خودروی سپهر در ایران از کجا آمده است؟

دویچه وله : سایپا اعلام کرده که نام خودرو جدید این شرکت سپهر و سهند است. نام و ظاهری تازه برای محصولات قدیمی و ناایمن. هم‌زمان اسامی خودروهای جدید ایمن اروپا، لاستیک جدید بدون نیاز به باد و ربات انسان نمای جدید معرفی شده‌اند.

شرکت سایپا اعلام کرده است که نام دو خودرو جدید خود را سپهر و سهند گذاشته است. سپهر در اصل  وانتی است که روی پلت فرم خودرو تیبا توسعه پیدا کرده است موتور این خودرو دارای تکنولوژی قدیمی است و راندمان پایینی دارد. پلت‌فرم تیبا توسعه یافته پلت فرم پراید و تکنولوژی آن به چهل سال قبل بازی می گردد.

با این مشخصات بنظر می‌رسد خودرو سپهر تنها در ظاهر و نام، خودرو جدیدی است و در باطن یک خودرو بسیار قدیمی و از رده خارج محسوب می‌شود.

ایمنی خودرو تیبا و پلت‌فرم این خودرو نامشخص است، البته شرکت سازنده ادعای دو ستاره ایمنی را دارد که تا کنون توسط هیچ موسسه معتبری تایید نشده اما در صورت تایید هم دو ستاره ایمنی، ضعیف است. این خودرو دارای سیستم کنترل پایداری نیست و در هنگام تصادف احتمالا خطرناک خواهد بود. تیبا شاسی ضعیفی دارد و مشخص نیست آیا برای تبدیل شدن به وانت تقویت شده است یا خیر. مدت‌هاست عکس‌هایی از وانت های ساخت ایران در شبکه های اجتماعی منتشر می‌شود که از وسط شکسته‌اند.

در حال حاضر بقیه خودروهای روی پلت‌فرم تیبا از پیشرانه ۱.۵ لیتری تنفس طبیعی بهره می‌برند که می‌تواند ۸۷ اسب بخار نیرو و ۱۲۸ نیوتن متر گشتاور تولید کند. این میزان قدرت برای یک وانت باری کم به نظر می‌رسد و گشتاور تولیدی آن مناسب یک وانت نیست. ایران سرزمین کوهستانی است و حداقل گشتاور مناسب برای یک خودرو وانت سبک باید بیش از ۱۷۰ نیوتن متر باشد.

خودروهای تیبا، ساینا و کوییک از پلت‌فرم تیبا استفاده می‌کنند و دو خودرو سپهر و سهند هم به این جمع اضافه خواهند شد.

خودرو سهند یک خودرو تغییر شکل‌یافته ساینا است و از پلت فرم تیبا استفاده می‌کند. سدان جدید سایپا سهند بر اساس گزارش رسانه‌های ایران همان ساینا اما با ظاهری متفاوت و قیمتی گران‌تر است.

شرکت سایپا با وجود آنکه پلت‌فرم به روزتر و ایمن تری دارد همچنان از پلت‌فرم بسیار قدیمی تیبا استفاده می‌کند. پلت‌فرم دیگر این شرکت برای خودرو شاهین است. این پلت‌فرم هم قدیمی و برای ۲۰ سال قبل است اما از پلت‌فرم تیبا ۲۰ سال جوان‌تر است.

شرکت سایپا که به دلیل تولید خودروهای ناایمن مورد انتقاد پلیس ایران قرار گرفته؛ همچنان حاضر نیست از پلت فرم ایمن‌تری که دارد در محصولات خود استفاده کند.
+11
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۵
  hassan1326 - تهران، ایران
  افکار مربوط به ۱۴۰۰ سال قبل ، با (انحصاری کردن صنعت خودرو) مردم را میچاپد
  0
  2
  ‌سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰ - ۰۳:۳۰
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.