جمهوری آذربایجان محموله‌های فلفل ایرانی آلوده به «ویروس خطرناک» را امحا کرد

رادیو فردا :جمهوری آذربایجان اعلام کرده است محموله‌های بزرگ فلفل آلوده به بیماری ویروس چروکیدگی قهوه‌ای (روگوز) که از ایران وارد کشور شده بود را کاملا از بین برده است.

بر اساس گزارش آژانس امنیت غذایی جمهوری آذربایجان، سه شرکت بصورت جداگانه از ماه نوامبر پارسال بیش از ۲۶ تن محموله‌های فلفل از ایران وارد کرده بودند که با نمونه‌برداری و آزمایش فلفل‌ها، همه محموله‌ها ویروس «بسیار خطرناک» روگوز داشته‌اند.

این گزارش می‌گوید به رغم هشدار آژانس امنیت غذایی، شرکت «پالن» آذربایجان، بیش از یازده تن فلفل آلوده را خودسرانه وارد بازار فروش این کشور کرده بود که تلاش برای جمع‌آوری این محصولات از بازار ادامه دارد و علیه این شرکت نیز پرونده قضایی باز شده است. محموله‌های وارداتی توسط دو شرکت دیگر کلا از بین برده شده است.

گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های ایران حاکی است که ویروس روگوز سال‌هاست که به خطری «شایع و جدی» برای محصولات کشاورزی ایران، خصوصا فلفل و گوجه‌فرنگی تبدیل شده است.

معلوم نیست نهادهای متولی در ایران چگونه مجوز سلامت این محصولات را برای بازارهای داخلی یا خارجی صادر کرده‌اند.

ماه گذشته نیز روسیه محموله‌های بزرگی از فلفل ایران را بازگرداند، اما دولت آذربایجان تصمیم گرفته است همه این محموله‌ها را قرنطینه کرده و کلا از بین ببرد.

مقامات ایران علت بازگشت محموله‌های فلفل دلمه‌ای ایران از روسیه را استفاده از «سموم پرخطر و باقی ماندن آن‌ها در محصول نهایی که برای سلامت انسان خطرناک است» عنوان کردند.

همان زمان حیدر ساکن برجی، رئیس اتحادیه بارفروشان مشهد، با اشاره به برگشت خوردن محصولات کشاورزی صادراتی ایران از کشورهای مختلف،‌ گفته بود: « معمولا این محصولات کشاورزی بازگشت خورده، در داخل کشور مصرف می‌شوند».

طی هفته‌های گذشته محموله‌های صادراتی سیب‌زمینی و کیوی ایران از بازارهای آسیای مرکزی و هند برگردانده شد و اوایل آذر امسال نیز ۵۸۸ اصله نخل صادراتی مناطق جنوب ایران به علت «عدم تائید گواهی‌های بهداشت ایران» از قطر برگشت خورد.

رئیس انجمن واردکنندگان سم و کود اخیرا اعلام کرد که ۲۳ درصد از سموم مصرف‌شده در کشور «پرخطر» هستند. بخش عمده سموم مصرفی کشاورزی ایران از چین وارد می‌شود.
+54
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۲
  Dermis - لندن، انگلستان

  از سموم کشاورزی شیمیایی غیر استاندارد چینی استفاده میکنند که در محصولات باقی میمونه و برای سلامتی انسان خطرناک هست..این مواد در هیچ کجای دنیا جواز استفاده و وارد نمیشند اما اینها با رانت و پارتی بازی از چین میخرند و مصرف میکنند.
  1
  25
  شنبه ۲۵ دی ۱۴۰۰ - ۱۸:۴۸
  ۵۲
  saeed scotland - لاس وگاس، ایالات متحده امریکا
  نابود چرا کرد . پس میفرستاد بسیجی ها مثل فلفل هایی که از روسیه برگشت خورده بود با ِمنت پخش میکردن تو مردم
  1
  19
  شنبه ۲۵ دی ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۶
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.