قلب ناسالم؛ تهدیدی برای مغز زنان

دویچه وله :آنچه برای قلب مضر است، برای مغز نیز می‌تواند مضر باشد و یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که این ارتباط به‌ویژه برای زنان بسیار حیاتی است.

به‌گزارش Healthday News؛ محققان کلینیک مایو با مطالعه روی بیش از هزار و ۸۰۰ بزرگسال در دهه ۵۰ و ۶۰ عمر، نشان دادند که افراد مبتلا به بیماری قلبی یا کسانی که عوامل خطر ابتلا به این بیماری‌ها را دارند، به‌طور‌کلی کاهش بیشتری در مهارت‌های حافظه و تفکر در طول زمان نشان می‌دهند.

میشل میلکه، نویسنده این مطالعه و پروفسور کلینیک مایو در روچستر آمریکا، می‌گوید: «این تعجب‌آور نیست، زیرا مطالعات گذشته ارتباط بین سلامت قلب و مغز را نشان داده است. اما در مطالعه اخیر مشخص شده که این ارتباط به‌ویژه در میان زنان بسیار قوی است.»

تحقیقات در طول سال‌ها نشان داده است که بسیاری از عوامل خطر بیماری قلبی با کاهش سریع‌تر توانایی‌های شناختی افراد مرتبط است و احتمالاً خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش می‌دهد. این عوامل خطر عبارتند از فشار خون بالا، کلسترول بالا، دیابت، سیگار کشیدن و چاقی.

از طرف دیگر، تحقیقات نشان می‌دهد که برخی از تمرین‌های سالم برای قلب، مانند ورزش بدنی و رژیم غذایی غنی از ماهی، سبزیجات و چربی‌های خوب ممکن است به محافظت از پیری مغز کمک کند.

به‌گفته میلکه، بیماری قلبی در زنان و مردان می‌تواند متفاوت باشد. زنان بیشتر از مردان در معرض اختلال عملکرد رگ‌های خونی کوچک‌تر بدن هستند، روندی که ممکن است به زوال شناختی کمک کند.

همچنین در حالی که عوامل خطر بیماری‌های قلبی‌عروقی در مردان شایع‌تر است، اما در طول زمان تأثیر بیشتری بر عملکرد شناختی زنان می‌گذارد. به‌همین‌دلیل هم مردان و  هم زنان باید عوامل خطر بیماری‌‌های قلبی‌عروقی را تحت کنترل داشته باشند.

این بررسی که ۵ ژانویه در مجله Neurology منتشر شد، آخرین مطالعه‌ای است که ارتباط بین سلامت قلب و مغز را برجسته می‌کند.
+4
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  مهرداد2538 - تهران، ایران
  مغز اگر خودش خراب نباشه قلب بیمار نمی شه مگر در یک اقلیتی که بیماری قلبیشان ارثی است. مخصوصاً در زنان که پروژسترون، مغزشان را کلاً ناقص کرده.
  2
  0
  دوشنبه ۲۷ دی ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۲
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.