ایرج پزشک‌زاد نویسنده رمان دایی جان ناپلئون درگذشت

آقای پزشکزاد متولد سال ۱۳۰۶ در تهران بود و پس از تحصیل در رشته حقوق در ایران و فرانسه، به مدت پنج سال در ایران به قضاوت در دادگستری مشغول شد.

ایرج پزشکزاد، نویسنده و طنزپرداز ایرانی و خالق داستان «دایی‌جان ناپلئون»، به‌دلیل «ایست قلبی» در ۹۴ سالگی در لس آنجلس درگذشت.

ایرج پزشکزاد حرفه نویسندگی را اوایل دهه ۱۳۳۰ با نوشتن داستان کوتاه برای مجله‌ها و برگردان آثار نویسندگان نامدار دنیای ادبیات چون ولتر، مولیر و چند رمان تاریخی آغاز کرد.

رمان «دایی جان ناپلئون» معروف‌ترین اثر داستانی او در سال ۱۳۵۵ توسط ناصر تقوایی به تصویر کشیده شد و در قالب تلویزیونی و با حضور بازیگران نامی دوران از تلویزیون ملی ایران پخش شد.

آقای پزشکزاد متولد سال ۱۳۰۶ در تهران بود و پس از تحصیل در رشته حقوق در ایران و فرانسه، به مدت پنج سال در ایران به قضاوت در دادگستری مشغول شد. سپس، به وزارت امور خارجه رفت و آخرین سمتش مدیرکل روابط فرهنگی بود.

از دیگر آثار ایرج پزشکزاد می‌توان به «ماشاالله خان در بارگاه هارون الرشید» و «حاج مَم جعفر در پاریس» اشاره کرد.
+64
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۷
  حق گو لندن - لندن، انگلستان

  روحش شاد . جدیدا کتابی از او‌می خواندم‌و‌بسیار لذت‌بردم‌. حیف شد .
  3
  35
  ‌چهارشنبه ۲۲ دی ۱۴۰۰ - ۲۰:۳۱
  ۳۸
  kakolzari - لندن، انگلستان

  تسلیت به هموطنان. یادش زنده باد
  3
  36
  ‌چهارشنبه ۲۲ دی ۱۴۰۰ - ۲۰:۴۷
  ۷۲
  Maghshoosh - میامی، ایالات متحده امریکا

  روحش شاد، بیادماندنی ترین داستان فارسی رو بوجود آورد، فکر نکنم بشه ایرانی رو پیدا کرد که «دائی جان ناپلئون» رو ندیده یا کتابش رو نخونده باشه! در ضمن، بهر ترتیبی شده کتاب کوچکترش « پسر حاجی بابا جان» رو پیدا کنین و بخونین!
  3
  36
  ‌چهارشنبه ۲۲ دی ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۱
  ۵۱
  bachchetehroon - ونکوور، کانادا

  یادش بخیر . خوبان همه رفتند و موند علی گدای سر گردنه بگیر
  3
  38
  ‌چهارشنبه ۲۲ دی ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۳
  ۶۸
  senator x - تهران، ایران

  بخانواده این بزگوار و نویسنده ارزنده صمیمانه تسلیت میگویم و جای چنین مشاهیری در دنیا فرهنگ و ادبیات ایران همیشه خالی خواهد بود .یاد و خاطره اش جاویدان
  6
  31
  ‌چهارشنبه ۲۲ دی ۱۴۰۰ - ۲۱:۴۰
  ۷۸
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان

  چندین شب است که برای شاید دهمین بار این اثر جاودانگی استاد پزشکزاد را نگاه میکنم و نمیدانم شوخ طبعی این مرد بزرگ چرا از خاطره ها محو نمیشود . از جمله شوخی های جالب ایشان با دانشجویانی که تازه بفرانسه امده بودند ایشان باتفاق زنده یاد تورج فرازمند ان دانشجو ها را نزد سفیر میفرستادند و تقاضای خانم میکردند که موضوع ان طولانی است. روحش شاد
  3
  25
  ‌چهارشنبه ۲۲ دی ۱۴۰۰ - ۲۱:۴۶
  ۷۸
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان

  ایرج خان روحت شاد زیرا تو در تمام ایام حتی در زمانی که در وزارت دادگستری بودی مسایل را ضمن حفظ موقعیت خود با شوخ طبعی میگراندی .بطوریکه دوستان میگویند این مرد از اخم کردن و اخمو بودن نفرت داشت. شوخ طبعی اساس تفکر این مرد بود .واقعا روحت شاد
  3
  28
  ‌چهارشنبه ۲۲ دی ۱۴۰۰ - ۲۱:۵۱
  ۳۵
  azadi2011 - تورنتو، کانادا

  روحش شاد
  2
  24
  ‌چهارشنبه ۲۲ دی ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۲
  ۷۲
  Maghshoosh - میامی، ایالات متحده امریکا

  کتابهای داستانی ایرج پزشکزاد: ١- بوبول ٢- آسمون ریسمون ٣- دائی جان ناپلئون ٤- ادب مرد به ز دولت اوست، تحریر شد (نمایشنامه) ٥- ماشالله خان در دربار هارون الرشید ٦- انترناسیونال بچه پر رو ها ٧- شهر فرنگ از همه رنگ ٨-پسر حاجی بابا جان (نمایشنامه) .
  2
  22
  ‌پنجشنبه ۲۳ دی ۱۴۰۰ - ۰۰:۲۵
  ۴۷
  حق گو لندن - لندن، انگلستان
  [::Maghshoosh - میامی، ایالات متحده امریکا::]. ماشالله خام‌تر بارگاه هارون الرشید شاهکاری است . آنجا که می گوید دست دستی ابوی تعالی . کلی می خندیدم . روحش شاد.
  1
  17
  ‌پنجشنبه ۲۳ دی ۱۴۰۰ - ۰۶:۵۲
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.