بود "عربستان به عنوان بخشی از رویه عادی برای نمایندگان کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی که مرکز آن در جده قرار دارد با صدور ویزا برای سه دیپلمات ایرانی موافقت کرده است".

خبرگزاری ایسنا بازگشت این دیپلمات‌ها را نتیجه مذاکرات ایران و عربستان دانست که با میانجی‌گری عراق انجام شد.

شش سال پیش در پی حمله دی ۱۳۹۴ به سفارت عربستان در تهران و کنسولگری آن در مشهد، روابط دیپلماتیک تهران- ریاض قطع شد. منابع ایرانی می‌گویند از آن پس، فعالیت دفتر نمایندگی ایران در جده هم متوقف شد و دیپلمات‌های ایرانی از جده بازگشتند.
حمله به سفارت عربستان در تهران، ۱۲ دی ۱۳۹۴مشخص نیست صدور ویزا برای دیپلمات‌های ایرانی تا چه حد با مذاکرات تهران و ریاض مرتبط است.

امسال همزمان با تلاش سازمان ملل متحد برای پایان دادن به جنگ در یمن و تلاش‌های جهانی برای بازگرداندن ایران به تعهداتش در برجام، مقامات عربستان و ایران مذاکراتی را با هدف بهبود روابط آغاز کردند.

این مذاکرات، که از بهار امسال به میزبانی دولت عراق در بغداد شروع شد، پس از پنج سال قطع رابطه عربستان و ایران است.
تاریخچه حضور ایران در سازمان همکاری اسلامی
پنجاه و هفت کشور عضو سازمان همکاری اسلامی هستند. ایران از پایه‌گذاران این نهاد است که پیشتر سازمان کنفرانس اسلامی نام داشت و در نشست سران شماری از کشورهای اسلامی در مراکش در سال ۱۹۶۹ پایه‌گذاری شد.

بسیاری از نشست‌های این سازمان در جده عربستان برگزار می‌شود. هرچند سایر کشورهای عضو هم میزبانی اجلاس سران یا نشست‌های مهم آن را بر عهده داشته‌اند.
+4
رأی دهید
-69

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۹
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  جنگ بین شیعه و سنی قرن ها هست که وجود دارد و این نزدیکی ها هم کوتاه مدت و تا وقتی تعصبات مذهبی وجود دارد دوباره با حادثه ای این توافقات نیم بند شکراب خواهند شد
  1
  12
  دوشنبه ۲۷ دی ۱۴۰۰ - ۱۸:۱۳
  ۴۷
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  این اشغال های تروریست را نباید به جایی راه داد
  3
  17
  دوشنبه ۲۷ دی ۱۴۰۰ - ۱۸:۵۸
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.