یک زوج پناهجوی ایرانی در آب‌های یونان غرق شدند

جلیل روانگرد و سمیه جامخانه، پناهجویان ایرانی که در راه رسیدن به اروپا جان خود را از دست دادنددویچه وله :یک زوج پناهجوی ایرانی کە قصد داشتند خود را به آتن پایتخت یونان برسانند، گرفتار جریان آب یک رودخانه شده و غرق شدند. جسد این زن و شوهر در نزدیکی شهر سالونیک توسط پلیس پیدا شدە است.

جسد غرق شده یک زوج پناهجوی کرد ایرانی، روز پنج‌شنبه ۲۳ دی (١٣ ژانویه) در رودخانه‌ای در نزدیک شهر "سالونیک" یونان پیدا شد. "جلیل روانگرد" و "سمیه جامخانه" از مریوان در استان کردستان ایران می‌خواستند خود را به اروپا برسانند.

"جلال روانگرد" برادر جلیل روانگرد در گفت‌وگو با دویچه وله فارسی گفت: "آنها خواستەاند خود را از سالونیک به آتن برسانند. در مسیر سعی کردەاند کە از یک رودخانه عبور کنند. اما جریان آب خروشان بوده و سمیه را با خود می‌برد، برادرم سعی کرده کە او را نجات دهد، اما موفق نشدە است".

این زوج سال گذشته ایران را به مقصد ترکیه ترک کرده بودند و به تازگی موفق شدە بودند کە خود را به یونان برسانند. روانگرد در مورد علت مهاجرت این زوج گفت: "جلیل کارشناس حقوق بود. او به خاطر وضعیت نا به سامان اقتصادی و سیاسی در ایران، آینده برای خود نمی‌دید. به همین دلیل تصمیم به مهاجرت گرفت".

کردستان ایران دارای آمار بالای بی‌کاری است. در دو سال گذشته تعدادی از پناهجویان ایرانی در راه رسیدن بە اروپا و در مسیرهای مختلف جان خود را از دست دادەاند.

 یونان یکی از مهم‌ترین مسیرهای پناهجویانی است که قصد دارند با کمک قاچاقچیان انسان خود از ترکیه به کشورهای اروپایی برسانند.
مرگ در راه اروپا
اکتبر ٢٠٢٠، واژگون شدن قایق بادی حامل پناهجویان به یک فاجعه انجامید. "شیوا محمد پناهی" ۳۵ ساله، "رسول ایران‌نژاد" ۳۵ ساله، "آنیتا" ۹ ساله و "آرمین" ۶ ساله و "آرتین" ١۵ ماهه، کە همه عضو یک خانواده بودند، جان باختند. آنها قصد داشت به طور غیرقانونی از طریق کانال مانش به بریتانیا مهاجرت کنند. این خانواده اهل سردشت بودند.

ژانویه ٢٠٢١، "مهری نبی‌زاده" پناهجوی ۳۰ ساله اهل سردشت که با همسر و دو دختر ۴ و ۶ ساله‌اش در یونان در حال حرکت به سمت اروپا بودند، بر اثر فشار خستگی و ضعف در راه بیمار شد و درگذشت.

ژانویه ٢٠٢١، بر اثر واژگونی خودرو حامل پناهجویان در شهر کاوالا در یونان چهار پناهجو جان باختند و چهار پناهجوی دیگر نیز زخمی شده‌اند. دو نفر از کشته شدگان به نام های "محسن احمدی" و "رزگار قربانی" در این حادثه اهل شهر مریوان بودند.

ژوئیه ٢٠٢١، واژگون شدن قایق پناهجویانی که از مسیر دریای اژه می‌خواستند خود را به یونان برسانند، موجب مرگ یک پناهجوی ایرانی به نام "منیره حیدری" اهل کرمانشاه شد.

نوامبر ٢٠٢١، قایق حامل پناهجویان در مانش دچار حادثه شد و ٢٧ پناهجو جان باختند. یکی از قربانیان "سیروان علیپور" جوان ۲۳ ساله اهل سردشت بود.

نوامبر ٢٠٢١ ختیار موسی‌زاده، پناهجوی ایرانی که روزهای متوالی در مرز بلاروس و لهستان، چشم‌انتظار بهبود شرایط و موافقت دولت لهستان برای ورود به این کشور اروپایی بود، بر اثر برودت هوا، یخ زد و جان باخت. او اهل ثلاث باباجانی در استان کرمانشاه بود.
+47
رأی دهید
-13

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  ramin-cph - کپنهاگ، دانمارک

  روحتون شاد، درد داره وقتی میبینی هم‌وطنت تو غربت این جوری جون میده، جوونایی که میتونستن تو مملکت خودشون با سربلندی زندگی کنن اما بالاجبار جونشون رو پا مهاجرت گذاشتن، دل ادم میسوزه!
  5
  82
  جمعه ۲۴ دی ۱۴۰۰ - ۲۱:۲۹
  ۷۲
  Sasan 55 - پاریس، فرانسه

  شرم و لعنت بر حکومت پست و کثیف ملایان که اینگونه جان جوانان ما را که سرمایه های واقعی ایران هستند را میگیرد ،لعنت به روحت خمینی
  7
  84
  جمعه ۲۴ دی ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۸
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.